امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۲۳:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41799
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۲
تعداد بازدید: 172
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، سعید اوحدی در نشست خبری امروز خود که در خصوص آغاز مراسم حج تمتع سال 92 برگزار شده بود گفت: 99 درصد فعالیت‌های ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، سعید اوحدی در نشست خبری امروز خود که در خصوص آغاز مراسم حج تمتع سال 92 برگزار شده بود گفت: 99 درصد فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده سازمان حج و زیارت در خصوص حج تمتع امسال براساس جدول زمانبندی تحقق پیدا کرده است و سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری آمادگی کامل خود را برای پذیرایی از ضیوف‌الرحمان در حج سال 92 را دارند.

وی در خصوص ویژگی‌های عملیات حج در سال 92 گفت: برای دومین سال یک برنامه ساختار جدیدی را برای زائران در زمینه استقرار و خدمات آنها در مکه مکرمه و مدینه منوره در نظر گرفتیم. چرا که در اعزام‌های قبلی مدیر کاروان نیازهای زائران را برطرف می‌کرد ولی در حج سال جاری تلاش کردیم تا نظام مجموعه اداری برکاروان‌ها حاکم شود و کاروان‌ها بر اساس ظرفیت‌های خود در هتل‌های متناسب مستقر می‌شوند و مدیر هر مجموعه‌ای مسئولیت تأمین نیاز زائران را برعهده می‌گیرد.

اوحدی خاطر نشان کرد: به این ترتیب مدیران کارخانه‌ها دغدغه‌ تأمین نیازهای زائران را نخواهند داشت و بیشتر وقت خود را تحت امور زیارتی و آموزشی زائران می‌کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: جمع زائرانی که امسال در موسم حج به خانه خدا مشرف می‌شوند 64 هزار نفر هستند که در قالب 499 کاروان این اعزام‌ها انجام می‌شود.

وی افزود: عملیات حج از 17 ایستگاه پروازی انجام می‌شود و ایستگاه پروازی تهران حدود 20 هزار زائر به خانه خدا مشرف می‌شوند که به دلیل ساماندهی باند فرودگاه مهرآباد امسال بحثی مطرح شد که پرواز‌ها را به فرودگاه امام خمینی (ره) منتقل کنیم.

وی ادامه داد: علی‌رغم آماده شدن زیر‌ساخت‌ها برای انتقال پرواز‌ها به فرودگاه امام خمینی(ره) به این نتیجه رسیدیم که اگر این آزمایش در موسم عمره اتفاق بیفتد نتیجه بهتری را شاهد خواهیم بود چرا که در حج تمتع آرامش زائران از اهمیت بالایی برخوردار است و این اتفاق که برای اولین بار قرار است صورت گیرد اگر در موسم عمره اتفاق بیفتد نتایج بهتری را خواهد داشت.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: از سنوات گذشته 12 استان از ایستگاه پروازی تهران به خانه خدا مشرف می‌شدند اما برای همکاری با فرودگاه مهر‌آباد در سال جاری 5 استان را به استان‌های همجوار خود انتقال دادیم تا شاهد ترافیک کمتری در محل فرودگاه مهر‌آباد باشیم.

اوحدی در خصوص خدمات پزشکی حج امسال گفت: خدمات ارائه شده به حجاج ایرانی در عمره و حج تمتع به هیچ عنوان قابل قیاس با سایر کشورها نیست چرا که وزارت حج عربستان نیز بارها به این موضوع اذعان داشته است که با کیفیت‌ترین خدمات پزشکی از سوی کشور ایران به زائران داده می‌شود.

وی ادامه داد: در سال جاری 520 پزشک به موسم حج اعزام می‌شوند و تفاوت حضور پزشکان در حج امسال این است که پزشکان در مجموعه‌ها اتاقی را به عنوان مطب در اختیار دارند که زائران در هر زمانی که نیاز داشته باشند می‌توانند به آنها مراجعه کنند و پزشک زن نیز در مطب‌ها حضور خواهند داشت تا در صورت نیاز به بانوانی که در موسم حج حضور دارند خدمت‌رسانی کنند.

اوحدی ادامه داد: یکی از دیگر از محاسن خدمات پزشکی در سال جاری نوع خدمت‌رسانی پزشکان در منا و عرفات است در گذشته در محل اسکان زائران خدمت‌رسانی می‌کردند اما در سال جاری برای اولین بار در منا و عرفات مطب در اختیار پزشکان قرار داده شده است.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: 23 شهریور‌ماه اولین پرواز زائر به سوی مدینه منوره انجام می‌شود و پروازهای برگشت از 28 مهر‌ماه شروع می‌شود و آخرین پرواز هجدهم آبان‌ماه انجام می‌شود.

