امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۰۲:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42010
تاریخ انتشار: ۱۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 142
غلامحسین دولت آبادی مترجم، نویسنده و محقق حوزه تئاتر در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اتمام ...

غلامحسین دولت آبادی مترجم، نویسنده و محقق حوزه تئاتر در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اتمام جلد دهم از مجموعه تئاتر ایران در گذر زمان با داریوش اسدزاده خبر داد و اظهار کرد: در انتشارات افراز مجموعه‌ای تحت عنوان مجموعه تئاتر ایران در گذر زمان را شروع کردیم، در ششمین جلد از این مجموعه به سراغ داریوش اسدزاده رفتیم و با همراهی اعظم کیان‌افراز بیش از 10 جلسه گفت‌وگو و مصاحبه با وی داشتیم. پیاده‌سازی این گفت‌وگوها به پایان رسیده است و در مراحل نهایی به سر می‌برد.

وی افزود: این گفت‌وگو بیشتر حول محور تماشاخانه‌ تهران است که در حال حاضر تعطیل شده است و این مصاحبه‌ها باعث شد تا حدی نگاهمان نسبت به موضوعات اثر گذار بر این تماشاخانه تغییر کند.

این استاد دانشگاه بیان کرد: در حال حاضر بیشتر صحبت‌هایی که بر روی تماشاخانه‌ تهران می‌شود به عبدالحسین نوشین باز می‌گردد که جریان سیاسی خاصی را دنبال می‌کرده است در حالیکه در این کتاب آقای اسدزاده از سید علی نصر و تاثیرگذاری‌هایی که وی داشته است، مطالب جالب و مهمی را بیان می‌کند.

این محقق حوزه تئاتر یادآور شد: تاسیس تماشاخانه تهران مهمترین و اولین گام برای نهادینه شدن تئاتر در ایران است.

دولت آبادی با بیان اینکه تاریخ شفاهی بخشی از سند تئاتر ایران است تصریح کرد: هدف از اجرای این مجموعه جمع‌آوری تاریخ شفاهی تئاتر ایران است، در خلال این گفت‌وگو ها مواردی که پیش از این مورد توجه چندانی قرار نمی‌گرفتند بررسی شده و هر کدام می‌توانند محوری برای پژوهش‌های دیگر باشند.

و یافزود:  گفت‌وگوها به صورت کاملا حرفه‌ای به موشکافی موضوعات تاریخی می‌پردازد و زندگینامه و تاریخ شفاهی افرادی که با آنها گفت‌وگو شده است به کمتر از یک درصد از کل اثر می‌رسد.

به گفته این نویسنده، دهمین جلد از مجموعه تئاتر ایران در گذر زمان با داریوش اسدزاده مراحل پایانی ویرایش را به سر می‌برد و تا یک ماه آینده به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای دریافت مجوز ارائه خواهد شد.

به گزارش فارس، از این مجموعه تاکنون کتاب‌های تئاتر ایران در گذر زمان از 1342 تا 1357، تئاتر ایران در گذر زمان 1357- 1348، تئاتر ایران در گذر زمان ستیغی در مه از زندگی هنری و ادبی حسن ره آورد،  تئاتر ایران در گذر زمان غریبه‌ای در تئاتر ایران و ... منتشر شده است و هنوز عنوان نهایی دهمین جلد از این مجموعه مشخص نشده است.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها