امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۸:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41751
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۳
تعداد بازدید: 84
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ادبیات غنی فارسی بزرگترین میراثی است که از گذشتگان ما به ارث رسیده است. این منبع سرشار به ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ادبیات غنی فارسی بزرگترین میراثی است که از گذشتگان ما به ارث رسیده است. این منبع سرشار به صورت‌های مختلف – اعم از منثور و منظوم، مکتوب و شفاهی در اختیار ما قرار دارد. یکی از گنجینه‌های با ارزش کتابی است به نام سندبادنامه که طی قرن‌ها و دوره‌های گذشته با نام‌های مختلفی چون کتاب سندباد حکیم، حکایت وزارء سبعه، داستان هفت وزیر، هفت فرزانه، کتاب مکرالنساء، قصه شاهزاده و هفت وزیر نامیده شده و امروز با نام سندبادنامه در دسترس ما قرار گرفته است.

سندبادنامه کتابی است در آداب کشورداری و رفتار با رعیت و از حیث ترکیب و ساختمان شبیه کلیله و دمنه. یعنی یک داستان اصلی که در ضمن آن حکایت ها و قصص دیگری نیز می‌آید. متن این کتاب به اشعار فارسی وعربی نیز آمیخته است.

محمد بن علی بن حسن ظهیری کاتب سمرقندی، نویسنده این اثر، از مترسلان و کاتبان بزرگ ایران در قرن ششم هجری و صاحب دیوان رسائل قلج طمغاج خان از پادشاهان آل افراسیاب بوده است. ظهیری سمرقندی صورت ساده سندبادنامه را با استفاده از آیات قرآن، احادیث، صنایع مختلف ادبی و اشعار و امثال فارسی و عربی به نثر فنی آراسته است.

مقدمه مصحح، متن سندبادنامه، فرهنگ لغات سندبادنامه، نمایه ها و منابع و مأخذ بخش‌های این اثر را تشکیل می‌دهند.

چاپ دوم سندبادنامه (با نمایه) تالیف محمدبن علی ظهیری سمرقندی با مقدمه و تصحیح سید محمد باقر کمال الدینی در شمارگان 1000 نسخه در 337 صفحه به بهای 198000 ریال به تازگی از سوی مرکز پژوهشی میراث مکتوب منتشر شده است.

یادآور می شود چاپ نخست سندبادنامه در سال 1381 به بازار نشر ارائه شده است.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار