امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۸:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42129
تاریخ انتشار: ۱۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۲
تعداد بازدید: 50
به گزارش خبرگزاری فارس، تلویزیون «گلوبو» برزیل از جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا از ارتباطات بین رؤسای جمهور برزیل و مکزیک و دسترسی این نهاد امنیتی به ...

به گزارش خبرگزاری فارس، تلویزیون «گلوبو» برزیل از جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا از ارتباطات بین رؤسای جمهور برزیل و مکزیک و دسترسی این نهاد امنیتی به ایمیل های رئیس جمهور مکزیک خبر داد.

«گلن گرین والد» ستون نویس روزنامه انگلیسی «گاردین» مستقر در «ریو دو ژانیرو» که اطلاعات محرمانه آمریکا را از «ادوارد اسنودن» افشاگر برنامه های فوق محرمانه جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا دریافت کرده است، روز گذشته (یکشنبه) به شبکه تلویزیونی «گلوبو» اعلام کرد که سندی که تاریخ آن مربوط به ژوئن سال 2012 میلادی می شود، نشان می دهد که آژانس امنیت ملی آمریکا به ایمیل های «انریکه پنا نیتو» رئیس جمهور مکزیک دسترسی پیدا کرده است؛ این دسترسی ها یک ماه پیش از روی کار آمدن نیتو صورت گرفته است.

در این خبر آمده است که آژانس امنیت ملی آمریکا همچنین برخی از پست های صوتی رئیس جمهور مکزیک را نیز ردگیری کرده است؛ این ارتباطات شامل پیام هایی بوده است که رئیس جمهور مکزیک در آنها به بحث درباره اسامی اعضای احتمالی کابینه خود پرداخته بود.

یکی از اسناد دیگر آژانس امنیت ملی آمریکا نشان می دهد که این نهاد امنیتی به منظور درک بهتر روش های ارتباطاتی «دیلما روسف» رئیس جمهور برزیل و مخاطبان وی، از برنامه ای جهت دسترسی به تمام محتوای اینترنتی که روسف به صورت آنلاین از آنها بازدید داشته، استفاده کرده است.

بر اساس این خبر، روسف که قرار است در ماه اکتبر سال جاری میلادی به واشنگتن سفر کند، به منظور بررسی افشاگری های صورت گرفته توسط شبکه تلویزیونی «گلوبو»، یک نشست کاری برگزار کرد.

«خوزه ادواردو کاردوزو» وزیر دادگستری برزیل در این باره گفته است که: اگر درستی این حقایق ثابت شود، غیر قابل تحمل خواهد بود و می توان این جاسوسی را حمله به حاکمیت ملی کشور ما تلقی کرد.

در ادامه این خبر آمده است که برنامه جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا به تمام عوامل این آژانس اجازه می دهد تا به تمام شبکه های ارتباطاتی رئیس جمهور برزیل و کارمندان وی از جمله مبادلات شبکه های اجتماعی، اینترنتی و تلفنی دسترسی پیدا کنند.

این خبر در شرایطی منتشر می شود که در ماه ژوئیه سال جاری میلادی، گرین والد در مقاله ای که در روزنامه برزیلی «او گلوب» منتشر کرد، از وجود یک پایگاه مشترک آژانس امنیت ملی آمریکا و ناسا در برزیل به منظور جمع آوری اطلاعات درباره ایمیل ها و تماس های سراسر این کشور خبر داد.

اسنودن مامور سابق سیا برای اولین بار در مصاحبه با روزنامه انگلیسی «گاردین» بود که از برنامه های فوق محرمانه جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا از مکالمات تلفنی و ارتباطات اینترنتی شهروندان آمریکایی و خارجی پرده برداشت؛ اسنودن در حال حاضر با گرفتن پناهندگی موقت، در روسیه به سر می برد.

دولت واشنگتن اسنودن را به جاسوسی متهم کرده و او را تحت تعقیب قرار داده است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها