امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۰۴:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41624
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 124
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نبیل فهمی وزیر خارجه مصر در گفت وگو با روزنامه جمهوریت ترکیه اعلام کرد: مردم و دولت مصر از ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نبیل فهمی وزیر خارجه مصر در گفت وگو با روزنامه جمهوریت ترکیه اعلام کرد: مردم و دولت مصر از تخلفات مکرر و دخالت های مداوم رجب طیب اردوغان، نخست وزیر مصر به خشم آمده اند.

فهمی افزود: اردوغان با شکستن خط قرمزها نه تنها به خود اجازه توهین به مصر و شخصیت های سیاسی را داده است بلکه جسارت افترا زدن به رهبران دینی و در راس آن شیخ الازهر را هم پیدا کرده است.

وزیر خارجه مصر تاکید کرد: تکرار این گونه تخلفات از سوی ترکیه در نهایت به ضرر منافع ترکیه در مصر و حتی در منطقه و جهان اسلام خواهد شد.

فهمی همچنین گفت که سطح روابط سیاسی، گردشگری و تجاری بین مصر و ترکیه در برهه اخیر کاهش یافته است.

وزیر خارجه مصر درباره اینکه آیا امکان قطع روابط کشورش با ترکیه وجود دارد، گفت: افکار عمومی مصر خواهان قطع روابط با ترکیه هستند و این طرف ترکی است که باید روابط خود با مصر نگاه دارد.

وی تاکید کرد: مصر به روابط خود با ملت برادر ترکیه اهتمام قائل است و اقدام سیاستمداران ترکیه در توهین به شخصیت های مصر کاملا نامقبول است.

نبیل فهمی درباره بازگشت سفرای مصر و ترکیه به آنکارا و قاهره گفت: این اقدام در زمان کنونی یا آینده نزدیک صورت نخواهد گرفت.

اردوغان اخیرا در اظهاراتی با اشاره به حمایت شیخ الازهر از آنچه خود «کودتای نظامی در مصر» خواند، گفت: تاریخ افرادی همانند شیخ احمد الطیب را لعن و نفرین می کند همانطور که در گذشته برخی روشنفکران مذهبی در ترکیه مورد لعن و نفرین قرار گرفتند.

احمد الطیب، شیخ الازهر از برکناری محمد مرسی،‌ رئیس جمهور مصر حمایت کرده بود.

ترکیه بارها اقدام ارتش مصر در برکنار محمد مرسی را  کودتای نظامی دانسته و آن را به شدت محکوم کرده  و لحن بسیار تندی در برابر اقدام نیروهای امنیتی مصر در سرکوب تظاهرات کنندگان حامی مرسی در پیش گرفته است.

اردوغان در زمان ریاست جمهوری محمد مرسی روابط میان ترکیه  و مصر را به شدت تقویت کرده بود و آنکارا ،  قاهره را یکی از شرکای ممتاز خود در گسترش نفوذ منطقه ای خود می‌دانست.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها