امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۱۳:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42008
تاریخ انتشار: ۱۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 62
 گروه کتاب و ادبیات- رقیه عزیزی شیرکوهی: صنعت چاپ آنقدر گردش مالی جهان را تحت تأثیر خود قرار داده است که همه کشورهای پیشرفته نخستین اولویت و یا یکی ...

 گروه کتاب و ادبیات- رقیه عزیزی شیرکوهی: صنعت چاپ آنقدر گردش مالی جهان را تحت تأثیر خود قرار داده است که همه کشورهای پیشرفته نخستین اولویت و یا یکی از اولیت‌های اولیه کاری خود را به این مقوله اختصاص داده است چراکه صنعت چاپ نه تنها در مقوله اقتصادی بلکه در همه حوزه‌ها نظیر اجتماعی، فرهنگی و سیاسی نیز تأثیرگذار است.

به همین منظور با مصطفی تینای تهرانی، عضو هیأت مدیره تعاونی چاپخانه‌داران و نایب رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران درباره برنامه‌های آتی این تعاون و مشکلات پیش روی صنعت چاپ کشور به گفت‌وگو نشستیم که در ذیل از خاطرتان می‌گذرد: 

* نقش بی‌بدیل تعاونی چاپخانه‌داران در ترمز قیمت‌های نظام گسیخته بازار کاغذ و مقوا

آقای تهرانی درباره اتحادیه چاپخانه‌داران تهران و مشکلات این اتحادیه در بحران اقتصادی کشور سخن بگوئید؟

با توجه به وضعیت بسیار نامطلوب اقتصادی در سال گذشته و بحرانی که به صورت سونامی در مورد مسائل ارزی به وجود آمد و نوسانات نرخ ارز تمام معادلات اقتصادی را جابه‌جا کرد، تعاونی چاپخانه‌داران بسیار موفق عمل کرد چراکه تعاونی‌ها ترمزی برای نظام گسیختگی بازار به شمار می‌روند.

تعاونی چاپخانه‌داران این نقش را در سال گذشته به بهترین نحو انجام داد به طوری که اثر بسیار مثبتی در ترمز قیمت‌های نظام گسیخته بازار کاغذ و مقوا، تعاونی چاپخانه‌داران بود که در این راستا نیز به عنوان تعاونی برتر شناخته شد.

نوسانات قیمت ارز در حوزه کاغذ و مقوا تأثیر بسزایی داشته است یعنی جالب است بدانید که سال گذشته در همین ایام برای گشایش 300 تن مقوا نیاز به مبلغی در حدود 23 میلیون تومان بود تا این 300 تن مقوا گشایش اعتبار شود که از یکسال گذشته همین 300 تن را باید با 640 میلیون تومان سرمایه خریداری کرد که این 300 تن وارد کشور و چرخه بازار و تولید شود.

تعاونی چاپخانه‌داران در سال گذشته بسیار موفق توانست با این اوج مسائل ارزی بتواند هم در بازار نقش مؤثری داشته باشد و هم به اندازه توان سرمایه‌اش و امکاناتی که فراهم بود، بتواند یک حرکتی را در این راستا داشته باشد و نوعاً همه اعضا را با تولید کالا با قیمت مناسب پوشش دهد.

* اتحادیه چاپخانه‌داران وضعیت جالبی نداشته و در حالت اغماست 

با وجود اینکه سرمایه شرکت تعاونی با توجه به تورم و نرخ ارز جابه‌جا شده بسیار کم شده وقتی که قیمت ارز و کالا ارتقاء می‌یابد آن سرمایه اولیه نقش آن بسیار کم می‌شود با این حال تعاونی چاپخانه‌داران توانست که بسیار مثمر ثمر بوده و سود معقولی هم داشته باشد به همین دلیل تعاونی برتر شناخته شد و الحمدلله کارکرد تعاونی چاپخانه‌داران بسیار موفق بود.

باید از همه اعضای هیأت مدیره تعاونی چاپخانه‌داران قدردانی کرد که توانستند با چنین حرکتی نقش بسیار مثبتی را در راستای خواسته‌های صنعت چاپ داشته باشند و امیدوارم این حرکت همچنان تداوم داشته باشد.

در این راستا باید گفت که خواسته‌ها و نیازهای صنفی تنها در تعاونی و کالا خلاصه نمی‌شود چراکه مشکلات دیگر صنعت چاپ، خواسته‌های عمومی است یعنی ما دارای رقیبی به نام چاپخانه‌داران دولتی هستیم که مسائل و مالیات هم در این حوزه مطرح است به گونه‌ای که مسائل از این دست فراوان است که اینها با اهرم اتحادیه و با سیاست‌گذاری‌هایی که باید از مسئولان خواسته شود، در ارتباط است تا جهت‌گیری صنعت چاپ را جهت مثبتی قرار دهند تا این صنعت برتر و صنعت رسانه‌ای فرهنگی، تولیدی و مثمر ثمر که در دنیا روز به روز جایگاه بهتری پیدا می‌کند، با سیاست‌گذاری‌های لازم و معقولانه به سمت رشد و ترقی سوق داده شود.

متأسفانه با اینکه بنده عضو هیأت مدیره اتحادیه چاپخانه‌داران هستم باید بگویم که تعاونی چاپخانه‌داران بسیار مؤفق بوده است اما اتحادیه چاپخانه‌داران در راستای این اهداف نامؤفق عمل کرده است به گونه‌ای دیگر اتحادیه چاپخانه‌داران وضعیت جالبی نداشته و در حالت اغماست، نمی‌تواند آن افتخاری را که در تعاونی چاپخانه‌داران به دست آورده را در اینجا به خودش نسبت دهد.

به چه دلیل شما عملکرد اتحادیه چاپخانه‌داران را ضعیف و نامؤفق قلمداد می‌کنید؟

* عملکرد برخی از اتحادیه‌های صنعت چاپ نامطلوب است

تعاونی ما بسیار فعال و خوب عمل کرده اما اتحادیه متأسفانه آن جایگاه خودش را نداشته است. لازمه‌ اتحادیه  چاپخانه‌داران این است که در مسیر قوانین نقش داشته باشد و برای این کار باید از افراد توانمند استفاده کرده و یک اتاق فکری را تشکیل دهد تا افراد در آن مکان به بازگو کردن نیازهای خود بپردازند و تضارب آراء شود تا افکار و خواسته‌ها و نیازهای آنها در سطح کلان بررسی شود و این از طریق مجراهای قانونی مجلس و هیأت دولت پیگیری شود و با پیگیری مستمر خواسته‌ها به انجام برسد اما متأسفانه چنین اقداماتی صورت نگرفته و در این اتحادیه به کارهای روزمره و معمولی بیشتر پرداخته شده است.

اتحادیه چاپخانه‌داران ایران تنها به کارهای روزمره و جاری و کارهایی که معمولاً در اتحادیه‌ها صورت می‌گیرد، بسنده کرده است و کاری درخور شأن این صنعت متأسفانه در این اتحادیه انجام نشده است.

* ماشین‌‌آلات فرسوده چاپ روی دست چاپخانه‌داران مانده است

پیشنهاد شما در این راستا چیست؟

صنعتی که با تکنولوژی و دست‌آوردهای بشری سر و کار دارد و روز به روز متحول می‌شود سیاست‌گذاری‌هایش هم باید پابه‌پا رشد کند باید اتاق فکری که می‌گویم موتور محرک نظریه‌پردازی و شکل‌دادن به خواسته‌ها و برنامه‌ریزی برای حرکت‌های این صنعت باشد.

هم‌اکنون ما جوامع صنعتی مشاهده می‌کنیم که آنها روز‌به‌روز با تکنولوژی خودشان را هماهنگ می‌کنند ما اینجا مشکلات متعدد سرمایه و تحریم‌ها را داریم، خودمان هم در درون کمی مشکلات را با وضعیت‌هایی که پدید می‌آوریم اضافه می‌کنیم الان ماشین‌‌آلات فرسوده چاپ روی دست چاپخانه‌داران مانده و تاکنون برای آنها برنامه‌ریزی نشده است؛ برای سرویس ماشین‌آلات در حال کار سازماندهی لازم انجام نشده است اینها از لحاظ قطعات مکانیک و سایر وسایل مشکلاتی دارند و آموزش که جایگاه مهمی را در این صنعت دارد آنچنان که باید به آن توجه نشده است.

متأسفانه چاپخانه‌های دولتی رقیب بخش خصوصی شده‌اند و این مسائل و مشکلات باعث شده که مالیات کمر شکن به خصوص امسال که دارد، حذف می‌شود برای بخش خصوصی این فشار را می‌آورد اما چاپخانه‌های دولتی نه مالیاتی می‌پردازند و نه فشارهایی که از سایر ادارات به بخش خصوصی تحمل می‌شود؛ یک رقیب این چنینی ایجاد شده و متأسفانه سرمایه‌گذاری صنعت چاپ را مقداری به مخاطره انداخته است.

* ماشین‌آلات فرسوده به یک قبرستان بزرگی از آهن پاره‌هایی که فاقد کارآیی لازم هستند، تبدیل شده است

درباره ماشین‌آلات صنعت چاپ، این ناوگان عظیمی چاپ سخن بگوئید؟

ما بر خلاف آلمان‌ها که صنایع‌شان همانند برگ درخت در بهاران ساماندهی کرده‌اند و سال به سال یک برگ نو می‌دهد و برگ کهنه را کنار می‌گذارد و این روش بسیار خوب و مطلوبی است که آلمان‌ها برای صنایع‌شان در نظر گرفته‌اند.

متأسفانه ما در ایران نه تنها سال به سال بازسازی و نوسازی ماشین‌آلات و قطعات چاپ را نداریم بلکه سالیان سال است که ماشین‌آلات از سراسر دنیا چه نو، با آخرین تکنولوژی دست دوم و چه چند سال کار کرده به کشور ورود می‌‌یابد ولی متأسفانه در کشور برای بازسازی و سیر نهایی این ماشین‌آلات اندیشیده نشده است یعنی نهایت این ماشین‌آلات به چه صورت پایان کارش دیده شود مسئله بسیار جالبی است که هیچ تعریفی برای این قضیه وجود ندارد غیر از اینکه بگوئیم که به قبرستان ماشین‌آلات همانند قبرستان خودرو منتهی شود که یعنی ماشین‌آلات چاپی که با سرمایه بسیار بالا وارد شده است یک روزی امروزه به دلیل مسائل مختلف و اینکه این ماشین‌ باید به یک نحوی یا صادر شود به جایی که به این ماشین‌آلات نیازمند هستند و یا اینکه این ناوگان بازسازی شود.

* برای فروش ماشین‌آلات چاپ به سایر کشور دستمان بسته ‌است

برای بازسازی و یا صادرات ماشین‌آلات قدیمی به سایر کشورها برنامه‌ریزی صورت نگرفته است؟

متأسفانه در این راستا هیچ گونه اقدامی چه از سوی نهادهای دولتی و نه از سوی اتحادیه چاپخانه‌داران هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است و به گونه‌ای دیگر اقدام مثبتی نشده است و ماشین‌آلات روز‌به‌روز به صورت ماشین‌آلات فرسوده دارد به یک قبرستان بزرگی از آهن پاره‌هایی که فاقد کارآیی لازم هستند، تبدیل شود و این فاجعه‌ای است که در آتیه از همین الان چشم‌انداز آن دیده می‌شود.

کشورهای دیگر این کالا و نحوه کار آن را طوری تنظیم می‌کنند که بعد از چند سال بهره‌برداری به یک جای دیگری آن را می‌فروشند اما متأسفانه ما برای فروش ماشین‌آلات چاپ هم از بیرون جلوی دستمان را بسته‌اند و هم ما همه راه‌ها را به روی خودمان بسته‌ایم و کسانی که باید در این زمینه تصمیم‌گیر باشند به این گونه مسائل کمتر اندیشه کرده‌اند و این ماشین‌آلات دارد یک معضلی برای آینده خواهد شد با عدم پشتیبانی و قطعه به زودی یک قبرستان عظیمی از این نوع ماشین‌آلات فراهم خواهد شد.

* تسهیلات صندوق توسعه ملی در پیشرفت صنعت چاپ مثمرثمر خواهد بود

آقای تهرانی درباره صندوق توسعه ملی و اهمیت این مقوله در رشد صنعت چاپ توضیح دهید؟

از آنجا که صنعت چاپ و بسته‌بندی سرمایه‌بر است و تکنولوژی هم گران، حتماً حضور پررنگ و مؤثر این صندوق در حمایت از صنعت چاپ بسیار مثمرثمر خواهد بود مشروط بر اینکه با نهادهای بخش خصوصی و اتحادیه‌ها هماهنگ شود.

* جایگاه صنعت چاپ باید در سیاست‌های کلان بازتعریف شود

در خصوص مشکلات کنونی و پیش‌روی صنعت چاپ توضیح دهید؟

صنعت چاپ همه موانع تولید را در تمام صنایع اعم از قوانین بیمه، گمرک، تعرفه، سرمایه داراست به انضمام دیدگاه امنیتی به صنعت چاپ به دلیل نگاه کم‌لطف و غیرکارشناسی به این صنعت چراکه ما در چاپ بعضی از کارها محدودیت‌هایی داریم که باید برطرف شود.

راهکار شما چیست؟

ابتدا باید جایگاه این صنعت در سیاست‌های کلان آن بازتعریف شود و سیاستگذاران اقتصادی جایگاه ویژه این صنعت را دریابند و در درون اهالی این صنعت بازتعریف سرمایه‌گذاری متناسب با شرایط روز انجام شود.

* چاپخانه‌ها در حالت فعلی جزایر پراکنده‌ای هستند که قابلیت هم‌افزایی ندارند

در این راستا نیز باید گفت که سمت و سوی سرمایه‌گذاری باید در بعضی دسته‌ها تغییر کند. از فرمول‌های هم‌افزایی باید استفاده شود. چاپخانه‌ها در حالت فعلی جزایر پراکنده‌ای هستند که قابلیت هم‌افزایی ندارند.

درباره لزوم راه‌اندازی شهرک‌های چاپ توضیح دهید؟

شهرک‌های چاپ یکی از مسائل مهم هم‌افزایی است یعنی در شهرک‌های صنعتی تخصصی قطعاً هم‌افزایی انجام خواهد گرفت و ریزش هزینه‌ها را هم در پی خواهد داشت، مضافاً جهت‌گیری سرمایه و نقاط ضعف و قوت صنعت چاپ در شهرک‌های صنعتی جلوه بارزتری خواهد داشت و اعمال مدیریت کلی با آمار و اطلاعات واقعی‌تر انجام خواهد گرفت. 

در شهرک صنعتی تخصصی افق دست یافتن به بازارهای منطقه گشوده خواهد شد و دیر یا زود آنان که تحول‌خواه و آینده‌نگر هستند به سمت احداث و حضور در شهرک‌های تخصصی گام برخواهند داشت.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها