امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۷:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41724
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۲
تعداد بازدید: 80
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «قادر ملک‌اف» اسلام‌شناس قرقیزی از نفوذ رادیکالیسم و تروریسم در کشورهای آسیای مرکزی بویژه در قرقیزستان ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «قادر ملک‌اف» اسلام‌شناس قرقیزی از نفوذ رادیکالیسم و تروریسم در کشورهای آسیای مرکزی بویژه در قرقیزستان در راستای بی‌ثبات کردن اوضاع منطقه خبر داد.

وی در مصاحبه با پایگاه خبری «24 قرقیز» اظهار داشت که افراد آموزش‌دیده در کشورهای آسیای مرکزی به تدریج به گروه‌های کوچکی تقسیم می‌شوند و یا در کوهستان‌ها به شبه‌نظامیان می‌پیوندند و یا در شهرها عملیات چریکی شهری را انجام می‌دهند.

ملک‌اف افزود: به همین دلیل، امکان دارد که در آغاز سال 2014 با خروج نیروهای ناتو از افغانستان فاز فعال شبه‌نظامیان در قالب جنبش طالبان در مخالفت با دولت «کرزی» و گروه‌های متمرکز در آسیای مرکزی تشدید شود.

وی در ادامه تأکید کرد: با توجه به برخی اطلاعات، از سال 2010 تاکنون در مرزهای افغان- پاکستان، افراد آموزش‌دیده در مقابله با نیروهای آیساف وجود دارند که آنان در پنج کشور آسیای مرکزی ازبکستان، قرقیزستان، قزاقستان، تاجیکستان و ازبکستان حدود 2000 نماینده دارند که فعالیت آنان امنیت آسیای مرکزی را به مخاطره خواهد انداخت اگر چه به‌طور غیرمستقیم آنان در مصر و سوریه نیز فعال هستند.

این در حالی است که گروه‌های افراطی در قالب «حرکت اسلامی ازبکستان» و طالبان اخیرا در مرزهای آسیای مرکزی از جمله «بداخشان» و «فاریاب» فعالیت گسترده‌ای را انجام داده‌اند که هدف آنان نفوذ در منطقه ژئوپلیتیک آسیای مرکزی است.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها