امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۲۰:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42042
تاریخ انتشار: ۱۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۴
تعداد بازدید: 211
مهدی عظیمی میرآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در خصوص دلایل تأسیس، اهداف و راهبرد پیش روی مؤسسه ...

مهدی عظیمی میرآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در خصوص دلایل تأسیس، اهداف و راهبرد پیش روی مؤسسه سینمای مقاومت و انقلاب اسلامی که تحت نظارت سازمان سینمایی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل شده و به تازگی مراحل ثبت آن به پایان رسیده است، توضیحاتی را ارائه داد.

وی در تشریح اهداف بنیاد سینمای مقاومت و انقلاب اسلامی اظهار داشت: ظاهراً حضرت آقا از دستگاه فرهنگی کشور خواسته بودند تا سازمانی برای حمایت از آثار سینمایی در حوزه بیداری اسلامی، انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، و مقاومت تأسیس شود، حتی سال گذشته در جریان دیدار با فیلمسازان جشنواره عمار هم مجدداً روی این موضوع تأکید و مطالبه کردند. با اینکه مجموعه مدیران سازمان سینمایی کشور قبلا تأسیس چنین مرکزی را در دستور کار داشتند و آن را پیگیری می‌کردند، اما تأکید ایشان باعث شد تا تسریع در راه‌اندازی این مرکز را به عنوان یک تکلیف برای خود بدانند.

* پیشنهاد اولیه راه‌اندازی بنیاد سینمایی مقاومت مربوط به سال 75 است

عظیمی میرآبادی که مدیرعامل و عضو هیئت مؤسس مؤسسه سینمای مقاومت و انقلاب اسلامی است، خاطر نشان کرد: البته صحبت‌های اولیه برای راه‌اندازی چنین بنیادی به سال 75 بازمی‌گردد و در واقع17 سال از ارائه پیشنهاد اولیه راه‌اندازی آن می‌گذرد که در کمال تأسف علی‌رغم برخی اقدامات مقدماتی هیچ‌گاه مراحل تأسیس آن سپری نشده بود و اما پس از تأکید حضرت آقا به دنبال آن شدیم تا حتما چنین مؤسسه‌ای تأسیس شود. بنابراین در تاریخ 7/9/1390 این پیشنهاد تشکیل بنیاد سینمای مقاومت و انقلاب اسلامی از سوی سازمان سینمایی کشور به وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه شد و خوشبختانه جناب آقای دکتر حسینی هم بی‌درنگ با آن موافقت کردند. در آن مقطع نگرانی زیادی برای آینده این بنیاد داشتیم که در صورت عدم تأسیس در آن مقطع، شاید دیگر فرصتی برای ایجاد و راه‌اندازی آن نباشد. که هم اکنون با حضور جناب دکتر جنتی در مقام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، و انتصاب جناب آقای ایوبی به عنوان رییس سازمان سینمایی کشور این نگرانی تبدیل به امیدواری بیشتر شد.

* در دولت اصلاحات قرار بود انجمن سینمای دفاع مقدس حذف شود

وی خاطر نشان کرد: زمانی که در دولت آقای خاتمی من قائم مقام انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس بودم، قراری اعلام شد که بر اساس آن می‌خواستند این انجمن که پایگاه بخش عمده‌ای از هنرمندان متعهد سینمای کشور شده بود را حذف کنند و توجیه آن هم عدم وجود برنامه بود. یعنی می‌گفتند انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس چه برنامه‌ای دارد که باید بماند؟! پس از مطرح شدن این موضوع بود که ظرف دو هفته برنامه پر و پیمان و گسترده‌ای را به آقای رجبی معمار (رییس وقت بنیاد روایت) ارائه دادیم و ایشان از آماده شدن چنین برنامه مفصلی بسیار خوشحال شدند و آن را به عنوان برنامه‌های انجمن سینمای دفاع مقدس دستشان گرفتند و به رویت بسیاری از مسئولان ذی‌نفوذ و ذیربط رساند و بحمدالله انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس از خطر حذف نجات پیدا کرد، حتی بودجه مناسبی هم برای تکامل انجمن سینمای دفاع مقدس تدارک دیده شد.

معاون سابق امور فعالیت‌های سازمان سینمایی گفت: در آن مقطع متأسفانه انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس تنزل جایگاه هم پیدا کرده بود و پس از آنکه اداره آن از سطح زیرمجموعه ستاد کل سپاه به زیرمجموعه نیروی مقاومت بسیج تبدیل شد و در نهایت زیر نظر بنیاد روایت قرار گرفت، همین موضوع باعث شد تا شرایطی فراهم گردد که مسئولان زحمت‌کش انجمن علی‌رغم تلاش فراوانی که همواره کرده‌اند نتوانند تأثیری جدی در جریان سینمای انقلاب و دفاع مقدس بگذارند. از سوی دیگر تلاش‌های با ارزشی هم هم از سوی بسیج سازمان صدا و سیما و یا بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس صورت می‌گرفت، اما باز هم جای خالی مرکزی که بتواند این مهم را در تمامی حوزه‌های بیداری اسلامی، انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، و مقاومت به سرانجام برساند همواره خالی به نظر می‌رسید.

عظیمی میرآبادی تصریح کرد: بالأخره پیشنهاد راه‌اندازی بنیاد سینمای انقلاب اسلامی در سال 75 با توجه به شرایط آن زمان مسکوت ماند اما در ایام ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد، من بحثی را در ارتباط با اینکه "جایگاه سینمای انقلاب اسلامی در نظام جمهوری اسلامی کجاست؟" مطرح کردم و پس از انتشار در مطبوعات برای رییس جمهور هم ارسال کردم که ظاهرا این مطلب در درون سیستم به معاونت سینمایی وقت ارجاع شده بود. این که آن زمان قرار شد 10 فیلم فاخر راجع به انقلاب اسلامی تولید شود به احتمال بسیار زیاد نتیجه این نامه بود. متأسفانه از آن فیلم‌های فاخر مورد نظر تنها دو فیلم به پایان رسید که یکی «بیداری» به کارگردانی فرزاد مؤتمن بود که هنوز به نمایش درنیامده و دیگری «یک گزارش واقعی» به کارگردانی داریوش فرهنگ است که احتمالاً هنوز نتوانسته پروانه نمایش بگیرد.

* پیشنهاد تاسیس بنیاد سینمایی مقاومت در وزارت آقای حسینی مطرح و مورد قبول واقع شد

وی ادامه داد: در نهایت در دوران مدیریت آقای شمقدری پیشنهاد تشکیل بنیاد سینمایی مقاومت اسلامی و انقلاب اسلامی ارائه شد که بلافاصله این پیشنهاد با آقای حسینی وزیر ارشاد دولت دهم مطرح شد و ایشان هم به دلیل حساسیت مقام معظم رهبری و دستور صریح‌شان به وزارت ارشاد با این موضوع موافقت کردند و قرار شد اساسنامه این بنیاد آماده شود که در نهایت در تاریخ 5/10/1390 وزیر وقت به ما ابلاغ کردند که کارهای اجرایی بنیاد سینمایی مقاومت و انقلاب اسلامی را انجام بدهیم و زمانی که گفتند اساسنامه را برای ارائه به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه کنید پس از سالها به یک آرامش خاطر رسیدیم.

* از دفتر وزارت هیچ نامه‌ای برای راه‌اندازی بنیاد به شورای عالی انقلاب فرهنگی نزدند

وی ادامه داد: به هر حال در دوران مدیریت آقای شمقدری پیشنهاد تشکیل بنیاد سینمای مقاومت و انقلاب اسلامی ارائه شد که بلافاصله این پیشنهاد با آقای حسینی وزیر ارشاد دولت دهم مطرح شد و ایشان هم به دلیل توجه مقام معظم رهبری، با آن موافقت کردند. قرار شد اساسنامه پیشنهادی بنیاد آماده شود که اقدام شد و در تاریخ 5/10/1390 بود که وزیر وقت به ما ابلاغ کردند که مقدمات اجرایی ایجاد بنیاد سینمای مقاومت و انقلاب اسلامی را انجام دهیم. همه کارها به سرعت در حال پیگیری بود که خبر دادند اساسنامه به شورای عالی انقلاب فرهنگی تقدیم شد که انصافاً پس از سال‌ها در این باره به یک آرامش خاطر رسیدیم.

* امیدواریم با کمک وزیر ارشاد و رئیس سازمان سینمایی مجوز فعالیت بنیاد را بگیریم

مدیرعامل مؤسسه سینمایی مقاومت و انقلاب اسلامی تأکید کرد: به دنبال این ماجرا بعد از مشورت با دوستان به این نتیجه رسیدیم در حالی که برای تشکیل بنیاد مسیری طولانی را از طریق شورای عالی انقلاب فرهنگی یا مجلس شورای اسلامی یا هیأت دولت باید طی کنیم، و همه این مراجع زمان را برای نتیجه دادن می‌طلبند، بهترین کار در آن حال بود که ابتدائاً مؤسسه‌ای را تحت همین عنوان تشکیل و راه‌اندازی شود، و در ادامه از طرق ممکن مثل شورای عالی انقلاب فرهنگی یا مجلس شورای اسلامی موسسه را به بنیاد تبدیل کنیم. به دنبال این تصمیم بود که بالأخره توانستیم در تاریخ 4/6/1392 آگهی ثبت مؤسسه سینمایی مقاومت و انقلاب اسلامی را بگیریم. امیدوارم با نگاه ارزشمندی که جناب آقای جنتی و جناب دکتر ایوبی نسبت به گسترش مفاهیم بیداری اسلامی، انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، و مقاومت در سینمای کشور دارند، برای تبدیل موسسه به بنیاد، همراهی و کمک مؤثر ایشان هنرمندان متعهد را جداً یاری برساند.

مهدی عظیمی میرآبادی در ادامه با اشاره به اهداف تأسیس این مؤسسه به خبرنگار سینمایی فارس گفت: از آنجایی که انشاءالله این مؤسسه می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در روند جهانی فیلم و سینما در حوزه بیداری اسلامی، انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، و مقاومت داشته باشد، برای آن اهداف متعددی در نظر گرفته شده است از جمله آنکه قرار است از طریق این مؤسسه سعی می‌شود باورهای ارزشمند ناشی از اسلام ناب محمدی (ص) تقویت شود چرا که اتقاد داریم بخشی از این باورها در این چهار بستر تجلی پیدا کرده‌است.

* کار اصلی موسسه تولید فیلم در حوزه دفاع مقدس و مقاومت اسلامی است

وی ادامه داد: کار اصلی این مؤسسه ساخت فیلم در حوزه‌های مورد اشاره است. ساخت فیلم نیازمند یک مقدمات و مؤخراتی است بنابراین باید بتوانیم قبلاً شرایط پشتیبانی فنی، نیروی انسانی مناسب، امکانات مالی، اداری متناسب را فراهم کنیم و در ادامه پس از ساخت فیلم‌های مورد نظر امکان قرار دادن آن در معرض دید مخاطب را مهیا نماییم. یکی از اهداف بزرگ ما ارائه آثار ساخته شده در سالن‌های سینما، اکران جهانی، و ارائه نسخه با کیفیت آثار در شبکه خانگی و بازارهای بین‌المللی است.

* قصد داریم مرجعی برای پاسخگویی به این نوع سینما در کشور بوجود بیاید

مدیرعامل مؤسسه سینمای مقاومت و انقلاب اسلامی همچنین خاطر نشان کرد: با توجه به ضعفی که در کشور ما در حوزه سینمای مقاومت و انقلاب اسلامی وجود دارد و متأسفانه جهت‌گیری مشخصی در این حوزه وجود ندارد و حتی گهگاه نهادهای مختلف آثاری مغایر با اهداف اصلی بیداری اسلامی، انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، و مقاومت می‌سازند و کسی هم این مسئولیت را به عهده نمی‌گیرد که بالأخره سینمای مرتبط با این موضوعات باید سر به چه بالینی بگذارد، یکی دیگر از اهداف ما این است که یک هم‌افزایی جدی در این زمینه به وجود بیاوریم به نحوی که بتوان از همه نیروهای بالفعل و بالقوه سینمایی در سطح ملی و جهانی به بهترین شکل ممکن کمک بگیریم.

* ایجاد تعامل صحیح، سالم و سازنده با بخش‌های گوناگون موازی‌کاری با سایر مراکز به حساب نمی‌آید

مدیرعامل مؤسسه سینمایی مقاومت و انقلاب اسلامی در پاسخ به این سؤال که آیا فعالیت این مؤسسه موازی‌کاری با سایر مؤسسات نظیر انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس، یا گروه تلویزیونی شاهد، یا گروه حماسه و دفاع، و یا بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس نخواهد بود، گفت: ایجاد تعامل صحیح، سالم و سازنده با بخش‌های گوناگون نظام و نهادهای همسو با نظام به هیچ عنوان موازی‌کاری با سایر مراکز به حساب نمی‌آید، ضمن آنکه اگر زمانی همه ارگان‌ها و نهادها بتوانند فیلم‌های مبتنی بر ارزش‌ها بسازند، آن روز، یکی از جشن‌های این مملکت خواهد بود. ما باید به دنبال جایی بگردیم که مسئولیت فیلمسازی را در این حوزه‌ها بپذیرد. شاید این مؤسسه و در ادامه بنیاد سینمایی مقاومت و انقلاب اسلامی روزی بتواند مسئولیت این بخش به طور کامل برعهده بگیرد.

وی در ادامه تأکید کرد: امروز با توجه به آنکه تفکر انقلاب اسلامی یک جریان مؤثر و تقریباً به تمامی دنیا تسری پیدا کرده است، هدف ما این است که تلاش کنیم سینما مبتنی بر آن در سراسر جهان تقویت شود. البته طبیعی است که تقویت آن در داخل کشور در اولویت است. ضمن اینکه تلاش کنیم کسی اجازه تضعیف دوباره و تهدید آن را ندهیم.

عظیمی با اشاره به تلاش در جهت جذب سینماگران، مسئولان و دست‌اندرکاران ایرانی و خارجی این حوزه برای تولید آثار ماندگار و استاندارد، به فارس گفت: کمک به تقویت جریان‌های فیلمسازی همسو در کشور از طریق تعامل سازنده و مؤثر با آنان هدف دیگری است که مؤسسه سینمایی مقاومت و انقلاب اسلامی دنبال می‌کند.

او ادامه داد: یکی دیگر از اهداف ما در کنار تمام موارد عنوان شده بازتعریف سینمای دفاع مقدس، سینمای انقلاب اسلامی و سینمای مقاومت، و سینمای بیداری اسلامی است چرا که لازمه موفق شدن در این عرصه این است که تعریف عالمانه، صحیح، و واقعگرایانه‌ای از فعالیت در چنین حوزه گسترده‌ای وجود داشته باشد.

* از سمت معاونت امور فعالیت‌ها استعفا داده‌ام

عظیمی میرآبادی همچنین در پاسخ به این سؤال که تکلیف حضورش در معاونت امور فعالیت‌های سازمان سینمایی چه خواهد شد، گفت: با توجه به حساسیتی که راه‌اندازی این مؤسسه داشت، من در تاریخ 10 مرداد ماه 92 استعفای خودم را به آقای شمقدری (ریاست وقت سازمان سینمایی کشور) تقدیم کردم که ایشان هم استعفای مرا پذیرفتند اما شرط کردند تا زمانی که سرپرست یا مسئول بعدی برای این معاونت انتخاب نشود به کار خودم ادامه دهم. با استقرار جناب دکتر ایوبی مطلب را با ایشان در میان گذاشتم و منتظر هستم تا هر چه سریعتر معاون بعدی امور فعالیت‌ها از سوی ایشان انتخاب و مشغول شود تا ان‌شاءالله بتوانیم با فراغ بال بیشتری کار را پیش ببریم.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها