امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۱:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42064
تاریخ انتشار: ۱۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۳
تعداد بازدید: 54
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، رئیس جمهور ازبکستان در پیامی به این مناسبت، دستیابی به ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، رئیس جمهور ازبکستان در پیامی به این مناسبت، دستیابی به استقلال را آغاز فصلی جدید در تاریخ نوین مردم و این سرزمین عنوان کرد.
«اسلام کریم‌اف» در این پیام که در همایشی باشکوه گرامیداشت این روز ارائه و از طریق شبکه‌های رسمی تلویزیون ازبکستان پخش شد، گفت: استقلال که گذشتگان ما قرن‌ها به دنبال رسیدن به آن بودند، معنای اساسی زندگی را تغییر داده و در مجموع آگاهی و تفکر مردم ما را بالا برده است.
وی تصریح کرد: استقلال برای هر کدام از ما در درجه اول به معنای درک یک حق ذاتی بوده و دستیابی به آن فرصتی برای انجام وظایف بزرگ و مقدس است.
به گفته وی، استقلال همچنین معنای مسئولیت در قبال سرنوشت خود و کشور و حق مالکیت بر منابع طبیعی، اقتصادی و فکری خود را نیز دارد.
رئیس جمهور ازبکستان همچنین تأکید کرد که در دوران استقلال، دولت و ملت برای توسعه همه این پتانسیل عظیم به نفع مردم شرایط لازم را در اختیار داشته و با تکیه بر تاریخ بزرگ، فرهنگ و معنویت خود، برای احیای ارزش‌های سنتی و مذهبی تلاش می‌کند.
کریم‌اف که در تمام مدت استقلال سمت ریاست جمهوری را در ازبکستان در اختیار داشته است، ساخت یک دولت دموکراتیک با اقتصاد بازار آزاد، جامعه مدنی و پیوستن به کشورهای توسعه‌یافته جهان را از اهداف بزرگ دولت فعلی ذکر کرد.
وی با اشاره به بی‌ثباتی و تشدید مقاومت‌ها در کشورهای مختلف منطقه، تأکید کرد: هنگامی که در بخش‌های مختلف جهان، از جمله در کشورهای اطراف رویارویی‌ها شدت یافته و به درگیری‌های مسلحانه تبدیل می‌شوند، هیچ یکی از ما نمی‌‌توانیم در برابر این حوادث بی‌تفاوت و بی‌حرکت باقی بمانیم.
وی در این رابطه هشدار داد: ما باید بیشتر هوشیار بوده و آماده پاسخگویی به هرگونه تهدید برای ثبات و امنیت کشورمان باشیم و همچنین برای توقف تمام چنین اقداماتی تلاش کنیم.
وی فضای دوستی، هماهنگی قومی و مدنی، مهربانی و رحمت و توسعه بیشتر همکاری‌ همراه با احترام متقابل با کشورهای همسایه و دور را مهم‌ترین اولویت در سیاست دولت بیان کرد.
بنابر این گزارش، در مراسم رسمی تجلیل از سالگرد استقلال ازبکستان که در پارک فرهنگی به نام «علی‌شیرنوایی» در مرکز «تاشکند» برگزار شد، مقامات سطوح مختلف نهادهای دولت، اعضای پارلمان، نمایندگان جامعه مدنی و کارمندان سفارتخانه‌ها و سازمان‌های خارجی مقیم ازبکستان شرکت کردند.
شورای عالی یا مجلس وقت ازبکستان در اول سپتامبر سال 1991 اعلامیه استقلال این کشور را تصویب کرد.ازبکستان پس از قرقیزستان دومین کشور آسیای مرکزی بود که با توجه به تحولات سیاسی در جامعه کشورهای محدوده اتحاد شوروی سابق و با درک نزدیک شدن زمان فروپاشی این جامعه، اقدام به اعلام استقلال کرد.انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار