امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۱۸:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41975
تاریخ انتشار: ۱۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۳
تعداد بازدید: 181
حجت‌الاسلام امیرحسین ملک‌پور از محققان موسوعه امام صادق(ع) در مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث درباره رویکرد امام صادق(ع) در تربیت شاگردان علمی و ...

حجت‌الاسلام امیرحسین ملک‌پور از محققان موسوعه امام صادق(ع) در مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث درباره رویکرد امام صادق(ع) در تربیت شاگردان علمی و فرهنگی به خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: می‌توان بر اساس معارف ما نسبت به امام صادق(ع) و روش‌های مبارزه با ظلم که یکی از شناخت‌ها و معارف نسبت به معصوم(ع) است این گونه تحلیل کرد، با توجه به اینکه معصوم(ع) پرچمدار مبارزه با ظلم است و اوست که دیگران را دعوت به مبارزه می‌کند و خود سردمدار این مبارزه است و هرگز دست از مبارزه بر نمی‌دارد، از این رو روش مبارزه را مطابق با زمان خویش برگزیند.

وی با اشاره به اینکه روش مبارزه امام حسین(ع)، استفاده از شمشیر متناسب با روزگار خویش بوده است، افزود: در کتاب «کافی» جلد یک صفحه 533 روایتی نقل شده است که امام صادق(ع) در پاسخ راوی که از ایشان در مورد حضرت قائم(عج) سؤال کرده بود، آیا شما قائم هستید؟ فرمود: «کلنا قائم» همه ما قیام کننده هستیم، سؤال کرد آیا شما صاحب شمشیر هستید؟ فرمود: «کلنا صاحب السیف ووارث السیف» همه ما صاحب شمشیر هستیم؛ یعنی همه ما مأمور جهاد و مبارزه علیه ظلم هستیم.

حجت‌‌الاسلام ملک‌پور اظهار داشت: سپس امام(ع) فرمودند: «کلنا قائم بامر الله واحد بعد احد حتی یجی‏ء صاحب السیف فاذا جاء صاحب السیف جاء بامر غیر الذی کان»؛ همه ما یکی پس از دیگری قائم به امر خدا هستیم تا زمانی که صاحب شمشیر بیاید، پس آن گاه که صاحب شمشیر آمد، برنامه و دستوری غیر از آنچه بوده به اجرا در می‏آورد، این نشان می‌دهد امام در زمین پرچمدار مبارزه با ظلم است.

وی با بیان اینکه روش مبارزه در زمان صادقین(ع) به گونه‌ای دیگر رقم خورد، ادامه داد: در زمان امام باقر(ع) و امام صادق(ع) مبارزه با ظلم به این صورت شد که دشمن یک تهاجم فرهنگ عظیمی را دامن زد، البته این تهاجم فرهنگی از زمان امام حسین(ع) شروع شده بود، به گونه‌ای که خود حضرت یکی از علت‌های قیامش را احیای دین جدش می‌داند که معلوم می‌شود، دین پیامبر(ص) مورد تهاجم فرهنگی واقع شده است.

پژوهشگر موسوعه امام صادق(ع) بیان داشت: بعد از امام حسین(ع)، امام سجاد(ع) با گریه‌ها و عبادت‌های خودشان به مبارزه پرداختند تا توجه مردم به اهل بیت جلب شود، در زمان امام باقر(ع) شرایطی فراهم شد که یک مبارزه فرهنگی با تهاجم دشمن صورت پذیرد و آن مبارزه تربیت شاگردان بود که در زمان امام صادق(ع) به اوج خود و حضرت(ع) شاگردان فراوانی از سرتاسر عالم تربیت کرد، در حقیقت تربیت شاگردان و بیان دین یک مبارزه فرهنگی با تهاجم فرهنگی دشمن بود.

وی با نام بردن از شاگردان امام صادق(ع) نظیر جابر بن جعفی، هشام ‌بن حکم، محمدبن نعمان کوفی و مفضل بن عمر جعفی، افزود: متأسفانه در همان زمان بعضی از شاگردان حضرت به قول معروف برای خودشان دکان و بازار جدیدی را درست کردند و به خاطر اعتقادات غلطی که داشتند، راه خود را جدا کردند، نظیر ابوحنیفه که به خاطر اعتقاد غلطی که به قیاس داشت، و بارها امام صادق(ع) با او بحث کرده بود، به گونه‌ای که حضرت باطل بودن قیاس را برای وی ثابت ‌کرد.

حجت‌الاسلام ملک‌پور ابراز داشت: در روایتی در کتاب «علل الشرایع» صفحه 88 امام به ابوحنیفه می‌فرماید: «یا نعمان! (نام ابوحنیفه نعمان بود) ایاک والقیاس فان ابی حدثنی عن آبائه ان رسول الله(ص) قال: من قاس شیء من الدین برایه قرنه مع ابلیس فی النار»، ای نعمان از قیاس پرهیز کن پدرم از پدرانش از رسول خدا(ص) روایت کرده و هر کسی چیزی در دین را با نظر خودش قیاس کند خداوند او را همراه شیطان در آتش جهنم قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: در یکی از روایت‌ها آمده است روزی امام صادق(ع) به ابوحنیفه فرمودند: نظرت راجع به آیه «ثُمَّ لَتُسْئَلُنَّ یَوْمَئِذٍ عَنِ النَّعیم» چیست و مراد از نعمت چیست؟ ابوحنیفه گفت مراد غذای بخور و نمیر و جرعه آب است، امام(ع) فرمود: اگر در روز قیامت خداوند از هر لقمه که خوردی و هر جرعه آب که نوشیدی سؤال کند که خیلی طول می‌کشد! ابوحنیفه سؤال کرد پس نعمت چیست؟ حضرت(ع) فرمود: نعمت ما اهل بیتیم که روز قیامت از آن سؤال می‌شود و به خاطر همین دوری از اهل بیت بود که ابوحنیفه مؤسس یک مذهب جدید شد.

 پژوهشگر مؤسسه دارالحدیث در پایان خاطرنشان کرد: به طور کلی تشکیل مذاهب اهل سنت و فرقه‌های جدا شده در شیعه، طرح دشمنان اسلام بود که در تهاجم فرهنگی خودشان به اسلام پیگیری می‌کردند و این امام صادق (ع) بود که با تهاجم فرهنگی مبارزه می‌کرد و پرچم‌دار این مبارزه بود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها