امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۳:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42373
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 62
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ سوریه کشوری است که سایه تهدید توسط همسایگان قدرتمندتر از خود را همیشه حس کرده است؛ ترکیه، ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ سوریه کشوری است که سایه تهدید توسط همسایگان قدرتمندتر از خود را همیشه حس کرده است؛ ترکیه، عراق و رژیم اسرائیل به طور تاریخی رقبای منطقه‌ای سوریه بوده‌اند و ارتش این کشور برای مواجه شدن با این تهدیدات به طور دائم باید آماده‌باش خود را حفظ کند.

اولین تجربه نظامی سوری‌ها در نبرد موسوم به (ملسیون) در سال 1920 با نیروهای فرانسوی بود، پس از آن سوری‌ها از زمانی که رژیم صهیونیستی در 1948 شکل گرفت تا سال 1973 سه بار به طور مستقیم و یک بار به شکل غیر مستقیم با نیروهای اسرائیلی وارد جنگ شدند.ارتش سوریه در نزدیک مرز ترکیه
 

نیروهای سوری طی سال‌های 1948، 1967 و 1973 وارد درگیری با صهیونیست‌ها شدند و در طی جنگ داخلی لبنان نیز نیروهای سوری توانستند در عملیات موسوم به آزادسازی بیروت در سال 1982 نیروهای شبه نظامی و فالانژیست را که مورد حمایت اسرائیل بودند، شکست دهند.

همچنین نیروهای سوریه در عملیات آزادسازی کویت توسط نیروهای ائتلاف نیز حضور داشتند تا یکی از فعالترین نیروهای نظامی در خاورمیانه باشند.ارتش سوریه دارای 5 بخش اداری، نیروهای زمینی، هوایی، دریایی و اطلاعات نظامی است. 


نیروی زمینی ارتش سوریه 200 هزار نیرو آموزش دیده و 300 هزار سرباز در اختیار دارد. نیروی دریایی سوریه نیز با 10 هزار نیرو و 25 کشتی جنگی در سه بندر البیضا، طرطوس و بانیاس حضور دارد و ستاد فرماندهی این نیروها در بندر لاذقیه در غرب سوریه است.

همچنین در نیروی هوایی سوریه نیز که در سال 2001 با خرید 40 هواپیمای جنگی میگ 29، سوخر 22 و میگ 31 نوسازی شد، بیش از 40 هزار نفر فعالیت می‌کنند و 10 هزار نیروی ذخیره نیز در اختیار این بخش از ارتش سوریه است.

نکته قابل توجه این است که با توجه به توان نیروی هوایی ترکیه و اسرائیل که همیشه تهدیدی جدی برای سوریه بوده‌اند، این کشور اهتمام زیادی برای تقویت نیروی دفاع هوایی خود به کار بسته است. سوریه انواع سامانه‌های مدرن ضد موشکی و ضد هوایی را از متحدان خود خریداری کرده و به طور کلاسیک این بخش از نقاط قوت ارتش سوریه است.

ارتش سوریه پس از آغاز ناآرامی‌ها در این کشور نقش اصلی را در مقابله با تروریست‌ها و افراد شبه نظامی در این کشور داشته است و اکنون با توجه به اینکه نبرد در سوریه به جنگی نامنظم و شهری تبدیل شده شاخه جدیدی با عنوان «نیروهای مردمی» به ارتش سوریه اضافه شده است. ارتش سوریه در مرداد سال گذشته رزمایش زمینی، هوایی و دریایی بزرگی را برگزار کرد و طی آن چندین موشک میان برد از جمله «جولان 2» و «تشرین» را نیز آزمایش کرد تا توان موشکی خود را به رخ دشمنان بکشد.

رزمایش ارتش سوریه در تابسان سال گذشته

اکنون با توجه به تهدیدات اخیر آمریکا برای حمله به سوریه ارتش این کشور برابر آزمونی مهم قرار گرفته است.مقامات سوری از اعلام آمادگی برای دفاع از خود سخن می‌گویند و گزارش‌ها حاکی از آن است که در طی ماه‌های اخیر سلاح‌های جدیدی از جمله موشک‌های دور برد و سامانه‌های دفاعی ساحل به دریا نیز در اختیار ارتش قرار گرفته است.

پاسخ به حمله احتمالی آمریکا می‌تواند جایگاه ارتش سوریه به عنوان دومین ارتش قدرمند عربی پس ارتش مصر را به رخ جهان بکشد و تفاوت آنرا با دیگر نیروهای نظامی کشورهای عربی نشان دهد.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها