امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۲۰:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42114
تاریخ انتشار: ۱۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۳
تعداد بازدید: 218
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از ستاد خبری چهاردهمین جشنواره تئاتر مقاومت، ساعت 16 نمایش «لالایی گل لاله» نوشته ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از ستاد خبری چهاردهمین جشنواره تئاتر مقاومت، ساعت 16 نمایش «لالایی گل لاله» نوشته پوررضائیان و کارگردانی مصطفی  باقر آبادی از شهر سمنان در تئاترشهر تبریز اجرا می شود. پس از آن نمایش «مرحله آخر» نوشته و کار مسعود مهرابی از تهران در فضای باز تالار مبین و ساعت 17 روی صحنه می رود.

نمایش «سرباز کوچک» نوشته علیرضا حنیفی و کارگردانی یونس صحرارو از شهرستان قروه نمایش دیگری است که امروز ساعت 17:30 در تالار استاد مبین تبریز برای علاقه مندان اجرا می شود.

نمایش «جلال رئیسی» عنوان نمایش بعدی است که ساعت 18:30 در فضای باز مجتمع فرهنگی شهر تبریز به نویسندگی و کارگردانی مشترک علی و فاطمه رادمنش از شهرستان جیرفت اجرا خواهد شد. نمایش «اگر پدرم را دیدی» نوشته شیرین اسحاقی و کارگردانی مهرنوش حسینی از شهر تهران نیز ساعت 19 در تالار اقبال اجرا می شود و در آخر نمایش «جنگ و هزار سال تنهایی»  نوشته و کار پروانه علی ضامنی از شهر تهران ساعت 20 در فضای باز مجتمع فرهنگی شهر تبریز روی صحنه می رود. 

* می توان با صداقت موجود در تئاتر کودک و نوجوان ، ارزش های دفاع مقدس را منتقل کرد

یونس صحرا رو کارگردان حاضر در بخش کودک و نوجوان با بیان اینکه چندسالی است در حوزه تئاتر دفاع مقدس و مقاومت کار می‌کند اظهار کرد: قصه نمایش ما داستان مترسکی را روایت می‌کند که در مزرعه با پرستویی زخمی آشنا می‌شود و به او در بهبودی زخم‌هایش کمک می‌کند. پرستو بعد از بهبودی کمک می‌کند تا مترسک به دوست سرباز خود که در جنوب کشور علیه دشمن می‌جنگد برسد که در ادامه سفر تبدیل به سرباز می‌شود.

وی در ادامه به اهمیت بخش کودک و نوجوان در جشنواره تئاتر مقاومت اشاره کرد و ادامه داد: تئاتر کودک صداقت مخصوص به خود را دارد که می‌‌توان مفاهیم را با صداقت و سادگی بیان کرد‏، به خصوص  نسلی که جنگ را به چشم خود ندیده است و لازم دارد در از این طریق با ارزش های آن دوران آشنا شود.

این کارگردان تصریح کرد: فکر می‌کنم برگزاری جشنواره‌ها در شهرستان‌ها بسیار بهتر است و با توجه به انبوه جشنواره‌هایی که در تهران وجود دارد انتقال این رویداد به دیگر استان‌ها موجب می‌شود با دقت بیشتری برگزار شود.

صحرا رو همچنین به اهمیت آموزش در جشنواره اشاره کرد و گفت: قرار است کارگاه عروسکی و نمایش سایه در کنار برگزاری جشنواره برگزار شود که به نظرم تصمیم بسیار خوبی از سوی مسئولان است. به خصوص که شهرستان‌ها از نظر کلاس‌های آموزشی با کاستی‌هایی مواجه هستند که برگزاری این کلاس‌ها موجب بالا رفتن کیفیت آثار در آینده خواهد شد.

کارگردان نمایش «سرباز کوچک» در پایان بیان کرد: برگزاری جشنواره تئاتر مقاومت پنجره‌ای برای دیدن بهتر زندگی محسوب می‌شود که امیدوار هستم ادامه داشته باشد.

*  وقتی پسربچه درگیر جنگ به خلبانی پناه می‌دهد 

مهرنوش حسینی کارگردان نمایش «اگر پدرم را دیدی» که با این اثر در بخش کودک و نوجوان و عروسکی جشنواره تئاتر مقاومت حضور دارد گفت: داستان این نمایش از این قرار است که در سال‌های جنگ یک خلبان که هواپیمایش سقوط کرده است اتفاقی وارد باغی می‌شود و پسربچه‌ای در آنجا به او پناه می‌دهد...

وی با اشاره به اینکه  «اگر پدرم را دیدی» سومین تجربه کارگردانی او است تصریح کرد: نمایش «اگر پدرم را دیدی» نوشته شیرین اسحاقی است که به عنوان سومین اثر من در مقام کارگردانی به بخش مسابفه کودک و نوجوان چهار دهمین دوره جشنواره تئاتر مقاومت با حمایت موسسه فرهنگی هنری قاب آسمان راه یافت.

حسینی درادامه به معرفی بازیگران نمایش خود پرداخت و گفت: این نمایش با ایفای نقش آرشام طالبی، محمدعلی بذاغی، سهیلا کاشف آذر، سونیا کثیری و مهناز میرجلیلی در بخش کودک و نوجوان جشنواره تئاتر مقاومت به صحنه می‌رود.

این کارگردان سطح برگزاری جشنواره را بسیار خوب ارزیابی کرد و افزود: نمایشنامه‌های پذیرفته شده چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت در سطح قابل قبولی هستند و با دقت نظر کارشناسان در مرحله ارزیابی و انتخاب در مجموع بهتری ها به جشنواره راه افتادند.

وی برگزاری جشنواره در شهر تبریز را هم به فال نیک گرفت و گفت: جشنواره‌ پیش رو حاصل زحمات دوره‌های گذشته است و باید همگان با به کارگیری تجربه بزرگان این عرصه کمک به رشد و شکوفایی جشنواره تئاتر مقاومت کنیم و شاید یکی از بهترین راهکارها تمرکززدایی در مکان های برگزاری جشنواره باشد.

چهاردهمین جشنواره تئاتر مقاومت (انقلاب ودفاع مقدس) در بخش‌های خیابانی، تئاتر کودک و نوجوان و عروسکی 11 تا 14 شهریور ماه در شهرستان تبریز و بخش‌های مهمان و مسابقه صحنه‌ای هفته اول مهر ماه سال جاری و مقارن با هفته گرامیداشت دفاع مقدس در تهران، به همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و بنیاد فرهنگی روایت، با همکاری مرکز هنرهای نمایشی و به دبیری حسین مسافر آستانه برگزار می‌شود.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها