امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۲:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42111
تاریخ انتشار: ۱۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۲
تعداد بازدید: 87
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از «ترند»، «آشور یاردن» دستیار امور اقتصادی وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی گفت: اتاق ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از «ترند»، «آشور یاردن» دستیار امور اقتصادی وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی گفت: اتاق بازرگانی و صنایع جمهوری آذربایجان و اسرائیل در آینده نزدیک در باکو و تل آویو افتتاح می‌شود.

وی افزود: «آلکس کاپلون» بعنوان رئیس اتاق بازرگانی و صنایع جمهوری آذربایجان و رژیم صهیونیستی منصوب شده است.

در عین حال کاپلون نیز گفت: بزودی مراسم افتتاح این اتاق در باکو و تل آویو برگزار خواهد شد و عرصه‌های فن آوری‌های مخابراتی، امنیت سایبری و نرم افزارهای موبایل و اینترنت از مهمترین محورهای فعالیت این اتاق خواهد بود. 

طی سالهای اخیر با همکاری ارگان‌های مختلف جمهوری آذربایجان روابط اقتصادی این کشور با رژیم صهیونیستی بشدت افزایش یافته، اما بعلت مانع تراشی‌های باکو، روابط اقتصادی ایران و آذربایجان کاهش یافته است.

در این راستا در حالیکه در مرداد ماه 1388 کلنگ مرکز دائمی تجاری و نمایشگاهی ایران در منطقه یاسامال باکو به زمین زده شد، اما تاکنون در این خصوص پیشرفتی دیده نمی‌شود.

«فرهاد محمداف» مدیر مرکز مطالعات استراتژیک آذربایجان اردیبهشت گذشته در کنفرانس روابط و رقابت استراتژیک ایران و آذربایجان در واشنگتن، بدون اشاره به دلایل کاهش روابط اقتصادی ایران و آذربایجان اذعان کرد: طی دهه 90 میلادی روابط و مبادلات دو کشور رو به صعود بود، اما از یک دهه گذشته روند افول تجارت بین دو کشور آغاز شد تا جایی که بازده تجاری دوجانبه طی سال 2007 به 540 میلیون دلار رسید و این رقم در سال 2011 به 305 میلیون دلار تنزل یافت.

وی افزود: در سال 2011، ارزش کل تجارت آذربایجان 36 میلیارد دلار بود که از این میزان تنها 8 درصد سهم ایران بود.

این در شرایطی است که براساس آماری که در سایت کمیته دولتی آمار جمهوری آذربایجان (stat.gov.az) منتشر شده، حجم مبادلات تجاری جمهوری آذربایجان با رژیم صهیونیستی در سال 2007، مبلغ 400 میلیون دلار بوده است که در سال 2012 به یک میلیارد و 728 میلیون دلار افزایش یافته است.

افزایش نفوذ اقتصادی رژیم صهیونیستی در جموری آذربایجان از جمله در حوزه انرژی، ارتباطات و کشاورزی در شرایطی است که تجربیات نشان می‌دهد که رژیم صهیونیستی از فعالیت‌های اقتصادی بعنوان پوششی برای اقدامات جاسوسی استفاده می‌کند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها