امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۱:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41973
تاریخ انتشار: ۱۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۳
تعداد بازدید: 100
آیت‌الله سیداحمد خاتمی عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه موقت تهران در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از ...

آیت‌الله سیداحمد خاتمی عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه موقت تهران در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به اینکه امامان(ع) در تاریخ بیش از 250 ساله حضورشان در جامعه همانند یک انسان، زندگی پر حادثه‌ای داشته‌اند، ابراز داشت: ائمه معصومین در هر مقطعی به تناسب و مصلحت آن مقطع موضع‌گیری می‌کردند، به گونه‌ای که در مقاطع مختلف، از روش سکوت، نرمش پهلوانانه، قیام، دعا و مناجات و ابلاغ پیام از این رهگذر استفاده ‌کردند.

وی افزود: سخن این است که امام باقر(ع) و امام صادق(ع) با توجه به شرایط پیش آمده بهترین فرصت را برای تبیین فرهنگ دین یافتند و از این فرصت استفاده و تمام ابعاد دین را بیان کردند.

آیت‌الله خاتمی درباره بهترین ویژگی صادق آل محمد(ص) اظهار داشت: اگر بخواهیم ویژگی برای حضرت امام صادق(ع) بیان کنیم، آن است که امام(ع) بسیج فرهنگی دینی را به وجود آورد، به گونه‌ای که تربیت 4 هزار شاگرد کار بسیار بزرگی در آن عصر است تا جایی که امروز ما با سربلندی می‌گوییم اسلام توان اداره جامعه را دارد، به برکت همین کار و تلاش فرهنگی گسترده است.

وی ادامه داد: البته معنای به وجود آوردن بسیج فرهنگی آن نیست که امام صادق(ع) از مسائل سیاسی بر کنار بود، بلکه معنای آن این است که امام صادق(ع) از امکانات موجود برای گسترش فرهنگ دین نهایت استفاده را برد و در مبارزات حاد سیاسی وارد نشد، اما امام در عرصه‌های مختلف در حوزه مسایل سیاسی ورود داشت، بنابراین اصولاً منش امامان، منش جدایی دینی از سیاست نبوده‌اند.

انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار