امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۵:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41754
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۳
تعداد بازدید: 183
به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در مراسم تودیع و معارفه معاون هنری وزیر ارشاد اسلامی که با حضور هنرمندان و ...

به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در مراسم تودیع و معارفه معاون هنری وزیر ارشاد اسلامی که با حضور هنرمندان و اهالی فرهنگ و هنر در رشته‌های مختلف موسیقی، هنرهای تجسمی و هنرهای نمایشی از جمله حسین دهلوی، فرهاد فخرالدینی، مازیار فلاحی، محمد علیزاده، مرتضی پاشایی، غلامحسین امیرخانی، علی تن، علی قمصری، احمد نادعلیان، جلیل رسولی، داود گنجه‌ای، فرزاد حسنی، امیر عبدالحسینی رئیس موزه امام علی (ع)، داریوش اسدزاده، برزو ارجمند و با اجرای دکتر اسماعیل آذر صبح امروز در تالار وحدت برپا شد، علی مرادخانی معاون هنری وزیر ارشاد اسلامی ضمن تشکر از شاه‌آبادی بابت آنکه در حد توان برای فرهنگ و هنر تلاش کرده گفت: امیدوارم توفیق یابم تا آنگونه که شایسته است شرایط هنر را بهبود بخشم.

مرادخانی افزود: هنرمند هرگز به هوای نفس سخن نمی‌گوید من معاونت امور هنری وزارت ارشاد را دارای بزرگترین گستره حاکمیت بر هنر کشور می‌دانم و معتقدم آقای جنتی هرگز از هنر فاصله نداشته است.

معاون هنری وزیر ارشاد ادامه داد: علی جنتی به عنوان یک رفیق 30 ساله به من دستور داد در این پست به اهالی هنر خدمت کنم و من نیز دستور ایشان را پذیرفتم.

مرادخانی ادامه داد: جنتی عضو اولین هیئت مدیره بنیاد رودکی بود و ما در مجمع بنیاد رودکی از نظرهای او بسیار استفاده کرده‌ایم. در دوره‌ای که ایشان در کویت به خدمت مشغول بودند من با فرهاد فخرالدینی در کویت حضور یافتیم و ارکستر در این کشور برنامه‌هایی به همت آقای جنتی برپا کرد بنابراین به تمامی اهل هنر تأکید می‌کنم که فردی جدا از خودتان به این میدان نیامده است.

این مقام مسئول با تأکید بر مطالبات هنرمندان از دولت گفت: انتظار می‌رود در برنامه‌ای متوازن دولت شرایطی ایجاد کند که وضع فرهنگ و هنر که در سالهای گذشته شرایط مطلوبی نداشته بهبود یابد، معتقدم در بخش بودجه اگر رشدی همتراز با بخشهای دیگر دولتی را انتظار داشته باشیم باید بودجه به طرز جهشی افزایش یابد اگر اکنون دو درصد از بودجه کشور به هنر اختصاص می‌یابد، می‌طلبد که این بودجه 10 درصد افزایش یابد.

معاون هنری وزیر ارشاد ادامه داد: رئیس جمهور در صحبتهای خود به هنر توجه کرده‌اند اما ترجمه حرف ایشان در نظام بودجه اتفاق خواهد افتاد امیدواریم این موضوع محقق گردد اما اگر بخواهیم با این شرایط پیش رویم نخواهیم توانست به نقطه مطلوب برسیم بنابراین ناچاریم بودجه را به صورت جهشی افزایش دهیم تا همتراز با بخشهای دیگر دولتی شود.

وی افزود: شرایط جهانی هنر ایجاب می‌کند که به بودجه این بخش برای تأکید بر جایگاه جهانی هنر ایران توجه بیشتری کنیم.

مرادخانی با تأکید بر اینکه باید وزیر ارشاد را به بخشهای مختلف معاونت هنری بیشتر آشنا کنیم خطاب به وزیر گفت: شما 30 سال دوست ما بودید و از شما درس گرفتم. اگر نظم پاکیزگی که آقای جنتی در زندگی خود دارند من یک درصد از آن را داشته باشم می‌توانم به خود ببالم باید به این موضوع تأکید کنم که سالی که من پست خود را تحویل گرفتم یعنی در سال 81 بودجه ما 600 میلیون در سال 82 بودجه ما 900 میلیون و هنگامی که پست خود را تحویل دادم بودجه ما 3 میلیارد تومان بود. بنابراین باید به این نکته تأکید کنم که بودجه با توجه به این روند باید تا چه حد افزایش یافته باشد. ضمن ارادت جدی به وزیر از او می‌خواهیم که توجه بیشتری به معاونت هنری داشته باشد به امور مورد علاقه هنرمندان احترام خواهیم گذاشت و سعی می‌کنیم کارها آن طور پیش رود که آنها می‌خواهند و ما سعی می‌کنیم کارها را به سمتی که هنرمندان می‌خواهند پیگیری کنیم.

وی افزود: فضاهای فرهنگی که گسترش آنها آنگونه که باید در سالهای گذشته محقق نشده باید در این دوره مورد تحقق جدی قرار گیرد. به هر صورت بر این موضوع تأکید می‌کنم که دولت مدیون هنرمندان است و باید شرایط برای هنرمندان بهبود یابد، باید به استانداردها نگاهی جدی بیندازیم، تهران به اندازه پایتخت یک کشور با تمدنی در ابعاد تمدن ایران امکانات فرهنگی و هنری ندارد.

مرادخانی تأکید کرد: در اینجا نیازمند همکاری جدی استانداری‌ها هستیم چرا که دست آنها در تخصیص بودجه باز است، از آنها می‌خواهیم امکانی فراهم کنند تا فرهنگ و هنر در استانها گسترش یابد چرا که فرهنگ و هنر برای آنها یک مزیت به حساب می‌آید و همچنین از دولت می‌خواهم استاندارانی را در اولویت خود قرار دهند که به هنر اهمیت می‌دهند. توجه به هنر و فرهنگ در افزایش میزان بهره‌وری از یک جامعه اثرگذار است.

همچنین در عرصه‌های مختلف همچون پژوهش، آفرینش، عرضه، توزیع و مصرف باید به هنر توجه کرد که از میان این عرصه‌ها پژوهش و آفرینش هنری باید مورد دقت ما قرار گیرد و سه حوزه عرضه توزیع و مصرف بر عهده بخش خصوصی است متأسفانه ما از داشتن شبکه توزیع محروم هستیم باید ریشه‌های مشکلات را جستجو کنیم تا آنها را برطرف کنیم. ریشه مشکل ما در شبکه توزیع، عدم رعایت حقوق معرف است که اگر آن را پیگیری کنیم اقتصاد هنر بهبود خواهد یافت.

معاون هنری وزیر ارشاد با تأکید بر لزوم قرارگیری هنر ایران در جایگاه قابل قبول جهانی گفت: جهانی شدن مهمترین کار ماست برای آنکه جهانی شویم لازم نیست کار بزرگی انجام دهیم باید کاری در سطح جهانی انجام دهیم و در این راستا لازم است ایده‌ها را پیدا کنیم و بعد آنها را گسترش دهیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها