امروز : یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 18
۰۲:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42291
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۱
تعداد بازدید: 102
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، امیردریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش در اولین همایش ...

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، امیردریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش در اولین همایش فناوری‌های نوین دریایی که از امروز در دانشگاه علوم دریایی امام خمینی نوشهر آغاز شد گفت: این همایش به منظور برجسته‌ساختن فناوری‌های نوین دریایی برگزار می‌شود.

وی افزود: امیدواریم در آینده نزدیک شاهد پیشرفت سریع این فناوری‌ها در راستای اقتدار نیروی دریایی ارتش در آب‌های آزاد باشیم.

سیاری در ادامه با اشاره به سواحل مکران اظهار داشت: این سواحل که بلاواسطه به اقیانوس هند متصل هستند دروازه طلایی را به سوی فرصت‌های الهی برای کشور گشوده‌اند که با امکان تجارت با 36 کشور همسایه اقیانوس هند بهره‌برداری از انرژی‌های نوع دریایی، توسعه بنادر کشور، حمل و نقل دریایی کالا و ... فراهم خواهد شد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش تاکید کرد: همچنین نقش دریای خزر در منطقه به لحاظ موقعیت ژئواستراتژیک و منابع عظیم نفت و گاز بر کسی پوشیده نیست. ایران بر اساس حقوق برابر و بر مبنای حضور 20 درصدی در این دریا حاضر است و دریای خزر تحت نظارت و کنترل دقیق نیروی دریایی ارتش قرار دارد.

وی ادامه داد: این دریا همچنین نقش حائز اهمیتی بر کوریدور اقتصادی منطقه دارد و تقویت حضور نیروی دریایی در آن برای حفظ وضعیت موجود امری ضروری است.

سیاری خاطرنشان کرد: گسترش حضور نیروی دریایی ارتش در سواحل شرقی دریای خزر بسترهای مورد نیاز و زیرساخت‌هایی را می‌طلبد که باید توسط دستگاه‌های اجرایی کشور صورت بگیرد که متاسفانه با کندی به پیش می‌رود. با این وجود نیروی دریایی ارتش با فرمان فرماندهی معظم کل قوا در حال انجام ماموریت و حراست از آب‌های منطقه و فرامنطقه‌ای است.

سیاری در بخش  دیگری از سخنانش با اشاره به موقعیت اقیانوس هند گفت: بازیگران قدرتمندی از جمله جمهوری اسلامی ایران وارد این اقیانوس شده‌اند تا نظام آینده جهان صرفا اهداف مستکبران را نشانه نرود. ما شاهد حضور قدرت‌های جدید مثل چین، هند و ایران در این مناطق هستیم که عرصه را برای قدرت‌های استکباری تنگ کرده‌اند.

فرمانده نیروی دریای ارتش با بیان اینکه مستکبران عرصه را برای شکل‌گرفتن هسته‌های بحران در این مناطق فراهم کرده‌اند، گفت: ایران، هند و پاکستان ستون‌های برقراری امنیت دریایی در این مناطق هستند.

سیاری در ادامه سخنانش تصریح کرد: ایران با سواحلی که در شمال و جنوب دارد دارای موقعیت استراتژیک تاریخ‌سازی است که لازمه آن نیروی دریایی روزآمد است.

سیاری همچنین خطاب به رئیس مجلس اظهار داشت: از جنابعالی تقاضا داریم در جهت تصمیم‌گیری، پشتیبانی و پیگیری توسعه زیرساخت‌های عمومی سواحل مکران و خزر برابر طرح‌های دولت، تقویت حضور نزاجا در شرق دریای خزر و سواحل مکران برابر طرح ولایت، تقویت ناوگان نیروی دریایی برای حضور در ماموریت‌ها، ساخت زیرسطحی‌ها و یگان‌های شناور سطحی جهت جایگزینی ناوگان موجود و ایجاد روابط و بازدید دوطرفه با کشورهای حاشیه اقیانوس هند و دریای خزر اقدام کنید.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها