امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۰:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4229
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۲۷
تعداد بازدید: 212
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله محمدتقی مصباح‌یزدی در مراسم بزرگداشت یاد و خاطره استاد شهید مرتضی مطهری و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله محمدتقی مصباح‌یزدی در مراسم بزرگداشت یاد و خاطره استاد شهید مرتضی مطهری و گرامیداشت مقام استاد که در موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار شد به تبیین ابعاد شخصیتی شهید مرتضی مطهری پرداخت و ابعاد معنوی و سیر و سلوک عرفانی و فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی را از جمله ویژگی‌های آن شهید برشمرد و افزود: شهید مطهری در کنار فعالیت‌های علمی دقیق و حساب شده به عنوان یک طلبه، معلم و استاد حوزه و دانشگاه، اهتمام جدی به خودسازی داشت.

وی با بیان اینکه جهات علمی باعث نشد استاد مطهری جهات عبادی و اخلاقی را فراموش کند، گفت: استاد مطهری تا اواخر عمر خویش، جلسات اخلاقی داشت تا حالت معنوی خود را زنده و بالنده نگه دارد.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با تاکید بر بهره‌گیری بیشتر از این بُعد از زندگی شهید مطهری اظهار داشت: باید از این زاویه به سیره ایشان نگاه کنیم که اگر به علم، ارشاد مردم، تعلیم و تبلیغ می‌پردازیم خودمان را فراموش نکنیم و برای خودسازی تلاش کنیم.

* جهاد در راه خدا از ارکان خودسازی است

وی با تاکید بر اینکه یکی از ارکان خودسازی جهاد در راه خدا است، ابراز داشت: گاهی جهاد نظامی است و باید جان داد، گاهی جهاد اقتصادی است و باید از سرمایه خرج کرد و گاهی هم جهاد علمی، ارشادی و... است.

آیت‌الله مصباح‌یزدی با بیان اینکه مرحوم مطهری کسی بود که شعبه‌های مختلفی از جهاد نصیبش شد، ابراز داشت: شهید مطهری هم در جهاد علمی،‌ هم جهاد در مقام تعلیم و هم جهاد در مقام ارشاد پیشگام بود که در نهایت به خاطر اخلاصی که داشت، فضیلت شهادت هم نصیب ایشان شد.

* کالای علم را ارزان نفروشیم

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه کالای علم را ارزان نفروشیم، تاکید کرد: علم در میان همه نعمت‌های خدا جایگاه ویژه‌ای دارد و به اصطلاح علم جوهر وجود روح را تکامل می‌بخشد.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) از علم به عنوان نعمت عظیم الهی یاد کرد و گفت: بر اساس سنت الهی انتقال علم به بندگان از راه مجاری و افراد خاص انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: همانطور که علم را باید از معلم آموخت در معنویات نیز باید از نفس بزرگان و دعای آنها استفاده کرد چون آنها واسطه فیض الهی هستند.

* بهره‌مندی از علوم اهل بیت توفیق الهی است

آیت‌الله مصباح یزدی بهره‌مندی از علوم اهل بیت(ع) در میان میلیارد‌ها انسان را توفیق الهی و نعمتی خدادادی دانست و خاطرنشان کرد: در واقع ما واسطه فیض رسیدن علوم و معارف به مخلوقات خدا هستیم.

وی با بیان اینکه خدا ما را واسطه فیض برای دیگران قرار داده است، ابراز داشت: اگر در این رابطه دقت کنیم خودمان را بدهکار می‌دانیم و باید بیش از این در پیشگاه خدا سر خضوع بساییم زیرا ما واسطه فیض برای انسان‌ها هستیم.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی با اشاره به اینکه این چنین نعمتی با هیچ نعمت دنیوی قابل مقایسه نیست، افزود: این نعمت بزرگ را نباید به خاطر اقراض مادی دنبال کنیم.

وی با بیان اینکه خدا چیزی به ما داده ‌است که باعث رشد انسانیت انسان‌ها است، گفت: خداوند این افتخار را به ما داده است که این وساطتت را داشته باشیم و انسان‌ها را به مقام قرب الهی نزدیک کنیم.

* برلیان را به قیمت خرمهره نفروشیم

آیت‌الله مصباح یزدی انتخاب کار، روش، موضوع و... را برای مزد مادی بیشتر، خسارت بزرگ نامید و افزود: اگر اینگونه شود ما دانه برلیان را به قیمت خر‌مهره فروختیم.

وی تحصیل،‌ تعلیم و ترویج برای خدا را بسیار ارزشمند دانست و خاطرنشان کرد: درسی که باید از شهید مطهری و اساتید ایشان بگیریم درس اخلاص است.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با بیان اینکه شیخ عباس قمی مولف مفاتیح‌الجنان و مرحوم الهی قمشه‌ای مترجم قرآن از جمله بزرگانی‌ هستند که برای کار خود هیچ حق‌التالیفی نگرفتند، ابراز داشت: این بزرگواران کار خود را با اخلاص، برای خدا انجام دادند و آثارشان ماندگار شد به گونه‌ای که در هر خانه در کنار قرآن یک مفاتیح الجنان قرار دارد.

انتهای پیام/78010/و40/ض1002
برچسب ها:
آخرین اخبار