وی ادامه داد: 50 درصد این پروازها توسط شرکت‌های هواپیمایی سعودی و 50 درصد نیز توسط هواپیمایی ایران انجام می‌شود.

اوحدی در خصوص پردیس زائر و ترمینال زیارتی گفت: کارهای اولیه احداث پردیس زائر انجام شده است که می‌توان گفت: اولین پردیس زیارتی منطقه به حساب می‌اید و امیدواریم بعد از عملیات حج کارهای اجرایی ان با سرعت بیشتری انجام شود.

وی در خصوص سیاست‌های سازمان حج و زیارت در خصوص اعزام زائران به عمره گفت: با توجه به اینکه هم اکنون متقاضیان زیادی هستند که سال‌های طولانی در صف انتظار اعزام به عمره قرار دارند این برنامه‌ریزی را از ابتدای عملیات عمره انجام خواهیم داد که ظرفیت‌ها افزایش پیدا کند و شاهد اعزام‌های بیشتری در سال‌های بعد باشیم.

* ارز همراه زائران در حج امسال 300 دلار در نظر گرفته شده است

وی در خصوص اختصاص ارز به زائران حج تمتع امسال گفت: با هماهنگی خوبی که با بانک مرکزی انجام شده است این نوید را به زائران می‌دهیم که هیچ مشکلی برای تأمین ارز زائران وجود ندارد و به هر زائر 300 دلار به عنوان ارز همراه داده خواهد شد.

رئیس سازمان حج و زیارت همچنین در خصوص قیمت‌گذاری حج سال 92 گفت: کارگروه مشترکی با کارشناسان سازمان حج و کارشناسان بعثه مقام معظم رهبری تشکیل شده است و با توجه به شفافیت مالی که در این سازمان وجود دارد می‌توانم اعلام کنم که قیمت نهایی حج امسال تا پایان هفته نهایی می‌شود و مابه‌التفاوت هزینه‌ها به حساب زائران بازگردانده خواهد شد.

اوحدی در خصوص مبلغ مابه‌التفاوتی که قرار است به زائران بازپرداخت شود گفت: هنوز قیمت حج امسال نهایی نشده است اما می‌توانم بگویم که حدود 15 الی 20 درصد مبلغ پرداختی زائران به آنها مسترد می‌شود.

رئیس سازمان حج و زیارت همچنین در خصوص جوانترین و پیرترین حج امسال گفت: جوانترین زائری که امسال به خانه خدا مشرف می‌شود چهار سال دارد و از مشهد اعزام می‌شود و پیرترین فرد نیز 94 سال دارد.

رئیس سازمان حج و زیارت همچنین در خصوص سپرده‌های عمره گفت: مبلغ سنگینی هم‌اکنون در بانک‌های ملی و ملت به عنوان ودیعه عمره پس‌انداز شده است که از جمله دستوراتی که وزیر ارشاد به آن تأکید داشته‌اند همین مورد بود که باید نظارت و ساماندهی در خصوص ودیعه‌ها صورت بگیرد و تمهیدات جدی برای خدمت‌رسانی بهتر به زائران انجام شود.

وی ادامه داد: راه‌اندازی پردیس زائر که به آن اشاره شد اگر قرار بود با بودجه دولتی انجام شود به این زودی‌ها راه‌اندازی آن محقق نمی‌شد بنابر این تصمیم گرفتیم که از محل‌های دیگری و با همکاری بانک‌های ملی و ملت این اقدام انجام شود.

*اعطای سهمیه حج تمتع به افراد غیرشرعی و غیرقانونی است

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: هیچ مقامی در سازمان حج و زیارت از لحاظ شرعی این حق را ندارد که به افراد سهمیه حج تمتع اعطا کند چرا که زائرانی که مستطی هستند باید مشرف شوند و اعطاء سهیمه به سایر افراد باعث می‌شود حق سایرین از بین برود بنابر این سهمیه‌ها تنها در شورای عالی حج مصوب می‌شود و براساس آن مصوبه سازمان حج و زیارت موظف است اقدام کند و هیچ مقامی در سازمان حج و زیارت چنین جایگاهی را برای اعطاء سهمیه به دیگران ندارد.

وی افزود: کسانی که امسال به دلایلی نتوانستند به حج تمتع مشرف شوند حق آنها محفوظ است و می‌توانند با اولویت در سال‌های بعد بتوانند اعزام شوند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها