امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۶:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41827
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۴
تعداد بازدید: 237
به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در نشست رسانه‌ای کنسرت گروه همنوازان حصار که صبح امروز پیش از مراسم تودیع و ...

به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در نشست رسانه‌ای کنسرت گروه همنوازان حصار که صبح امروز پیش از مراسم تودیع و معارفه معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، علی قمصری آهنگ‌ساز درباره این کنسرت و اهداف آن توضیحاتی ارائه کرد.

قمصری در توضیح ویژگی‌های کنسرت اخیر گفت: یکی از اهداف مهم ما این است که از بازنمایی مستقیم آثار موسیقی سنتی دور شویم و شکل دیگری به موسیقی ایرانی دهیم.

وی با تاکید بر اینکه این کنسرت از کنسرت پیشین متفاوت خواهد بود، گفت: در کنسرت قبلی صرفاً از تک‌خوان آقا استفاده کردیم اما در این کنسرت از همخوانی آقا و خانم استفاده خواهیم کرد از آنجایی که صدای خانم‌ها زیر است برای تکمیل آن از سازهای بم بهره می‌گیریم. در این اجرا از ساز بم کمان استفاده شده است.

این آهنگساز همچنین درباره جزئیات اجرایی کنسرت جدید خود گفت: ابتدا قطعه‌ای را به صورت آکاپلا اجرا خواهیم کرد به نحوی که سازها جای خود را به آواز خواهد داد. ادامه کنسرت با ساز همراه خواهد بود. پیش از تمرین این کنسرت یأسی در من وجود داشت چرا که ما به راحتی قادر نیستیم چند خواننده موسیقی ایرانی را در کنار هم قرار دهیم. حداقل 6 جلسه را برای این موضوع اختصاص داده‌ایم که از دایره تنگ موسیقی قراردادی سنتی ایران خارج شویم البته این نه به معنای دور شدن از موسیقی ایرانی بلکه به معنای فرو رفتن در موسیقی ایرانی است.

قمصری افزود: مدتهاست با ضد ارزش‌هایی که از سوی نهادهایی به ویژه صدا و سیما مورد تاکید قرار می‌گیرد در حال مبارزه‌ام. بسیار از افرادی که نباید مورد تاکید قرار داده شوند از سوی رسانه ملی مورد تاکیدند و این عمل سبب می‌شود تا تعادل در جامعه موسیقی بهم بریزد گرچه هیچوقت نخواستم با این مساله مبارزه کنم اما تلاش می‌کنم تا ارزش‌های نوازندگان و آهنگ‌سازان به شکلی که استحقاقش را دارند مورد تاکید قرار گیرند.یکی از اهداف این کنسرت همین است.

وی ادامه داد: این کنسرت کاملاً جدید است و ما فرصت مناسب برای انتخاب قطعات را داشته‌ایم، در این کنسرت بافت موسیقی ایرانی به صورت چندصدایی مورد استفاده قرار گرفته، با توجه به اینکه سازهای مضرابی مورد استفاده ما قرار گرفته و در این مجموعه ساز کششی وجود ندارد سعی کردیم از صدای خانم‌ها استفاده کنیم تا این خلاء مرتفع گردد.

این آهنگ‌ساز در پاسخ به این سئوال که چرا برنامه‌های جدیدی که در گذشته بدان پرداخته‌اید ادامه نمی‌دهید، گفت: تجربه‌های تازه در هر اجرا هیچ اشکالی نخواهد داشت به هر شکل اگر توان داشته باشم راه جدیدی خلق کنم قطعاً به دنبال آن خواهم بود، یکی از این ایده‌ها کوارتت‌زهی بود که در کنسرت اول آن را معرفی و در کنسرت بعدی آن را به صورت موثر مورد استفاده قرار داده‌ام.

قمصری بر این نکته تاکید کرد که جریان سازی را نباید با جمعیت گرایی برابر دانست و گفت: تمرکز بر اشعار نو و سپید در این کنسرت مورد توجه قرار گرفته اشعار احمد شاملو، مهدی اخوان ثالث و گروس عبدالملکی را مورد استفاده قرار داده‌اید.
 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها