امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۱۸:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41755
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۰
تعداد بازدید: 70
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مرضیه افخم مدیرکل دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه به عنوان هشتمین و اولین ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مرضیه افخم مدیرکل دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه به عنوان هشتمین و اولین سخنگوی زن دستگاه دیپلماسی منصوب شد.

مراسم تودیع و معارفه افخم و عراقچی امروز (یکشنبه) با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه برگزار شد.

همچنین مراسم تودیع و معارفه مهمان‌پرست و افخم روسای سابق و جدید مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه نیز برگزار شد.

افخم که مسلط به زبان انگلیسی است، در دوران وزارت خارجه علی‌اکبر ولایتی معاون اداره اطلاعات و انتشارات، در دوران وزارت سید کمال خرازی مدیرکل اطلاعات و مطبوعات و در دوران وزارت علی‌اکبر صالحی مدیرکل دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه بوده است.

سید عباس عراقچی سخنگوی وزارت امور خارجه پنجم شهریور ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران از تصمیم محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه برای انتخاب اولین سخنگو و اولین سفیر زن خبر داد و آن را توفیقی برای سیاست خارجی جمهوری اسلامی برشمرد.

مرتضی سرمدی،‌ محمود محمدی، حمیدرضا آصفی، سید محمدعلی حسینی، حسن قشقاوی، رامین مهمان‌پرست و سید عباس عراقچی پیش از افخم سخنگویان وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بودند.
 


 

مرتضی سرمدی اولین سخنگوی دستگاه دیپلماسی بود و پس از آن محمود محمدی در دوران علی اکبر ولایتی و مدتی نیز در ابتدای دوران وزارت خارجه سید کمال خرازی در این سمت ایفای وظیفه کرد.

حمیدرضا آصفی به مدت هشت سال در دوران وزارت سید کمال خرازی و اوایل دوران وزارت منوچهر متکی عهده‌دار این سمت بود و پس از آن سید محمدعلی حسینی حدود دو سال ( 19 شهریور‌ 1385 تا تیرماه 1387) سخنگوی وزارت امور خارجه بود.

حسن قشقاوی پنجمین سخنگوی دستگاه دیپلماسی نیز به مدت یک سال و هفت ماه عهده‌دار این سمت بود.

قشقاوی 31 تیرماه 87 به عنوان سخنگو و دستیار ویژه وزیر امور خارجه معرفی و 20 مهر 1388 این سمت را به رامین مهمان‌پرست واگذار کرد و 21 اردیبهشت ماه 1392 پس از اینکه مهمان‌پرست در پی ثبت‌نام در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از سمتش استعفا داد، سید عباس عراقچی معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه با حفظ سمت معاونت، عهده‌دار سخنگویی شد و این سمت اکنون به مرضیه افخم اولین سخنگوی زن رسید.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها