امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۱۵:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4173
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۳:۰۳
تعداد بازدید: 112
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پایگاه خبری-تحلیلی «المانیتور» در مطلبی با عنوان «ایران مایل به آغاز دوباره مذاکرات هسته‌ای ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پایگاه خبری-تحلیلی «المانیتور» در مطلبی با عنوان «ایران مایل به آغاز دوباره مذاکرات هسته‌ای است» به قلم «بنفشه کینوش»، پژوهشگر مستقل می‌نویسد: ایران در مذاکرات اخیرش با گروه 1+5 که روزهای پنجم و ششم آوریل در آلماتی برگزار شد به نظر انعطاف‌ناپذیر می‌رسید اما علی باقری، یکی از مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران هفته گذشته گفت که تهران گزینه‌های متعددی را در دو دور گفت‌وگوها از جمله در نشست ماه فوریه مطرح کرده تا این دیدارها را به موفقیت برساند. وی افزود که ایران نگران به بن‌بست رسیدن گفت‌وگوهاست و مذاکرات آلماتی را با گفت‌وگوهای شکست‌خورده بین ایران، انگلیس، فرانسه و آلمان در سالهای 2003 تا 2005 مقایسه کرد. در آن زمان ایران به ریاست جمهوری محمد خاتمی مایل به مصالحه درباره برنامه هسته‌ایش بود اما این مسئله رد شد و در نتیجه با روی کار آمدن رئیس جمهور محمود احمدی‌نژاد توقف برنامه غنی‌سازی هسته‌ای این کشور رد شد.

باقری با مقایسه مذاکرات شکست‌خورده گذشته و مذاکرات کنونی اظهاراتی را در لفافه بیان کرد با این امید که آمریکایی‌ها که بازیگران اصلی در 1+5 هستند به آن گوش دهند. آنچه وی می‌خواست بگوید این است که با تغییر رئیس جمهور در ایران تغییری ناگهانی در سیاست هسته‌ای ایران ایجاد نمی‌شود. این نکته روز جمعه از سوی علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران نیز تایید شد و وی تاکید کرد که مذاکرات، مستقل از نتایج انتخابات ریاست جمهوری ماه ژوئن در ایران است. «جان کری»، وزیر خارجه آمریکا اوایل ماه جاری از کنگره خواست که تا زمان انتخابات ریاست جمهوری تحریم‌های جدیدی را علیه ایران وضع نکنند و ابراز امیدواری کرد که دولت جدید تغییرات اساسی ایجاد کرده و تهران را بار دیگر به مذاکرات با گروه 1+5 متعهد کند.

واشنگتن در کوتاه‌مدت نباید انتظار تغییر ناگهانی در موضع هسته‌ای ایران داشته باشد

در حالی که رئیس جمهور آینده ایران ممکن است نسبت به سلف خود میانه‌روتر باشد اما باید به ائتلاف وفادار به رهبر عالی ایران آیت‌الله سید علی خامنه‌ای تکیه کند. بنابراین واشنگتن دستکم در کوتاه‌مدت نباید انتظار تغییری ناگهانی در موضع هسته‌ای ایران داشته باشد. محمد قالیباف، نامزد احتمالی ریاست جمهوری و شهردار کنونی تهران که نمایندگی ائتلاف احتمالا برنده را در انتخابات ریاست جمهوری به عهده دارد، تایید کرد اگر وی یا دیگر اعضای ائتلافش رئیس جمهور شوند گفت‌وگوها با 1+5 را هوشمندانه‌تر و در چارچوبی قانونی دنبال خواهند کرد و مذاکرات مستقیم با آمریکا را نه تایید و نه رد خواهند کرد. قالیباف تاکید کرد که ائتلاف وی دیپلماسی مقاومت را که تاکنون در رفتار تهران در مذاکرات مشاهده می‌شد، ادامه خواهد داد.

تجارت با طلا پیشنهاد خوبی در ازای توقف غنی‌سازی بیش از 20 درصد نیست

این به معنای عدم پذیرش پیشنهادات 1+5 است. 1+5 در مذاکرات آلماتی 2 به ایران پیشنهاد تجارت با طلا را برغم تحریم‌های بین‌المللی ارائه کرده و در عوض از ایران خواستند غنی‌سازی 20 درصد خود را (که در آلماتی 1 درباره آن بحث شد) به حال تعلیق درآورده و یا غنی‌سازی خود را در حد 20 درصد نگه دارد (پیشنهاد مطرح‌شده در آلماتی 2). ناظران ایرانی بر این اعتقادند که تجارت با طلا در کاهش فشارهای اقتصادی علیه این کشور تاثیری ندارد و پیشنهاد خوبی برای توقف غنی‌سازی بیشتر از 20 درصد نیست. باقری برای پیشرفت در مذکرات به 1+5 پیشنهاد کرد که یا آلماتی را ترک کرده و یا به یکی از این دو اقدام پایبند باشند:

- حل مسائل باقیمانده بر اساس پیشنهاد جامع ایران که سال گذشته در مسکو ارائه شد (این پیشنهاد خواستار آن است که مسئله هسته‌ای ایران در کنار تعامل با ایران در حل درگیریهای مهم منطقه‌ای مانند سوریه حل شود).

- حل مسائل با ایران بر اساس طرحی گام‌ به گام با توافق بر سر چند مسئله‌ مقدماتی که دو طرف در آلماتی 2 به صورت خصوصی به آنها پرداخته شد.

باقری تاکید کرد که اگر 1+5 گزینه دوم را انتخاب کند، این گام‌ها باید متناسب دو طرف، تقویت‌کننده دو طرف و قابل اجرا از سوی دو طرف باشد. تهران معتقد است که ایجاد اعتماد دوجانبه و پرهیز از به حاشیه راندن این کشور الزامی است. در نهایت، اگر قرار باشد ایران پیشنهاد تجارت آزاد با طلا را بپذیرد که برای اقتصاد این کشور بی‌اهمیت است، ممکن است به عنوان طرف ضعیف به آن نگریسته شده و قدرت‌های جهانی از این کشور بخواهند عقب‌نشینی‌های بیشتری انجام دهد، مسئله‌ای که ایران از آن اجتناب می‌کند.

ایران پس از تهدیدات اخیر کره شمالی به قدرت‌های غربی هشدار داد

انعطاف‌ناپذیری گروهها در آلماتی نباید منجر به شکست مذاکرات شود. صالحی از 1+5 خواست مذاکرات با تهران را از سر بگیرند. 1+5 باید این مسئله را برای رهبران کنونی و آینده ایران روشن کند که اقدامات متناسب دوجانبه‌ای را به منظور تقویت مذاکرات مد نظر دارد تا تهران اطمینان یابد خاتمه بحث‌های بین‌المللی درباره برنامه هسته‌ایش بدون تهدید جنگ یا تحریم‌های بیشتر خواهد بود. سرتیپ ایزدی، معاون ستاد نیروهای مسلح ایران هفته گذشته گفت که تهدیدات اخیر هسته‌ای کره شمالی واکنشی طبیعی به فشارهایی بود که از طریق تحریم‌های بین‌المللی شدید به این کشور وارد شده است. این اظهارات هشداری واضح در لفافه بود. حتی با وجود رئیس جمهوری جدید در ایران، اگر گفت‌وگوها با 1+5 شکست بخورد و تحریم‌های شدیدتری علیه این کشور اعمال شود، تهران ممکن است تک‌روی کرده و برنامه هسته‌ای نظامی را راه‌اندازی کند و این مسئله نه به خاطر تمایل این کشور بلکه به خاطر احساس ایران مبنی بر محدود بودن گزینه‌هایش است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها