امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۱۰:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41629
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 30
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، «جان مک‌کین» و «لیندسی گراهام» از سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا روز ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، «جان مک‌کین» و «لیندسی گراهام» از سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا روز شنبه اعلام کردند که نمی‌توانند از اقدام یکجانبه علیه سوریه حمایت کنند.

این سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا ضمن ابراز مخالفت یکجانبه خود علیه سوریه تصریح کردند که اقدام نظامی یکجانبه علیه دمشق بخشی از یک راهبرد بزرگ نیست.

گراهام و مک کین در بیانیه‌ای اعلام کردند: ما نمی‌‌توانیم با وجدان خوب از حملات نظامی یکجانبه در سوریه حمایت کنیم زیرا اقدام یکجانبه بخشی از یک راهبرد کلی نیست که بتواند توازن در میدان رزم را تغییر دهد و به هدف بیان شده رئیس‌جمهور که حذف اسد از قدرت است و پایان دادن به درگیری‌های سوریه است نایل آید.

اظهارات این سناتورهای جمهوری‌خواه بعد از آن اعلام شد که «باراک اوباما» پیشتر اعلام کرده بود که بدون مجوز شورای امنیت و کنگره آمریکا علیه سوریه به دلیل آنچه که استفاده از سلاح‌های شیمیایی خوانده بودند، اقدام نظامی انجام می‌دهد.

با اینحال، اوباما شب گذشته در کاخ سفید سخنرانی کرد و یک قدم از اظهارات گذشته خود عقب‌نشینی کرد. بعد از یک هفته برنامه‌ریزی فشرده با مشاوران سیاسی، دیپلماتیکی و نظامی برای حمله به سوریه، با تغییر عقیده دقیقه نودی خود حتی نزدیک‌ترین مشاوران خود را متعجب کرد.

بنا به گفته دو نفر از مقامات آگاه دولت آمریکا، تصمیم وی برای گرفتن مجوز از کنگره خودسرانه بود و گامی بود که هیچ‌ یک از چهار رهبر کنگره‌ای خواستار آن نشده بودند و هیچ‌یک از مشاوران امنیت ملی اوباما پیشنهاد نداده بودند.

بلومبرگ نیز گزارش کرد که رئیس‌جمهو فکر می‌کند که اقدام کسب مجوز چندین مزیت دارد که اولین مورد آن این است که کسب مجوز اعتبار هر اقدام آمریکا را تقویت می‌کند، به آمریکا اطلاعات بیشتری می‌دهد، مسوولیت و پاسخگویی کنگره را بیشتر می‌کند، از اوباما در مقابل انتقادات سیاسی محافظت می‌کند.

این گزارش می‌افزاید که تأخیر در اقدام نظامی آمریکا علیه سوریه همچنین به اوباما اجازه می‌دهد که از نشست هفته آینده «G20» در «سنت پترزبورگ» روسیه برای ایجاد یک ائتلاف سیاسی گسترده‌تر از کشورهایی استفاده می‌کند که تمایل به حمایت از اقدام نظامی آمریکا را حتی در شرایطی که از نظر نظامی در این جنگ شرکت نکنند، دارا هستند. فرانسه اعلام کرد که با آمریکا همراهی می‌کند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها