امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۱۸:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41676
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۴
تعداد بازدید: 49
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه آمریکایی «هافینگتون‌پست»، «جیمی کارتر» رئیس‌جمهور اسبق آمریکا در بیانیه‌ای ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه آمریکایی «هافینگتون‌پست»، «جیمی کارتر» رئیس‌جمهور اسبق آمریکا در بیانیه‌ای در وب‌سایت خود نوشت که مخالف هرگونه اقدام نظامی بدون مجوز و حمایت سازمان ملل در سوریه است و تأکید کرد که اقدام نظامی بدون اجازه سازمان ملل غیرقانونی است.

در بیانیه وی آمده است: پاسخ نظامی تنبیهی بدون حکم شورای امنیت سازمان ملل یا حمایت گسترده ناتو و اتحادیه عرب طبق قوانین بین‌المللی غیرقانونی است و بعید است که مسیر جنگ را تغییر دهد.

رئیس‌جمهور اسبق آمریکا در بیانیه خود خواستار برگزاری یک «کنفرانس صلح» شد.

در بیانیه کارتر آمده است: استفاده از سلاح‌های شیمیایی در 21 آگوست در نزدیکی دمشق، نقض گسترده قوانین بین‌الملل است که که جامعه جهانی را خشمگین کرده است. آمریکا و برخی از همپیمانان اروپایی این کشور خواستار حمله نظامی علیه سوریه شدند اما ظاهراً این اقدام از حمایت ناتو و اتحادیه عرب برخوردار نیست.

در ادامه این بیانیه آمده است: پیش‌بینی می‌شود که روسیه، ایران و سوریه پیامدهای هولناک این حمله را پیش‌بینی کرده‌اند. به دعوت سوریه، تحقیقات سازمان ملل انجام گرفته است و به زودی گزارش آن منتشر می‌شود. یک واکنش نظامی تنبیهی بدون حکم شورای امنیت سازمان ملل یا حمایت گسترده ناتو اتحادیه عرب طبق قوانین بین‌الملل غیرقانونی است و بعید است که مسیر جنگ را تغییر دهد.

کارتر تصریح کرد: اقدام نظامی بدون مجوز تنها مواضع موجود را سخت‌تر می‌کند و فرایند سیاسی مورد نیاز برای پایان دادن به خشونت‌های فاجعه‌بار را به تعویق می‌اندازد. در عوض، همه باید به دنبال تقویت اجماع در میان تمام جامعه بین‌الملل از جمله روسیه و ایران باشند و استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه را محکوم کنند و ذخایر چنین سلاح‌هایی را تحت نظارت سازمان ملل درآورند.

رئیس‌جمهور اسبق آمریکا بیانیه خود را اینگونه پایان داد: لازم است که حقایق حمله معین شود و در اختیار عموم قرار گیرد. آنهایی که مسوول استفاده از سلاح‌های شیمیایی هستند باید مسئولیت فردی آن را بپذیرند. حمله شیمیایی باید یک کاتالیزور برای افزایش تلاش‌ها به منظور تشکیل یک کنفرانس صلح برای پایان دادن به دشمنی‌ها و یافتن هرچه سریعتر یک راه‌حل سیاسی باشد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها