امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۰۸:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41900
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۰۲
تعداد بازدید: 124
  به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از ای بی اس، «پیو لورنزو باتینو» وزیر دفاع فیلیپین گفت: واشنگتن و مانیل درباره افزایش ...

  به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از ای بی اس، «پیو لورنزو باتینو» وزیر دفاع فیلیپین گفت: واشنگتن و مانیل درباره افزایش حضور نظامی آمریکا و تجهیزات نظامی در فیلیپین توافق کردند اما چگونگی، مکان و پیش شرط‌های آن باید مورد پذیرش فیلیپین قرار بگیرد.

وی افزود: هر دو طرف آمریکا و فیلیپین توافق کردند که حضور نظامی آمریکا نباید دائمی باشد و این توافق موقتی است.

باتینو تاکید کرد که پیش از آغاز مذاکرات به وزیر دفاع آمریکا گفته بودم که توافقات باید مطابق با قانون اساسی فیلیپین باشد.

وی با اشاره به اینکه هنوز مسائل مهمی وجود دارد که فقط کلیات آن مورد توافق قرار گرفته است گفت: درباره جزئیات مفاد حساس از جمله مدت زمان حضور نظامی آمریکا در فیلیپین باید مذاکرات بیشتری صورت بگیرد اما خواسته طرف آمریکایی این است که مدت توافق 20 ساله باشد.

وی ادامه داد؛ این درحالیست که مذاکره کنندگان فیلیپینی خواستار دوره کوتاهتری هستند.

آمریکا پیش از این نیز در فیلیپین دارای پایگاه و نیروی نظامی بود اما در سال 1993 همه پایگاههای نظامی آمریکا در این کشور تعطیل شدند.

به دنبال چرخش استراتژی نظامی آمریکا از خاورمیانه به آسیا-اقیانوسیه که در سال 2011 توسط باراک اوباما اعلام شد، پنتاگون به دنبال افزایش حضور نظامی خود در منطقه است.

ارتش آمریکا در حال حاضر دارای 48 هزار نیروی نظامی در ژاپن، 28 هزار نیروی نظامی در کره جنوبی و 2000 تفنگدار دریایی در استرالیا است. 

تنش در روابط فیلیپین و چین بر سر مجموعه جزایری در دریای چین جنوبی باعث گرایش دولت این کشور به سمت آمریکا شده است، تصمیمی که قطعا با واکنش و مخالفت چین مواجه خواهد شد.

چاک هیگل وزیر دفاع چین طی سفر به کشورهای جنوب شرق آسیا ابتدا به مالزی و روز جمعه نیز وارد مانیل پایتخت فیلیپین شد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها