امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۰۳:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41750
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۳
تعداد بازدید: 78
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسین نصراله زنجانی مدیر دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری اداره کل امور استانها در گفتگو با ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسین نصراله زنجانی مدیر دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری اداره کل امور استانها در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری در رابطه با سایت سوژه گفت: از سال 1342 تا کنون که 50 سال از عمر انقلاب اسلامی می‌گذرد هیچ منبع مستقلی که نگاه جامعی به فراوری اطلاعات برای محققین، پژوهشگران و هنرمندان قرار دهد، نداشته‌ایم. سایت‌هایی مانند 15 خرداد هستند که صرفا به واقعه 15 خرداد می‌پردازد و یا سایت 22 بهمن که اطلاعات مربوط به روزهای 21 و 22 بهمن را جمع آوری می‌کنند، وجود دارد اما سایتی که به طور کامل به انقلاب و دفاع مقدس بپردازد وجود نداشت.

وی با تاکید بر اینکه ما تصمیم به ایجاد فضایی برای بروز و ظهور مطالبی که در سینه‌های افراد از واقعه انقلاب یا دفاع مقدس مانده و یا اسناد و مدارکی که در اختیار مردم اقصی نقاط کشور در رابطه با این موضوعات وجود دارد، گرفتیم، افزود: اطلاعات دسته بندی شده مربوط به موضوع انقلاب و دفاع مقدس از تمام نقاط کشور جمع آوری می‌شود و در این سایت به صورت خبر، سند و یا حتی تیتر منتشر تا احساسات مخاطبان این وقایع نسبت به آن رویداد برانگیخته شود. در نتیجه به فکر طراحی سایتی افتادیم تا فضای فرآوری اطلاعات را فراهم کند تا به عنوان مثال فردی که در شهرستانی در کشور عکس یا خاطره‌ای دارد که تا به حال عنوان و یا دیده نشده است، در این فضا گنجانده شود.

مدیر دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری امور استانها جمع آوری هدفمند و تحریک احساسات افراد و تشویق آنان برای ارائه اسناد و اطلاعات خود در رابطه با انقلاب و دفاع مقدس را از جمله اهداف راه اندازی این سایت معرفی کرد و گفت: در سایت سوژه افراد با دیدن عکس، رویداد و یا خاطره‌ای می‌توانند احساسات خود را در قالب شعر و یا داستان بیان کنند و یا کسانی می‌توانند با دیدن بعضی از مطالب این سایت برای یک پروژه تحقیقاتی اعلام آمادگی کنند که بعد از انجام کار با اسم خود فرد در سایت منتشر شود.

زنجانی جمع آوری اطلاعات پراکنده و دسته بندی اطلاعات موجود در رابطه با انقلاب و جنگ را از دیگر اهداف راه اندازی سایت سوژه دانست و افزود: جمع آوری مطالب وموضوعات پراکنده از کتاب‌های جنگ، انقلاب اسلامی و مطبوعات نسبت به حوادث استانی، توسط این سایت انجام می‌گیرد. همچنین منابع مرتبط با این دو موضوع گردآوری می‌شود و در سایت سوژه در اختیار مخاطبان و پژوهشگران قرار می‌گیرد.

مدیر دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری امور استانها به کشف و شناسایی استعدادها در استانهای کشور توسط سایت سوژه اشاره کرد و ادامه داد: استانها فضایی را در اختیار هنرمندان خود قرار می‌دهند و هر هنرمند استانی با دیدن مطلبی در سایت می‌تواند طرح خود را در رابطه با دفاع مقدس و انقلاب اسلامی در قالب های مختلف شعر، داستان، قطعه ادبی، عکس و فیلم و حتی یک بیت شعر به ما ارائه دهد. در نتیجه ما با وی ارتباط برقرار کرده و منبع در اختیار او قرار داده می‌شود و آن هنرمند با سرعت بیشتری خود را در سطح کلان معرفی خواهد کرد.

نصراله زنجانی به  قراردادی که از سوی دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری امور استانها با کتابخانه جنگ حوزه هنری بسته شده است، اشاره کرد و گفت: از این مرکز خواسته شد تا در میان کتاب‌های خاطره و پژوهشی درباره جنگ تحمیلی، مشخص کند در چه کتاب‌هایی درباره کدام استان‌ها مطلب آورده شده است. به این ترتیب محققان و پژوهشگرانی که برای یک استان مشخص به دنبال مطلب می‌گردند، می‌توانند به این فهرست ارائه شده در سایت سوژه مراجعه کرده و از آن استفاده نمایند. همچنین با کتابخانه انقلاب حوزه هنری نیز در حال انجام مذاکره برای دسته بندی اطلاعات درباره استانها هستیم.

وی با ذکر این نکته که سایت سوژه هنوز به طور رسمی افتتاح نشده است، افزود: این سایت به آدرس soojeh.ir هم اکنون به طور آزمایشی برای مخاطبان قابل دسترسی است و ما در حال بررسی توانایی‌های آن هستیم. هم اکنون برای تمام استانها رمز ورود و نام کاربری تعریف شده است و مدیران دفاتر فرهنگ و پایداری امور استانها می‌توانند مطالبی که در رابطه با موضوع انقلاب و جنگ در استان خود وجود دارند جمع آوری نمایند و بر روی سایت قرار دهند تا پس از تایید دبیر علمی بر روی سایت به نمایش گذاشته شود.

مدیر دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری امور استانها بیان داشت: برای این سایت اساس نامه، نقشه راه و بخش‌های مختلف مشخص شده است و لازم است حداقل اعتبارات هم در بخش‌های فنی و هم در بخش‌های محتوایی برای دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری در نظر گرفته شود و بعد از آن مسئولان تصمیم بگیرند این سایت زیر نظر کدام واحد به کار خود ادامه دهد و یا خود به صورت مستقل فعالیت کند.

نصراله زنجانی به عنوان سوژه برای این سایت اشاره کرد و گفت: اهداف ما جمع آوری بدون هدف اطلاعات نیست بلکه ما به مخاطبان خود سوژه می‌دهیم تا با جمع آوری اطلاعات منابع و یا کدهای مورد نظر هنرمندان، محققان و پژوهشگران کشوردر اختیارشان قرار گیرد.

وی بر خبری نبودن سایت سوژه تاکید کرد و افزود: فقط بعضی از اخبار که جریان ساز باشند قابلیت کار کردن در سایت را دارا خواهند بود اما اطلاع رسانی در رابطه با برنامه ها و یا پوشش سخنرانی افراد در سایت مد نظر نیست و این نکته هم در اساس نامه لحاظ شده است.

زنجانی دو دبیر سایت سوژه را معرفی کرد و افزود: فرهاد فدوی دبیر اجرایی و محمد قاسمی‌پور مدیر انتشارات روایت فتح و پژوهشگر عرصه انقلاب و دفاع مقدس دبیر علمی این سایت را تشکیل می‌دهند.

وی در خصوص دو کارگروه پژوهشی حاضر در سایت سوژه گفت: دو کارگروه با عنوان کارگروه انقلاب اسلامی و کارگروه دفاع مقدس زیر نظر دبیر علمی این سایت فعالیت می کنند. وظایف این کارگروهها تایید اطلاعات رسیده و نیاز سنجی و منبع شناسی برای سایت خواهد بود. این کارگروهها زیر نظر شورای سیاست گذاری و شورای برنامه ریزی نسبت به موضوعات رسیده و یا سیاست‌هایی که قرار است در سایت اعمال شود، فعالیت خواهند کرد.

زنجانی با ذکر این نکته که اساس نامه سایت را تیم تشکیل دهنده‌ای در مدت زمان 45 روز تدوین کرده‌اند گفت: اهداف و سازمان سایت، روش جمع آوری مطالب و بخش های مختلف سایت توسط این تیم مشخص شده است. اگر ما بتوانیم این سایت را فعال کنیم و نیروهای خود را در استانها توجیه نماییم که این کار دغدغه آنها شود، در طی سه الی چهار سال آینده منبعی غنی برای تحقیق پژوهشگران، هنرمندان و دانشجویان در تمام استان های کشوردر رابطه با دو موضوع انقلاب و دفاع مقدس خواهیم داشت. 

وی خاطرنشان کرد: سایت سوژه از دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری امور استانها که زیر نظر اداره کل امور استانهای حوزه هنری اداره می‌شود، بزرگ‌تر است و امیدواریم این سایت بتواند جای خود را باز کند. ما به سایت سوژه نگاه کوچکی نداریم تا مانند بعضی دیگر سایت‌ها در فضای مجازی ناپدید شود.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها