امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 16
۰۴:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 41981
تاریخ انتشار: ۱۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۰
تعداد بازدید: 84
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «ایتارتاس»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه امروز، دوشنبه (2 سپتامبر) ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «ایتارتاس»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه امروز، دوشنبه (2 سپتامبر) در سخنرانی مرسوم خود در آغاز سال جدید تحصیلی در دانشگاه روابط بین‌الملل زیر نظر وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که اطلاعاتی که آمریکایی‌ها در مورد استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه به طرف روسی ارائه داده‌اند، هیچ چیز خاصی را مشخص نمی‌کند.

لاوروف تاکید کرد: به ما گزارشاتی را نشان داده‌اند که شامل هیچ اطلاعات مشخص و خاصی نیست: هیچ نقشه جغرافیایی و یا نام مشخصی در آن وجود ندارد، بسیاری از مسائل در این اسناد بدون پاسخ مانده است. تردیدهای بسیاری در آن دیده شده و هیچ اطلاعات اثبات شده‌ای در آن وجود ندارد. این اطلاعات ما را قانع نکرده است.

لاوروف اظهارات همتای آمریکایی خود را عجیب ارزیابی کرد که واشنگتن دلایل و شواهد انکارناپذیری در مورد استفاده از سلاح شیمیایی به روسیه ارائه داده است.

لاوروف تاکید کرد که انگلیس و فرانسه فشار زیادی را بر "بان کی مون" دبیرکل سازمان ملل به دلیل عدم توانایی برای تغییر ماموریت بازرسان بین المللی در زمینه تحقیق در مورد بکارگیری سلاح شیمیایی در سوریه اعمال کردند.

وی گفت: زمانی که در ماه مارس در نزدیکی شهر حلب سلاح شیمیایی استفاده شد، دولت سوریه از سازمان ملل خواست تا بازرسان خود را برای تحقیق به این کشور اعزام کند. بان کی مون موافقت کرد، ولی بعد فشار زیادی بر او وارد کردند. من در اینجا نمی خواهم رازی را فاش کنم، چرا که انگلیس و فرانسه بعدا خود اذعان کردند که به دبیر کل گفته اند که اعزام بازرسان به سوریه به تنهایی کافی نیست. باید از بشار اسد خواسته شود تا امکان دسترسی آنها به هر تاسیساتی در خاک سوریه را برای آنها فراهم کند.‬‬

روز گذشته "جان کری" وزیر امور خارجه آمریکا ادعا کرد که کارشناسان آمریکایی نمونه‌هایی را از سوریه دریافت کرده و آنها را تجزیه و تحلیل کرده‌اند که ثابت می‌کند سلاح شیمیایی در یکی از شهرک‌های اطراف دمشق مورد استفاده قرار گرفته است.

به عقیده کری این مسئله ثابت می‌کند که دولت سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کرده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه همچنین اعلام کرد که بر اساس اطلاعات سازمان ملل سلاح‌هایی که بصورت غیرقانونی از کشور لیبی خارج می‌شوند، هم اکنون به بیش از 12 کشور منطقه ارسال شده‌اند که این مسئله امنیت کل خاورمیانه را در معرض خطر قرار داده است.

وزیر امور خارجه روسیه در بخش دیگری از سخنرانی خود یادآور شد که دعوت از "باراک اوباما" رئیس‌جمهوری آمریکا برای سفر این کشور همچنان به قوت خویش باقی است و مقامات مسکو امیدوارند که از این فرصت استفاده کند.‬‬
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها