امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۷:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42312
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۲
تعداد بازدید: 51
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، همایون هاشمی در نشست خبری خود با اشاره به اینکه به زودی بنیاد خیریه خبرنگاران با حمایت و کمک اهالی رسانه راه‌اندازی ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، همایون هاشمی در نشست خبری خود با اشاره به اینکه به زودی بنیاد خیریه خبرنگاران با حمایت و کمک اهالی رسانه راه‌اندازی خواهد شد، اظهار داشت: هم اکنون خیریه هنرمندان و ورزشکاران و صنوف مختلف در سازمان بهزیستی راه‌اندازی شده است که نتایج خوبی را در بر داشته است.

وی به آخرین وضعیت صدور مجوز مرکز ترک الکل در سطح کشور اشاره کرد و گفت: بهزیستی عضو کمیته ملی پیشگیری در ستاد مبارزه با مواد مخدر است که در این بین تعامل خوبی با سایر دستگاه‌ها دارد.

هاشمی بیان داشت: در سه ماه گذشته مصوبه‌ای را در خصوص احداث پایلوت مرکز ترک الکل در کشور داشتیم که قرار است این مرکز به صورت آزمایشی در تهران را‌ه‌اندازی شود و البته باید به این نکته اشاره کرد که هنوز مجوز راه‌اندازی این مرکز به صورت پایلوت نیز صادر نشده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود تا اوایل مهر‌ماه مرکز اشاره شده به صورت آزمایشی در تهران راه‌اندازی شود و این منوط به این است که پس از جمع‌بندی‌های نهایی موافقت اصولی این مرکز صادر شود.

وی در ادامه در خصوص پروتکل پیشگیری و درمان افراد مبتلا به مصرف الکل گفت: خوشبختانه پروتکل پیشگیری و درمان مصرف الکل در حال تدوین و آماده شدن است و به زودی به جمع‌بندی نهایی خواهد رسید.

هاشمی در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر چه تعداد افراد در سطح کشور مصرف‌کننده الکل هستند گفت: در خصوص آسیب‌های اجتماعی نمی‌توان آمار دقیقی را بیان کرد و در واقع آمارهایی که از سوی دستگاه‌های مختلف اعلام می‌شود به صورت تخمینی است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور اضافه کرد: سال گذشته شبکه مشاوره از سوی سازمان بهزیستی تقویت شد و هم اکنون در هزار نقطه از کشور خدمات مشاوره‌ای از سوی سازمان بهزیستی به مراجعه‌کنندگان داده می‌شوند.

وی گفت: ارائه خدمات مشاوره حضوری، غیرحضوری و همچنین فضای مجازی فرصت خوبی را برای خانواده‌ها فراهم کرده‌اند تا بتوانند از این خدمات بهره کافی و وافی را ببرند.

هاشمی بیان داشت: اینکه گفته می‌شود سازمان بهزیستی هیچ وظیفه‌ای را در راه‌اندازی و صدور مجوز مراکز مشاوره‌ای ندارد کذب محض است چرا که سازمان بهزیستی یکی از دستگاه‌های متولی در این بخش است که امیدواریم دیگر مسئولان سازمان‌های مختلف به این موضوع توجه داشته باشند.

وی تأکید کرد: در حال حاضر خط مشاوره تلفنی سازمان بهزیستی کشور توسعه پیدا کرده است به طوری که سال گذشته 72 درصد از کشور را تحت پوشش قرار می‌داد که این آمار در حال حاضر به 95 درصد رسیده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه به آخرین وضعیت راه‌اندازی مراکز مشاوره‌ای در سطح کشور اشاره کرد و گفت: هم اکنون در مناطق کم برخوردار و محروم مراکز مشاوره‌ای به صورت رایگان راه‌اندازی شده است ضمن اینکه ارتقاء 32 مرکز مشاوره‌ای با رویکرد اسلامی در سال 92 در دستور کار سازمان بهزیستی است.

هاشمی تصریح کرد: حضور مددکاران مشاور در شرایط بحرانی(بلایای طبیعی) و ارائه مشاوره به خانواده‌ها، راه‌اندازی باشگاه سلامت روان خانواده، راه‌اندازی خط مشاوره تلفن جامعه کار و تولید، راه‌اندازی سه مرکز مشاوره‌ای ویژه از دیگر اقدامات سازمان بهزیستی در سال جاری در حوزه خدمات مشاوره‌ای خواهد بود.

وی تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که سازمان بهزیستی به آن توجه ویژه‌ای دارد بحث بیمه تکمیلی جامعه هدف است که در این راستا از سال گذشته شرایط ایجاد صندوق بیمه‌ای درمان تکمیلی در سازمان بهزیستی فراهم شد و هم اکنون تمامی مددجویان تحت پوشش بهزیستی از تسهیلات صندوق بیمه‌ای تکمیلی بهره‌مند هستند.

هاشمی ادامه داد: سال گذشته 8 میلیارد تومان برای بیمه تکمیلی درمان مددجویان بهزیستی تخصیص داده شد که این رقم امسال به 20 میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور تأکید کرد: تمامی مددجویان تحت پوشش بهزیستی می‌توانند در کمترین زمان ممکن و با حضور به ادارات بهزیستی از تسهیلات صندوق بیمه درمان تکمیلی بهزیستی بهره‌مند شوند و هیچ محدودیتی برای هیچ کس در سازمان بهزیستی وجود ندارد.

وی خاطر نشان کرد: با راه‌اندازی صندوق بیمه مکمل درمان ‌هم اکنون بخشی از هزینه‌های مختلف درمانی اعم هزینه‌های دست و پای مصنوعی، هزینه‌های توانبخشی، داروهای افراد مبتلا به ام‌اس تحت پوشش بهزیستی، هزینه عینک و ... پرداخت می‌شود.

هاشمی در ادامه نشست خبری خود به تولید کتاب‌های آموزشی در مهدهای کودک اشاره کرد و گفت: از سال گذشته چند جلد کتاب در این بخش تولید و توزیع شده است و خوشبختانه سازمان بهزیستی در سال‌های اخیر توانسته است در حوزه کمی و کیفیت مهدهای کودک گام‌های موثری را بردارد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: تعیین شهریه‌های مهدهای کودک و اعلام رسمی آن در دو سال گذشته اقدام خوبی بوده است که این کار می‌تواند بر نظارت بر مهدهای کودک مؤثر باشد.

وی تصریح کرد: خوشبختانه با اقدامات انجام شده از سوی سازمان بهزیستی سال گذشته تعداد شکایات خانواده‌ها از مهدهای کودک کاهش پیدا کرده است.

هاشمی افزود: پوشش بیمه‌ای مربیان مهدهای کودک بخش دیگری از برنامه‌‌های سازمان بهزیستی محسوب می‌شود به طوری که براساس برنامه‌ریزی انجام شده قرار است 50 هزار مربی فعال در مهدهای کودک تحت پوشش بیمه اجتماعی قرار بگیرد که هم اکنون 37 هزار نفر از این تعداد تحت پوشش بیمه اجتماعی قرار گرفته‌اند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور اضافه کرد: تخصیص اعتبارات ویژه به توزیع یک وعده غذای گرم در روستامهدها بخش دیگری از برنامه‌های بهزیستی محسوب می‌شود به طوری که در سال 90، 9 میلیارد تومان، سال 91، 16 میلیارد تومان تخصیص داده شده و امسال 30 میلیارد تومان برای توزیع یک وعده غذای گرم در روستا مهدها و حاشیه‌ شهرهای بزرگ تخصیص داده شده است.

وی خاطر نشان کرد: توسعه اورژانس اجتماعی از نظر کمی و کیفی و همچنین از نظر ساختاری یکی دیگر از برنامه‌های سازمان بهزیستی در دو سال گذشته بوده است به طوری که هم اکنون تمامی پرسنل اورژانس اجتماعی به عنوان پرسنل سازمان بهزیستی محسوب می‌شود و از تمامی خدمات این سازمان بهره‌مند هستند.

هاشمی تأکید کرد: تخصیص ردیف بودجه خاص برای فعالیت اورژانس اجتماعی، تصویب آئین‌نامه اورژانس اجتماعی دیگر اقدامات انجام شده از سوی سازمان بهزیستی در دو سال اخیر برای توسعه اورژانس اجتماعی در سطح کشور بوده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور تأکید کرد: به زودی مرکز فوریت اورژانس اجتماعی با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تهران راه‌اندازی می‌شود و هم زمان با افتتاح این مرکز یکصد دستگاه آمبولانس نوسازی شده به ناوگان اورژانس اجتماعی اضافه خواهد شد.

وی افزود: فعالیت مؤثر اورژانس اجتماعی در سطح کشور منجر به کاهش آسیب‌های اجتماعی شده است به طوری که خانواده‌ها با شماره‌گیری خط 123 می‌تواند از خدمات اورژانس اجتماعی در سطح کشور استفاده کنند.

هاشمی تأکید کرد: هم اکنون وزارت دادگستری به عنوان هماهنگ‌کننده اورژانس اجتماعی و قوه قضائیه فعالیت می‌کنند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: توجه به ورزش جامعه هدف یکی دیگر از اقدامات انجام شده از سوی سازمان بهزیستی است که در این راستا تحولات خوبی در حوزه ورزش صورت گرفته است و هم اکنون تعداد قابل توجهی از ورزشکاران با سازمان بهزیستی همکاری و تعامل دارند.

وی ادامه داد: مناسب‌سازی معابر و اماکن دولتی یکی از آرزوهای دیرینه مسئولان سازمان بهزیستی است که در این سالها اگرچه اقدامات خوبی صورت گرفته است اما کافی نیست که امیدواریم با تعامل سایر دستگاه‌ها اقدامات خوبی در حوزه مناسب‌سازی اماکن و معابر صورت گیرد.

هاشمی خاطر نشان کرد: بازنگری لایحه قانون جامع حمایت از حقوق معلولان پس از ماه‌ها کار کارشناسی شده در سازمان بهزیستی سرانجام در اوایل سال 91 به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارسال شد که امیدواریم پس از برگزاری جلسات در این وزارتخانه این لایحه برای تصویب نهایی به مجلس شورای اسلامی ارسال شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها