امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۰:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41898
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۰۲
تعداد بازدید: 104
به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، هزاران یمنی امروز یکشنبه در شهر عدن،‌ بزرگترین شهر واقع در جنوب یمن، تظاهرات کرده و استقلال دوباره بخش جنوبی ...

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، هزاران یمنی امروز یکشنبه در شهر عدن،‌ بزرگترین شهر واقع در جنوب یمن، تظاهرات کرده و استقلال دوباره بخش جنوبی این کشور را خواستار شدند.

یمن جنوبی و یمن شمالی 23 سال پیش متحد شدند.

تظاهرات کنندگان پرچم های یمن جنوبی سابق و تصاویری از علی سالم البیض، از رهبران جدایی طلبان جنوب یمن،‌ را در دست داشتند.

جدایی طلبان که به مناسبت چهل و دومین سالگرد تاسیس ارتش جنوبی به خیابان‌ها آمده بودند شعار می‌دادند: «صنعا نخواهد توانست حاکمیتش را بر ما ادامه دهد»، «جنوب یمن کشوری مستقل است»، «خواسته ما آزادی و استقلال است» و «نه مذاکره نه گفت‌وگو ما تصمیم گیرنده هستیم».

ده‌ها تن از نظامیان سابق ارتش جنوب یمن در این تظاهرات با بر تن کردن نمادین لباس‌های نظامیان ارتش جنوب یمن رژه برگزار کردند.

بر روی پارچه نوشته‌های معترضان نیز نوشته شده بود: «استقلال هدف ماست».

عوامل سامان دهنده این تظاهرات در بیانیه‌ای تاکید کرد: ما هر گونه برنامه‌های سیاسی با هدف تقسیم جنوب یمن را رد می‌کنیم جنوب یمن به سوی آزادی، استقلال و بازپس گیری هویت خود به عنوان کشور مستقل به مرکزیت عدن پیش می‌رود.

در این بیانیه بر ضرورت فعال شدن جنبش اعتراضی مسالمت آمیز مردمی تاکید شده است.

بیشتر گروه‌های جنوب یمن گفت‌وگوهای ملی این کشور که با هدف تدوین قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات و تکمیل دوره انتقالی در حال برگزاری است تحریم کرده‌اند.

یک گروه میانه رو جنوب یمن نیز هفته گذشته از گفت‌وگوهای ملی این کشور خارج شد و این امر موفقیت گفت‌وگوها و دستیابی به سند گفت‌وگو تا موعد مقرر هجدهم سپتامبر را با مشکل مواجه می‌کند.

به دنبال متحد شدن بخش‌های شمالی و جنوبی یمن در سال 1990،‌ رهبران جنوب به مخالفت با دولت مرکزی پرداختند. آنها در سال 1994 شورش کردند. به دنبال این شورش، نیروهای دولتی به سرکوب جدایی طلبان پرداختند.

دولت یمن هفته گذشته به خاطر سرکوب خونبار جدایی طلبان در 19 سال پیش عذرخواهی کرد اما تظاهرات کنندگان امروز شعار دادند که عذرخواهی پذیرفتنی نیست.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها