امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۳:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41610
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۲
تعداد بازدید: 58
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس‌، علیرضا محجوب نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس‌، علیرضا محجوب نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز (یکشنبه) در نطق میان دستور خود در صحن علنی با اشاره به اصل 29 قانون اساسی و موضوع بیمه بیکاری اظهار داشت: در اصل 29 قانون اساسی حق برخورداری از تأمین اجتماعی از نظر بازنشستگی، بیکاری، پیری، از کار افتادگی، در راه ماندگی، حوادث، سوانح و نیاز به خدمات پزشکی مورد تأکید قرار گرفته است.

وی افزود: آنچه مسلم است بیکاری بعد از بازنشستگی است و اکنون 34 سال از زمان تصویب قانون اساسی می‌گذرد، اگر چه یک قانون بیکاری برای کارگران وجود دارد، اما مراد اصل 29 قانون اساسی، تأکید بیمه بیکاری برای همگان است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس خاطرنشان کرد: متأسفانه با وجود اینکه مجلس هفتم این قانون را به تصویب رساند و بارها شاهد رفت و برگشت این طرح بین مجلس و شورای نگهبان بوده‌ایم، اما تا به امروز به جهت ایرادات پی‌درپی اعضای شورای نگهبان، این طرح به مجمع تشخیص ارسال شد که انتظار می‌رود مجمع تشخیص مصلحت نظام هر چه سریع‌تر این قانون را که یکی از نیازهای اساسی فعلی و آینده کشور است، به تصویب برساند.

محجوب با بیان اینکه در حال حاضر بازار کار در حال دگرگونی است، تصریح کرد: تا سال 84 دو سوم نیروی بیکار را فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهند و ابزارها و شرایط موجود تکافوی آن وضعیت را نخواهند داد.

وی ادامه داد: در قوانین برنامه پنجم توسعه، الزامات اصل 44، نظام جامع تأمین اجتماعی و هدفمند یارانه‌ها بر اجرا و عملیاتی کردن بیمه بیکاری برای همگان تأکید شده است، اما هنوز شاهد داشتن قانون لازم در این زمینه نیستیم.

نماینده تهران اضافه کرد: این در حالی است که مجلس شورای اسلامی یک سال پس از تصویب این قانون نیز 2 هزار میلیارد بودجه برای اجرای آن تصویب کرد، اما متآسفانه از آنجا که قانون نتوانست از گذرگاه‌های قانونی عبور کند، این پول هم مورد استفاده قرار  نگرفت.

وی بیان داشت: انتظار داریم که اولین اصل کاری دولت جدید، اجرای این قانون باشد، چرا‌که اجرای این کار مهمترین مسئله برای ساماندهی بیکاری و امیدوار کردن دو سوم جوانان است که در آینده نزدیک وارد بازار کار می‌شوند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در پایان به سازمان تأمین اجتماعی در باب اجرای قانون ماده 10 نوسازی صنایع، الزامات اجرای اصل 44 قانون اساسی، قانون برنامه پنج ساله توسعه برای بازنشسته کردن کارگرانی که 25 سال سابقه کار دارند، اجرای روان قانون بازنشستگی پیش از موعد و اجرای استفساریه 7300 روز به عنوان باب محاسبات در قانون بازنشستگی پیش از موعد برای مشاغل سخت و زیان‌آور تذکر داد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها