امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۴:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42219
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۰۰
تعداد بازدید: 72
آلبرت بغزیان استاد اقتصاد و کارشناس مسائل اقتصادی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه دولت طی 100 روز، با وجود ساختاری بودن مشکلات اقتصادی ...

آلبرت بغزیان استاد اقتصاد و کارشناس مسائل اقتصادی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه دولت طی 100 روز، با وجود ساختاری بودن مشکلات اقتصادی مانند تورم و تحریم، چه طرح‌هایی را برای بهبود معیشت مردم می‌تواند اجرا کند، گفت: احتمالا آقای روحانی قصد دارد تا در مدت 100 روز که عددی نمادین است وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، ارگان‌ها و بخش‌های مختلف مشکلات مربوط به بخش خود را مکتوب کنند و بدین ترتیب با بررسی مشکلات‌ بخش‌های مختلف هم مشکلات شناسایی و هم وجه اشتراک مشکلات بخش‌های مختلف مشخص و معلوم شود.

وی افزود: بخش‌های مختلف مثل صنعت، کشاورزی، بازرگانی و خدمات اصولا با مسائلی درگیرند که بین وزارتخانه‌های مختلف مشترکند و این مشکلات غالبا مربوط به نرخ ارز و کمبود تسهیلات است.

این کارشناس اقتصاد اظهار داشت: بنابراین ظرف مدت 100 روز مشکلات بخش‌های مختلف شناسایی خواهد شد که البته زمان در نظر گرفته برای شناسایی مشکلات طولانی است، زیرا قبلا مطالعات و بررسی‌های فراوانی در خصوص شناسایی مشکلات انجام شده و کافی است طی این مدت تمامی مطالعات و تحقیقات جمع‌آوری و در خصوص آن به یک جمع‌بندی کلی برسند.

بغزیان گفت: با یکپارچه شدن و جمع‌بندی مشکلات بخش‌ها و سازمان‌های مختلف و شناسایی مشکلات مشترک بین آنها که غالبا این مشکلات مربوط به کمبود نقدینگی برای ادامه کار و توسعه، بالا بودن هزینه‌های تولید به دلیل تسهیلات با سود بالا و نرخ ارز است تصمیم‌گیری برای حل و رفع مشکلات دیگر زمان‌بر نخواهد بود.

این استاد اقتصاد در مورد مشکلات مربوط به تخصیص تسهیلات به بخش‌های مختلف تولیدی اظهار داشت: با هماهنگی بانک مرکزی، بانک‌ها و وزارت اقتصاد می‌‌توان مشکلات مربوط به تخصیص تسهیلات را برطرف کرد زیرا پول وجود دارد، اما مشخص نیست که این پول در چه جاهایی خرج می‌شود، چرا به چرخه تولید وارد نمی‌شود که این مسئله را می‌توان با نظارت بانک مرکزی حل کرد و تخصیص تسهیلات به بخش‌های مختلف را سرعت بخشید.

بغزیان تصریح کرد: دولت می‌تواند با وجوهی که در اختیار دارد  با هدف ایجاد رفاه برای جامعه اعتبارات را به صورت هدایت شده به سمتی که مدنظرش است ببرد.

وی گفت: از موارد دیگری که باید در آن ثبات ایجاد کرد نرخ ارز است که به نظر می رسد بازار الان ملتهب نیست و از حرکت‌های هجومی مردم برای خرید ارز فعلا خبری نیست، بنابراین اگر بازار ارز به همین صورت آرام پیش برود برنامه‌ریزی برای بهبود معیشت مردم آن قدر زمان نمی‌برد.

این استاد اقتصاد اظهار داشت: مطالعات انجام شده است و فقط باید آنها را کنار هم گذاشت که به نظر میرسد ظرف 100 روز و حتی کمتر مستندات مربوط به وضعیت موجود و وضعیت مطلوب فراهم می‌شود و باید سیاست‌های سیاسی، اجرایی و قانونی را از هم جدا کرد و اندیشید که کدام اقدامات ما را به نتیجه مطلوب می‌رساند و کدام اقدامات اولویت دارد.

بغزیان گفت: نرخ ارز، تسهیلات بانکی و مسائل مربوط به واردات که الان به صورت بی‌برنامه و لجام گسیخته انجام می‌شود جزء مسائل اولویت‌داری هستند که باید به آنها رسیدگی شود.

انتهای پیام/م  
برچسب ها:
آخرین اخبار