امروز : شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 17
۰۱:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41865
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۰۰
تعداد بازدید: 185
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم معارفه مرضیه افخم هشتمین و اولین سخنگوی زن وزارت امور خارجه و رئیس ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم معارفه مرضیه افخم هشتمین و اولین سخنگوی زن وزارت امور خارجه و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه و تودیع سید عباس عراقچی سخنگوی سابق و رامین مهمان‌پرست رئیس سابق مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه بعدازظهر امروز (یکشنبه) با حضور محمدجواد ظریف وزیر خارجه دولت یازدهم در تالار آیینه وزارت امور خارجه برگزار شد.

* سیدمحمدعلی حسینی و حسن قشقاوی به همراه رامین مهمان‌پرست، سید عباس عراقچی و مرضیه افخم سخنگویان اسبق، سابق و جدید وزارت امور خارجه در این مراسم حضور داشتند.

* این مراسم با حضور معاونان و مدیران کل وزارت امور خارجه و رسانه‌های داخلی و خارجی برگزار و پس از تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم، عراقچی به عنوان اولین سخنران به ایراد سخن پرداخت و گفت: این مراسم تودیع و معارفه آقای مهمان‌پرست و خانم افخم است زیرا آقای مهمان‌پرست در سه سال گذشته ریاست مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای و سخنگویی وزارت خارجه را عهده‌ دار بود و من فقط در دوره انتقالی 4ماهه انجام وظیفه کردم که وقفه‌ای در سخنگویی پیش نیاید و برایم توفیق بود.

* عراقچی تجربه اش در این حوزه را برایش گرانقدر خواند و گفت که کار دیپلمات بدون کار خبرنگار کامل نیست و این دو مکمل همدیگر هستند.

* وی با اشاره به انتصاب مرضیه افخم به عنوان سخنگوی دستگاه دیپلماسی این انتصاب را نقطه عطفی در وزارت امور خارجه و سخنگویی برشمرد و با اشاره به سابقه بیست و چند ساله افخم در تجربه کار با رسانه‌ها اظهار داشت: من از نزدیک شاهد فعالیت‌های خانم افخم بودم و می‌توانم شهادت بدهم که اگر خانم نبود باز هم بهترین گزینه برای سخنگویی وزارت خارجه بود.

* سخنگوی سابق دستگاه دیپلماسی با اشاره به تماس‌های رسانه‌ها با وی در مدت تصدی‌اش در این سمت گفت: از همه رسانه‌ها که در این مدت مزاحم‌شان بودم و همچنین مزاحمم بودند تشکر می‌کنم، من از خبرنگارانی که پیگیر و سمج بودند لذت می‌بردم و برای همه آرزوی موفقیت می‌کنم.

* وی همچنین از زحمات آقایان رامندی و نکونام مدیران کل دیپلماسی رسانه‌ای وزارت خارجه قدردانی کرد و افزود: سخنگویی همچون تیم فوتبال است که کسی که گل می‌زند مورد تشویق قرار می‌گیرد ولی کار آنهایی که در پشت صحنه هستند نیز تاثیرگذار می‌باشد.

* وی در پایان به شوخی به افخم نصیحت کرد که تولد هیچ نوزادی را تبریک نگوید.

* پس از عراقچی، مهمان‌پرست به ایراد سخنرانی پرداخت و این نشست را نشستی خانوادگی خواند و گفت: ما رسانه‌ها را جزو خانواده دستگاه دیپلماسی می‌دانیم و با کمک هم هدف واحدی را دنبال می‌کنیم.

* وی افزود:‌خدا را شاکرم که این توفیق نصیب من شد و در 42 ماهی که خدمت شما بودم با کمک هم توانستیم از منافع ملی و حقوق ملت دفاع کنیم.

* مهمان‌پرست با ذکر این نکته که خوشبختانه وزیر جدید خودش اهل دیپلماسی عمومی است و در فضای مجازی فعال می‌باشد و به اهمیت و جایگاه دیپلماسی عمومی آگاه و بر آن تاکید دارد،‌ خاطرنشان کرد: این موضوع برای ما و خانم افخم توفیق بزرگی است و امیدواریم با کمک همه دستگاه‌ها جایگاه دیپلماسی عمومی را تقویت و ردیف بودجه مشخصی برای آن تخصیص داده شود و ما بتوانیم رسانه‌ها، سازمان‌های مردم نهاد و... را که به شکلی می‌تواند به تحقق اهداف سیاست خارجی کمک کند را زیر بال و پر خود قرار دهیم.

* سخنگوی اسبق وزارت خارجه با بیان اینکه در بخش رسانه‌ای و دیپلماسی عمومی همکاران حرفه‌ای داریم افخم را نتیجه تجربیات بیست و چند ساله در این حوزه برشمرد و افزود: خوشحالیم که سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای یکی از اعضای خانواده ماست و خانم افخم فرد بسیار شایسته‌ای برای تصدی در این سمت است.

* مهمان‌پرست به ظریف برای انتخاب افخم به این سمت تبریک گفت و افزود: انشاءالله راه باز می‌شود و خانم‌هایی که از این توانمندی بهره‌مند هستند استعداد خود را به نمایش بگذارند.

* محمدجواد ظریف سومین سخنران این نشست بود.

* رئیس دستگاه دیپلماسی در سخنانش به مهمان‌پرست ششمین سخنگوی دستگاه دیپلماسی اشاره کرد و او را از قدیمی‌های بخش رسانه برشمرد و گفت: ایشان از همکاران خوب و موفق ما در وزارت امور خارجه باقی خواهند ماند و در مسئولیت‌های مهم دیگر در این وزارتخانه از تجربیات و سوابق ارزشمندش بهره‌مند خواهیم شد.

* ظریف با اشاره به دوران سخنگویی سیدعباس عراقچی هفتمین سخنگوی دستگاه دیپلماسی نیز گفت: علیرغم اینکه ایشان دوران کوتاهی این مسئولیت را بر عهده داشت، رابطه بسیار مثبت و مؤثری با رسانه‌ها برقرار کرد و این استعداد و توانمندی ایشان در حوزه و در حوزه‌های دیگری که مسئولیت داشتند به عینه مشاهده شد.

* شایعاتی که این مدت درباره انتصاب عراقچی به سمت‌های مختلف در رسانه‌ها منتشر شد از دیگر مواردی بود که ظریف به آن اشاره کرد و گفت: در این مدت کوتاه شایعاتی نبود که درباره مسئولیت جدید عراقچی بیان نشود.
*وی خطاب به خبرنگاران اظهار داشت: پستی در وزارت امور خارجه نمانده که ذکر نکرده باشید که عراقچی قرار است عهده‌دار آن شود و اگر همین طور ادامه دهید فکر می‌کنم کم کم پست وزیر را نیز به آقای عراقچی بدهید.

* ظریف همچنین عراقچی را از همکاران خوب خواند و گفت: در کنارش انجام وظیفه خواهیم کرد.

* وی رسانه‌ها و وزارت خارجه را همکار خواند و خطاب به رسانه‌ها با بیان اینکه وظیفه دوستان و همکاران شما در این طرف میز سنگین و خطیر است، گفت: احترام متقابل به سنگینی وظیفه، تضمین کننده موفقیت ما و شما در راهی است که باید با هم بپیماییم. بی‌شک ما این راه را به تنهایی و بدون شما  رصد دقیق طی نخواهیم کرد و ما در این حوزه همکار هستیم.

* وزیر خارجه اضافه کرد: ما باید با انعکاس درست واقعیات به فهم آن کمک کنیم نه اینکه با تحریف آن به جنگ، نزاع،‌ خونریزی،‌ نقض حقوق انسان‌ها، دشمنی، تفرقه و برادرکشی دامن بزنیم.

* رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه برخی اوقات رسانه‌ها فکر می‌کنند که خبر خوب، خبر نیست و خبر منفی فقط خبر است، افزود: باید تلاش کنیم که فضای تفاهم و همکاری ایجاد شود.

* ظریف با بیان اینکه برخی از دوستان می‌پندارند که ایده‌آلی فکر می‌کنم، خاطرنشان کرد: دنیای امروز دنیای فکر کردن به آینده است و روابط آنچنان به هم پیوسته می‌باشد که نمی‌توان بر اساس مدل‌های قدیمی فکر کرد و همانطور که سهراب می‌گوید «باید چشم‌ها را شست جور دیگر باید دید».

* وزیر امور خارجه هدف از انتخاب افخم به سمت سخنگویی را تبلیغاتی ندانست و گفت: فکر کردم از یک نمونه برجسته، پرسابقه در حوزه دیپلماسی رسانه‌ای که از خوش حادثه متعلق به طبقه نسوان است، برای این وظیفه مهم تقاضای همکاری کنم.

* ظریف خانم‌ها را بهترین دانشجویانش خواند و به توانمندی، پشتکار، جدیت و فداکاری خانم‌ها اشاره کرد.

* اینکه خانم افخم یکی از قدیمی‌ترین کارشناسان حوزه رسانه است از دیگر مواردی بود که ظریف درباره سخنگوی جدید وزارت خارجه بیان کرد و گفت: خانم افخم از قدیمی‌ترین و مبرزترین همکاران در وزارت خارجه است و در حال حاضر با اجازه آقایان می‌خواهد کار دو مرد را انجام دهد.

* ظریف با اشاره به ریاست مهمان‌پرست بر مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای و همچنین سخنگویی عباس عراقچی خاطرنشان کرد: در چند ماه گذشته دو مرد مسئول دیپلماسی عمومی، سخنگو بودند و البته هر دو توانمند، باسابقه و باتجربه و از خانم افخم تقاضا می‌کنیم که با صلابت و قدرت یک زن توانمند انقلابی و مسلمان این وظیفه را انجام دهد و برایشان آرزوی موفقیت داریم.
*رئیس دستگاه دیپلماسی خطاب به خبرنگاران با بیان اینکه برخی از شما شماره همراه من را در اختیار دارید، از رسانه‌ها خواست که از این به بعد موارد را با سخنگوی وزارت خارجه در میان بگذارند.

* در پایان هم مرضیه افخم هشتمین سخنگو و اولین سخنگوی زن دستگاه دیپلماسی به ایراد سخن پرداخت و با بیان اینکه سال‌ها اعلام برنامه کردیم و از نزدیک با رسانه‌ها در ارتباط بودم،‌گفت:‌ در دو سه روز گذشته فضا عوض شد و خودم سوژه رسانه‌ها شدم.

* قدردانی از ظریف برای پافشاری بر انتصاب افخم به این سمت و امیدواری نسبت به اینکه پاسخ خوبی به این اعتماد داده شود دیگر مواردی بود که افخم در این نشست بیان کرد.

* وی فعالیت در دولت تدبیر و امید و در مسیر اعتدال را برای خود ارزشمند برشمرد و ضمن قدردانی از سخنگویان سابق افزود: هیچ کس از خانواده وزارت خارجه جدا نمی‌شود و دوستان در مسئولیت‌ها و مناصب دیگری مشغول می‌شوند.

* سخنگوی جدید وزارت خارجه از علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه سابق قدردانی کرد و افزود: گرچه حضور ایشان کوتاه بود ولی آرامش را به وزارت خارجه بازگرداند.

* وی همچنین از حمیدرضا آصفی سخنگوی اسبق وزارت خارجه قدردانی کرد و گفت: کار در این فضا هم سخت و هم آسان است. سخت از این بابت که توقعات بالاست و آسان به این خاطر که با دوستان کار می‌کنم.

* افخم با بیان اینکه مسئولیت خطیری را بر عهده دارم، خاطرنشان کرد: من در حوزه کاری‌ام میزی پیش رو نمی‌بینم و آنچه باعث پایداری رابطه با رسانه‌ها می‌شود، حفظ حرمت‌ها و اخلاق است.امیدوارم از عهده مسئولیت و این ماموریت خطیر بربیایم.

سخنگوی جدید وزارت خارجه در عین حال با بیان اینکه من قابل این همه تعریف‌ها نبودم، این بیت شعر را قرائت کرد «تکیه بر تقوا و دانش در طریقت کافری‌ است، راهرو گر صد هنر دارد توکل بایدش».

وی در پایان کار در عرصه رسانه را برای خود افتخار خواند و افزود: امیدوارم به این انتخاب پاسخ شایسته بدهم.

* در پایان ظریف حکم افخم را به وی داد و با اهدای لوح و هدیه از زحمات دو سخنگوی سابق و اسبق قدردانی کرد و بعد از آنکه ظریف محل را ترک کرد، خبرنگاران با طرح‌ سؤالات متعدد خواستار پاسخگویی سخنگوی جدید شدند و وی نیز به سؤالات پاسخ داد.

* سایر سخنگویان نیز از تیررس خبرنگاران دور نماندند و به سوالات خبرنگاران پاسخ می‌دادند و سوژه عکاسان شده بودند.

و بالاخره مراسم تودیع و معارفه عراقچی، مهمان‌پرست و افخم سخنگویان و روسای سابق و جدید مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه در تالار آیینه برگزار و اولین سخنگوی زن وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران کار خود را آغاز کرد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها