امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۳:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41790
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۴
تعداد بازدید: 203
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس حدود دو سال قبل تعدادی از فعالان قرآنی کشور برای دریافت نشان‌ فرهنگ ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس حدود دو سال قبل تعدادی از فعالان قرآنی کشور برای دریافت نشان‌ فرهنگ و هنر انتخاب شدند که این نشان از سوی رئیس جمهور وقت به این افراد اعطا شد.

چندی پیش «منصور قصری‌زاده» یکی از قاریان بین‌المللی قرآن کریم در گفت‌وگویی اعطای این نشان را از افتخارات معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد دانست که پی این اظهار نظر «رحیم خاکی» عضو بنیاد ملی نخبگان و قاری بین‌المللی کشورمان توضیحاتی به فارس داد.

«خاکی» در گفت‌وگو با  فارس، در خصوص اعطای نشان فرهنگ و هنر به تعدادی از قاریان قرآن کریم گفت: اعطای نشان فرهنگ و هنر مربوط به اداره‌کل نشان‌های نهادهای ریاست‌جمهوری است که در این اداره‌کل پس از بررسی کارشناسی و تشکیل کمیسیون مربوطه، نشان‌های مختلف به افراد اعطا می‌شود و هیچ ارتباطی با معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد ندارد، زیرا اداره‌کل نشان‌ها از چند نهاد استعلام کرده و افرادی را برای اعطای نشان معرفی می‌کند، همچنین این اداره‌کل از تعدادی از کارشناسان قرآن برای انتخاب افراد نظرخواهی می‌کند و نهایتاً نهاد ریاست‌جمهوری این نشان را اعطا می‌کند.

معاونت قرآن و عترت برنامه سایر نهاد‌ها را به نام خود رقم می‌زند

وی با انتقاد از عملکرد معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد به دلیل مصادره فعالیت سایر نهادها گفت: ظاهراً رسم شده معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد، برخی از اقدامات مهم و تأثیرگذار سال‌های گذشته را به نام خود رقم ‌زند، به عنوان مثال؛ طرح قرآنی 1446 و یا 1447 یکی از طرح‌های موفق سازمان صدا و سیما است، اما مسئولان معاونت همواره این طرح را یکی از اقدامات خود اعلام می‌کنند.

پس از تشکیل معاونت، اتفاق خاصی در بدنه قرآنی دولت رقم نخورده است

خاکی، شکل‌گیری معاونت قرآن و عترت را اتفاقی مهم در دوره اخیر دانست و گفت: شکل‌گیری این معاونت یکی از مهم‌ترین اقدامات این دوره است که در سطح ملی با تشکیل معاونت، تشکیلات و ساختار فعالیت‌های قرآنی ارتقا یافت، این حرکت، قدم مهمی بود اما به لحاظ عملکرد، پس از تشکیل معاونت، هیچ اتفاق خاص و یا جدی در بدنه قرآنی دولت رقم نخورد و این امر به مدیریت و عملکرد ضعیف در سال‌های گذشته باز می‌گردد.

میزان بودجه قرآنی و برنامه‌های آن شفاف اعلام نمی‌شود

این قاری بین‌المللی قرآن کریم، شفاف نبودن میزان بودجه قرآنی را یکی از بزرگ‌ترین ایرادات معاونت قرآن و عترت برشمرد و گفت: یکی از بزرگ‌ترین ایرادات در این معاونت، شفاف نبودن میزان دقیق بودجه‌های قرآنی کشور است، همچنین در این معاونت گزارش دقیقی از عملکرد مالی و کارکردهای وزارت ارشاد در حوزه فعالیت‌های قرآنی ارائه نمی‌شود، در حالی که جامعه قرآنی کشور با توجه به شکل‌گیری معاونت، انتظار داشتند تا میزان بودجه و نحوه تخصیص آن به صورت شفاف ارائه شود.

نخبگان قرآنی کشور منتظر اقدام دولت جدید نسبت به معاونت قرآن و عترت هستند

خاکی با اشاره به اینکه نخبگان قرآنی کشور منتظر اقدام دولت جدید نسبت به معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد هستند، گفت: این معاونت باید در کنار سایر معاونت‌های وزارت ارشاد از تحول و نگرشی جدید برخوردار شود زیرا عملکرد گذشته معاونت با توجه به امکانات ساختاری ضعیف بوده و در حوزه‌هایی مانند آموزش و پژوهش، خلأ بسیار جدی‌ وجود دارد.

کارگزاران شورای توسعه از فعالان قرآنی نیستند و سابقه کار قرآنی هم ندارند

این فعال قرآنی، شکل‌گیری شورای توسعه فرهنگ قرآنی را اقدامی در راستای اجرای مطالبات قرآنی مقام معظم رهبری دانست و گفت: شکل‌گیری شورای توسعه یکی از اقدامات مهم کشور در حوزه قرآن است که به دلیل اجرای مطالبات مقام معظم رهبری، این شورا راه‌اندازی شد؛ اما کارگزاران اجرایی شورای توسعه در راستای اجرای ایده‌ها و منویات مقام معظم رهبری بسیار ضعیف عمل کردند، زیرا افرادی که به عنوان کارگزار این بخش‌ها فعالیت می‌کنند، از جامعه قرآنی نبوده و پیش از این هم سابقه اجرایی و مدیریتی در حوزه قرآن نداشتند، از این رو با به کارگیری اینگونه افراد، کار قرآنی کشور به جایی نرسیده و جامعه قرآنی منتظر اقدام جدی وزیر ارشاد برای معاونت قرآن و عترت است تا این معاونت بتواند با تشکیل شورای تخصصی، اهداف بلند شورای توسعه را در راستای منویات مقام معظم رهبری محقق کند.

خاکی بودجه فعالیت‌های قرآنی را بودجه خوبی دانست و گفت: اکنون زمان آن رسیده که با توجه به بودجه قرآنی کشور برنامه‌های مصوب بر اساس نیاز جامعه هدایت شود، به عنوان مثال در حوزه تبلیغ و ترویج، برنامه‌هایی مانند برگزاری نمایشگاه‌ها، مسابقات و مجامع قرآنی از گذشته بوده که باید این برنامه‌ها پیگیری و تقویت شود، همچنین باید با حمایت از نخبگان قرآنی پژوهش‌های قرآنی را تقویت و آنها را به اجرا درآورد.

سطح سواد قرآنی کشور از همه جهان اسلام بالاتر است

وی جمهوری اسلامی ایران را قوی‌ترین کشور در سطح آموزش قرآن کریم دانست و گفت: در حوزه آموزش، کشور ما در سطح جهان اسلام از بیشترین فعالیت برخوردار است و سطح سواد قرآنی در ایران از همه جا بالاتر است. این امر حاصل زحمات اساتید قرآن در جلسات سنتی است و باید با ساماندهی و تقویت این جلسات، هر چه بهتر در راستای ترویج فرهنگ قرآن کریم گام برداشت.

وی همچنین با انتقاد از عملکرد قرآنی وزارت آموزش و پرورش گفت: در حوزه آموزش، وزارت آموزش و پرورش نیز صرفاً یکسری گزارشات کلی با اعداد و ارقام نجومی ارائه می‌کند که این گزارش‌ها با واقعیت‌های کنونی مدارس بسیار فاصله دارد.

انعکاس رویدادها و اخبار قرآنی نقش مهم و مؤثری در ترویج فرهنگ قرآنی دارد

این قاری بین‌المللی قرآن کریم، نگاه جدی به رسانه‌ها را یکی از اولویت‌های مهم معاونت‌ قرآن و عترت دانست و گفت: انعکاس رویدادها و اخبار قرآنی نقش مهم و مؤثری در ترویج فرهنگ قرآن در جهان ایفا می‌کند، از این رو باید به رسانه‌ها نگاه جدی‌تری صورت گیرد و همچنین فردی که به عنوان معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد منصوب می‌شود باید بتواند به صورت همزمان همه امور را پیش ببرد.

انتهای پیام/م.خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها