امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۶:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42384
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 197
امیرحسین شفیعی کارگردان نمایش «عباس» در گفت‌وگو با خبرنگار تئاتر فارس اظهارداشت: نمایش «عباس» براساس قصه‌های مستند و واقعی 8 سال دفاع مقدس است نمایشی ...

امیرحسین شفیعی کارگردان نمایش «عباس» در گفت‌وگو با خبرنگار تئاتر فارس اظهارداشت: نمایش «عباس» براساس قصه‌های مستند و واقعی 8 سال دفاع مقدس است نمایشی که سال‌ها آرزوی اجرای آن را داشتم و سرانجام این امر در چهاردهمین جشنواره تئاتر مقاومت محقق شد. این اثر روایت دختر شهیدی است که در تب و تاب دوری پدر دوران کودکی و نوجوانی خود را می‌گذراند تا اینکه دلش می شکند و ناگهان .....

* «عباس» از کلیشه‌های تئاتر مقاومت پرهیز می‌کند

وی ادامه داد: پیش از این علاقه بسیار زیادی به ادبیات مقاومت داشتم اما به دلیل اینکه شرایط جنگ را از نزدیک لمس نکردم به خود اجازه آزمون و خطا در این حوزه را ندادم. لذا شرایط پس از جنگ را دستمایه اصلی نمایشم قرار دادم، «عباس» نمایشی است که سعی می‌کند در خیابان و فضای باز با پرهیز از شعار زدگی سوژه‌های تکراری و کلیشه‌ای موجود در تئاتر و سینمای دفاع مقدس را رقم بزند.

کارگردان نمایش محیطی «هیس» ادامه داد: اگرچه هر لحظه از 8 سال دفاع مقدس مملو از قصه و رمز و راز است ولی اکنون زمان آن رسیده است تا وضعیت پس از جنگ و مسائلی که خانواده‌ها با آن روبرو بوده‌اند را به نمایش درآورد زیرا زخم زخم هایی بر تن آنها وجود دارد.

* بررسی زخم‌های خانواده شهدا و ایثارگران برعهده هم نسلان من است

شفیعی سپس با طرح سوالی مبنی بر اینکه آیا پس از این سوالها جنگ تمام شده است؟، بیان داشت: واقعا این گونه نیست چرا که خانواده‌هایی که درگیر این مقوله بوده‌اند هنوز از مسائل جنگ تحمیلی زخم‌هایی را بر تن دارند که این زخم‌ها می‌تواند دستمایه بسیاری از نمایش های حوزه مقاومت برای نسل جدیدی که آن دوران را تجربه نکرده‌اند، باشد. البته واضح است که مسائل مربوط به 8 سال دفاع مقدس پر اهمیت بوده ولی بازتاب آن به شکل هنرهای نمایشی بر دوش افرادی است که از نزدیک جنگ را لمس کرده‌اند همانند آثار علیرضا نادری. بنابراین نسل من وظیفه دارد اتفاقات پس از جنگ را مورد بررسی قرار دهد.

* نمایش سه گانه «هشت» را با موضوع مقاومت به صحنه خواهم آورد

وی در پایان خاطرنشان کرد: نمایش «عباس» بخشی از نمایش سه ‌گانه‌ای با عنوان «هشت» است، بخش اول آن را فروردین ماه در مناطق عملیاتی جنوب اجرا کردم، بخش دوم آن را در جشنواره مقاومت و بخش آخر را در نهایت به عنوان یک اثر صحنه‌ای که دارای 8 اپیزود است به اجرا در خواهم آورد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها