امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۰۱:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41914
تاریخ انتشار: ۱۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۰۲
تعداد بازدید: 215
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا روز شنبه اتخاذ تصمیم قطعی در مورد اقدام نظامی علیه سوریه را ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا روز شنبه اتخاذ تصمیم قطعی در مورد اقدام نظامی علیه سوریه را به بعد از اعلام نظر کنگره در این مورد موکول کرد. این موضوع اساسا اقدام نظامی علیه سوریه را در پاره‌ای از ابهام قرار داد، با این وجود شبکه «بی‌بی‌سی» در گزارشی به بررسی اصلی‌ترین تجهیزات نظامی طرف‌های درگیر در این نبرد احتمالی پرداخته است. در ادامه مروری داریم بر این گزارش و مهمترین تجهیزاتی که آمریکا، فرانسه، روسیه و سوریه احتمالا در این درگیری از آن‌ها استفاده خواهند کرد.

آمریکا

موشک کروز «تاماهاوک»

«تاماهاوک»‌ها موشک‌هایی با قابلیت شلیک از روی کشتی و زیردریایی است. موتورهای توربوفن کوچکی که قدرت پیشرانه این موشک را تامین می‌کند، مشابه موتورهایی است که در هواپیماهای مسافربری به کار می‌رود.

سطح مقطع کوچک و ارتفاع پایین حرکت این موشک‌ها موجب شده تا ردیابی آن‌ها بسیار دشوار باشد. علاوه بر این، کم بودن حرارت به جا مانده از حرکت این موشک، ردیابی آن به وسیله سامانه‌های مادون قرمز را نیز مشکل کرده است.

این موشک‌ها قادرند با سرعتی معادل 880 کیلومتر در ساعت حرکت کرده و اهدافی در فاصله 1600 کیلومتری را هدف قرار دهند. این موشک کروز می‌تواند کلاهک جنگی‌ای به وزن 450 تا 1360 کیلوگرم را حمل کند.

«تاماهاوک» با استفاده از نرم‌افزار Terrain Contour Matching و از طریق انطباق تصاویر دریافتی و نقشه داخلی خود، به سمت هدف هدایت می‌شود.

ناوشکن‌ کلاس «آرلی برک»

در حال حاضر چهار ناوشکن کلاس «آرلی بروک» آمریکا در مدیترانه شرقی استقرار یافته‌اند. این کشتی‌های 154 متری به موشک‌های کروز مجهز بوده و یکی از بزرگترین و مجهزترین ناوشکن‌های آمریکایی به شمار می‌آیند.

«آرلی برک» اولین مدل از ناوهای آمریکایی است که در آن‌ها برای محافظت در برابر تسلیحات هسته‌ای، بیولوژیکی و شیمیایی از سامانه‌های پالایش هوا استفاده شده است.

ناو هواپیمابر

در حال حاضر دو فروند ناو هواپیمابر «یو‌اس‌ای هری ترومن» و «یو‌اس‌اس نیمیتز» آمریکا در منطقه حضور دارند. هردوی این ناوهای هسته‌ای، برای ترتیب دادن حملات هوایی گسترده طراحی شده‌اند، اما در صورتی که «باراک اوباما» تنها به حملات محدود بسنده کند، به نظر نمی‌رسد این ناوها در نبرد احتمالی در سوریه، وارد میدان شوند.

این دو ناو با 330 متر طول و امکان حمل تا 85 جنگنده، جزو بزرگترین ناو‌های هواپیمابر دنیا به شمار می‌آیند.

جنگنده بمب‌افکن «اف‌-16»

اف-16 به عنوان یکی از قابل اعتمادترین و موثرترین جنگنده‌ها شناخته شده که قابلیت مانور بسیار بالایی نیز دارد. این جنگنده نقش‌های متفاوتی در نبرد ایفا می‌کند و علاوه بر حمله به اهداف زمینی قادر است به جنگنده‌های دیگر نیز حمله کند.

این جنگنده در حقیقت ستون فقرات نیروی هوایی آمریکا به شمار می‌آید. اف-16 با داشتن برد پروازی حدود 3200 کیلومتر، قادر است بیشتر از دیگر جنگنده‌ها به صورت مستمر در محدوده جنگی حضور داشته باشد. این جنگنده به توپ «ام-61 ولکان» مجهز بوده و کابین آن با طراحی خاص خود حداکثر میدان دید را برای خلبان فراهم می‌کند.

آمریکایی‌ها در اقدام نظامی احتمالی علیه سوریه، ممکن است از اف-16‌های مستقر در پایگاه‌های هوایی پایگاه «اینجرلیک» و «ازمیر» ترکیه و یا پایگاه هوایی اردن استفاده کنند.

جنگنده «اف-15 ایگل»

اف-15 با برد بلند و سرعت بالایی که برای آن در نظر گرفته شده، قادر است اهداف زمینی را هدف حملات خود قرار دهد.

فشار و نیروی پیشرانه‌ای که دو موتور جنگنده به صورت ترکیبی ایجاد می‌کنند، این قابلیت را به آن داده تا حتی در حالت عمود کامل به سمت بالا نیز بتواند شتاب بگیرد.

در این جنگنده از سامانه ناوبری «لانتیرن» استفاده شده که امکان هدف‌گیری دقیق‌تر را برای آن فراهم می‌کند.

فرانسه

فرانسه در حمله احتمالی می‌تواند از موشک‌های کروز «اسکالپ» با برد حدود 500 کیلومتر استفاده کند. فرانسوی‌ها می‌توانند این موشک‌ها را از ناوهای «میراژ 2000» و «رافائل» شلیک کنند.

«شارل دوگل» هم ناو هواپیمابر هسته‌ای فرانسه است که با قابلیت حمل 40 جنگنده، در آب‌های مدیترانه حضور دارد. این ناو 262 متری حدود 2 هزار نفر خدمه دارد.

روسیه

با نزدیک شدن ناوهای آمریکایی به آب‌های سوریه، روسیه نیز دو ناو خود را به سمت سوریه گسیل کرده است. «موسکوا» که یک ناو با قابلیت شلیک موشک‌های کروز است و ناو دیگری که قادر است زیردریایی‌های نیروهای دشمن را هدف قرار دهد.

هرچند که روسیه اعلام کرده اعزام این ناوها بر اساس برنامه‌ای از پیش تعیین شده است، اما هنوز به درستی مشخص نیست که هدف از اعزام این ناوها به سمت سوریه چیست. مسکو از متحدان دمشق و مخالف سرسخت هرگونه اقدام نظامی علیه سوریه است.

تجهیزات کلیدی سوریه در مقابله به مهاجمین

سامانه پدافند موشکی «اس-200 آنگارا»

این سامانه که نیروهای ناتو آن را با نام «اس‌ای-5» می‌شناسند، سامانه‌ای بسیار قابل اعتنا است. این سامانه با برد بسیار بلند روسی در دهه 1960 برای مقابله با بمب‌افکن‌ها و هواپیماهای راهبردی طراحی شد و قادر است اهدافی در ارتفاع متوسط به بالا را هدف قرار دهد.

مرکز مطالعات راهبردی و بین‌المللی در بررسی‌های خود برآورد کرده است که سوریه احتمالا 8 سامانه اس-200 در اختیار دارد که بین پایگاه‌های پدافند هوایی سوریه استقرار یافته‌اند.

موشک‌های این سامانه با سوخت مایع کار کرده و برای حرکت در سرعت‌های بیش از 8 ماخ طراحی شده است. این موشک قادر است کلاهک جنگی‌ای با قابلیت انفجاری بالا به وزن 217 کیلوگرم را حمل کند.

سامانه پدافند موشکی اس-300

این سامانه روسی یکی از سامانه‌های بسیار پیشرفته و توانمند به شمار می‌آید. سوریه این سامانه را به روس‌ها سفارش داده، اما روسیه می‌گوید هنوز این سامانه‌ها را تحویل نداده است.

اس-300 سامانه‌ای با برد بلند و زمین به هواست که برای دفاع از مراکز حساس در برابر جنگنده‌ها و موشک‌های کروز طراحی شده و در صورت قرار گرفتن در  شبکه، قادر است به صورت همزمان 100 هدف را مورد ردیابی قرار داده و بزند.

جنگنده‌های «سوخو» و «میگ»

ارتش سوریه رنج متنوعی از جنگنده‌ها را در اختیار دارد که بخش اعظم آن‌ها روسی است. با این حال بی‌بی‌سی مدعی شده که بخشی از این جنگنده‌ها فرسوده بوده و به تعمیر نیاز دارد. «سوخو» و «میگ» از جمله مهمترین این جنگنده‌ها هستند.

موشک‌های «یاخونت پی 800»

«یاخونت» که در ناتو با نام «اس‌اس‌ان‌26» شناخته می‌شود، موشک‌ پیچیده روسی‌الاصلی است که برای هدف قرار دادن کشتی‌ها و ناوهای جنگی به کار می‌رود.

این موشک‌های مافوق صوت قادرند اهدافی در فاصله 300 کیلومتری را هدف قرار دهند. «یاخونت» می‌تواند کلاهک جنگی به وزن 200 کیلوگرم حمل کند.

ارتفاع بسیار پایین حرکت این موشک (تنها 5 تا 15 متر) موجب شده تا ردیابی و هدف قرار دادن آن بسیار دشوار باشد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها