امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۰۳:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42003
تاریخ انتشار: ۱۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 178
علی اکبر والایی نویسنده در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره اولویت‌های پیش روی معاون فرهنگی دولت ...

علی اکبر والایی نویسنده در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره اولویت‌های پیش روی معاون فرهنگی دولت یازهم اظهار داشت: مهمترین موضوع اینکه در حوزه کتابخوانی در کشور ما هیچ تلاشی انجام نشده تا مردم تشویق به مطالعه شوند. بنظرم باید بنیادی در کنار معاونت فرهنگی تشکیل شود تا راهکارهایی را برای تعالی سرانه مطالعه اتخاذ کند و مردم از بی مهری به کتاب خارج شده و کتابخوانی در ایران رونق بگیرد.

این نویسنده ضمن اشاره به اینکه ایران مهد ادبیات است، اضافه کرد: آمار پایین کتابخوانی در کشوری که مهد ادبیات است تاسف بار است؛ در مرحله نخست باید فکری برای فرهنگ‌سازی مطالعه صورت گیرد.

نویسنده داستان بلند «سرزمین خدایان» ضمن اشاره به دغدغه‌ها تصریح کرد: ممیزی باید آگاهانه در ایران صورت گیرد، موضوع دوم اینکه برای قراردادهای میان ناشر و مولف باید فکری بشود، زیرا قراردادهای موجود ظالمانه است و به نفع نویسنده نیست.

وی با تاکید بر اینکه باید قراردادهای نویسنده و ناشر بازبینی شود،‌ خاطرنشان کرد: باید مرکزی تاسیس شود که حامی نویسنده و مؤلف باشد و در مواقع بروز اختلاف میان ناشر و مؤلف به مانند شورای حل اختلاف باشد، مثلا نویسنده کار را به ناشر تحویل می‌دهد اما ناشر بر اساس تعهد در قرار داد باید چاپ کند، اما با بهانه‌هایی از انتشار طفره می‌رود، اگر این مرکز تاسیس شود نویسنده متضرر نمی‌شود. اگر قرار است حمایتی صورت گیرد باید از حالت شعاری خارج شود و حمایت ‌های عملی و کارساز را شاهد باشیم.

به گزارش فارس، علی اکبر والایی داستان نویسی را به طور جدی تر از سال 64 آغاز کرد. از سال 65 همکاری اش را با برنامه قصه ظهر جمعه رادیو آغاز کرد. و نویسندگی این برنامه را با وقفه هایی چند ساله به مدت دوازده سال ادامه داد. او همزمان ب نوشتن قصه. بیش از سیصد نمایشنامه نیز برای رادیو نوشت. بیشتر آثارش را پیش از چاپ. در ماهنامه های خاص نوجوانان همچنان مجلات رشد. سوره نوجوان. سروش نوجوان. آینده سازان و ... منتشر ساخت. والایی سال 1368 اولین اثرش را که یک داستان بلند است. به دست چاپ رساند.

سرزمین خدایان، مشق خاکی، غریب دریا، دستی از دور، فرزندان صحنه، باد در گیسوان آتش، رسته سنگ اندازان، مردی از مدینه فاضله (رمان تاریخی)، آوای پرستوها، ایستگاه، آن سوی تاریکی، پرستوی سال‌های جنگ، نغمه ساز فاراب، علامه مجلسی، نشان سیمرغ و... از جمله آثار منتشر شده این نویسنده است.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها