امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 17
۱۶:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41627
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 197
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «بلومبرگ»، «باراک اوباما» بعد از یک هفته برنامه‌ریزی فشرده با مشاوران ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «بلومبرگ»، «باراک اوباما» بعد از یک هفته برنامه‌ریزی فشرده با مشاوران سیاسی، دیپلماتیکی و نظامی برای حمله به سوریه، با تغییر عقیده دقیقه نودی خود حتی نزدیک‌ترین مشاوران خود را متعجب کرد.

بنا به گفته دو نفر از مقامات آگاه دولت آمریکا، تصمیم وی برای گرفتن مجوز از کنگره خودسرانه بود و گامی بود که هیچ‌ یک از چهار رهبر کنگره‌ای خواستار آن نشده بودند و هیچ‌یک از مشاوران امنیت ملی اوباما پیشنهاد نداده بودند.

تغییر رویه اوباما به دنبال دو تحول اول این هفته رخ داده است: اطمینان «مارتین دمپسی» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا مبنی بر آنکه حمله از حساسیت زمانی برخوردار نیست و دوم تصمیم «دیوید کامرون» نخست‌وزیر انگلیس برای کسب مجوز پارلمان کشورش برای حمله که با شکست مواجه شد.

برخی از مقامات آگاه دولت آمریکا اعلام کردند که اوباما شب جمعه در حین یک پیاده‌روی 45 دقیقه‌ای با «دنیس مک دوناف» رئیس ستادکارکنان کاخ سفید به حل و فصل طرح‌های خود پرداخت و سپس در ساعت 19:00 همان شب به مشاوران ارشد کاخ سفید از دفتر کار خود به مدت دو ساعت تماس گرفت و درباره اقدام نظامی علیه سوریه گفت‌وگو کرد و برخی از آنها هشدار دادند که خطراتی در حمله وجود خواهد داشت.

طبق تصویری که توسط کاخ سفید منتشر شد، حاضران در نشست دفتر ریاست‌جمهوری آمریکا حضور داشتند و این نشست محدود به مقامات کاخ سفید می‌شد، شامل مک دوناف، «سوزان رایس» مشاور امنیت ملی آمریکا و «تونی بلینکن» و «بن رودز» معاونان رایس و «برایان ایگان» مشاور ستادکارکنان امنیت ملی آمریکا و «برایان مک کئون» رئیس ستاد کارکنان و «دان فیفر» مشاور ارشد کاخ سفید و «راب نابورز» معاون رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید می‌شدند.

بنا به گفته مقامات آمریکایی که خواستند نامشان فاش نشود، تنها بعد از آنکه اوباما تصمیم خود را گرفت و کنفرانس محرمانه‌ای با مشاوران خود برگزار کرد، با «جو بایدن» معاون خود، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا و «چاک هیگل» وزیر دفاع آمریکا تماس گرفت.

بر اساس این گزارش، یک روز بعد از آن اوباما چند ساعت قبل از آنکه تصمیم خود را در اختیار رهبران کنگره قرار دهد و آن را برای عموم آشکار کند، تیم امنیت ملی خود را فراخواند.

طبق یک عکس رسمی از کاخ سفید، در اتاق موقعیت، رئیس‌جمهور آمریکا، معاونش، مک دوناف، رایس، دمپسی، نابورز، بلینکن، رودز، ایگان، هیگل و کری به همراه «جان برنان» رئیس‌ »سیا»، «اریک هولدر» دادستان کل آمریکا، «لیزا موناکو» مشاور اوباما در مبارزه با تروریسم، «جیمز کلاپر» مدیر اطلاعات ملی آمریکا، دریادار «جیمز سندی وینفیلد» معاون رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، «جیک سولیوان» مشاور امنیت ملی بایدن حضور پیدا کردند.

بر اساس این گزارش، رئیس‌جمهو فکر می‌کند که اقدام کسب مجوز چندین مزیت دارد که اولین مورد آن این است که کسب مجوز اعتبار هر اقدام آمریکا را تقویت می‌کند، به آمریکا اطلاعات بیشتری می‌دهد، مسوولیت و پاسخگویی کنگره را بیشتر می‌کند، از اوباما در مقابل انتقادات سیاسی محافظت می‌کند.

این گزارش می‌افزاید که تأخیر در اقدام نظامی آمریکا علیه سوریه همچنین به اوباما اجازه می‌دهد که از نشست هفته آینده «G20» در «سنت پترزبورگ» روسیه برای ایجاد یک ائتلاف سیاسی گسترده‌تر از کشورهایی استفاده می‌کند که تمایل به حمایت از اقدام نظامی آمریکا را حتی در شرایطی که از نظر نظامی در این جنگ شرکت نکنند، دارا هستند. فرانسه اعلام کرد که با آمریکا همراهی می‌کند.

فرض اوباما بر این است که کنگره با اقدام نظامی موافقت می کند و بشار اسد هم از این تأخیر بهره نمی‌برد. بعید است که کنگره قبل از هفته 9 سپتامبر (18 شهریورماه) برای راه‌اندازی حمله شیمیایی یا حمله با تلفات گسترده‌تر رأی‌گیری کند.

این گزارش در پایان نتیجه‌گیری کرد که در صورتیکه هرکدام از این فرضیه‌ها اشتباه از کار درآید، رئیس‌جمهور آمریکا صدور حکم حمله توسط خود را کنار نگذاشته است. اوباما و مشاورانش به وضوح اعلام کرده‌اند که از قدرت اجرایی صرفنظر نمی‌کند و آنها بر این باورند که اوباما از نظر قانونی حق دارد در صورتیکه کنگره رأی منفی دهد، دستور حمله صادر کند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها