امروز : دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 23
۲۲:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42417
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۱
تعداد بازدید: 72
سعدالله نصیری‌قیداری معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری ...

سعدالله نصیری‌قیداری معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، درمورد عزل و نصب‌های اخیر سرپرست وزارت علوم و اعتراض نمایندگان مجلس به این اقدامات، اظهار داشت: بنده بعد از ظهر روز یکشنبه 10 شهریور در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بودم که برخی از نمایندگان اعتراض خود را به این عزل و نصب‌ها اعلام داشتند.

وی افزود: بنده اعتراض برخی از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس را در همان شب یکشنبه به سرپرست وزارت علوم رساندم اما برخی از این اطلاعات مستند نیست.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم تصریح کرد: برخی از این نمایندگان می‌گویند که سرپرست وزارت علوم بورسیه‌ها را تعلیق کرده در حالی که این طور نیست چون در دستور آقای توفیقی نیز عنوان شده که بورسیه‌های جدید متوقف و بررسی شود و آنهایی که از قبل بورسیه بودند به همین روال باقی خواهند ماند.

نصیری قیداری در مورد عزل و نصب در دانشگاه‌ها نیز گفت: فقط روسای دو تا از دانشگاه‌های کشور عوض شدند در حالی که ما در کشور نزدیک به 400 دانشگاه داریم. یعنی این تغییرات شامل نیم درصد از دانشگاه‌ها می‌شود، بنابراین سوال من این است که آیا سرپرست وزارتخانه نباید اجازه تغییر روسای نیم درصد از دانشگاه‌ها را قبل از شروع سال تحصیلی داشته باشد؟

این نماینده دور هشتم مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که چرا تغییرات در دانشگاه‌ها توسط آقای توفیقی عجولانه است در حالی که این تغییرات در دانشگاه‌هایی صورت می‌گیرد که روسای کار آمد دارند، اظهار داشت: قانوناً منعی برای تغییر روسای دانشگاه‌ها توسط سرپرست وزارت علوم وجود ندارد.

نصیری قیداری به طرح دو فوریتی نمایندگان برای ممنوعیت عزل و نصب‌ها توسط سرپرستان وزارتخانه‌ها اشاره و خاطر نشان کرد: اگر این قانونی شود سرپرست هم وظیفه خود را می‌داند اما از سویی دیگر فشار سنگینی بر روی وزارتخانه علوم وجود دارد که پیش بینی می‌شود از اول سال تحصیلی مشکلاتی پیش بیاید به همین دلیل آقای توفیقی احساس می‌کند باید اقداماتی صورت بگیرد.

وی ادامه داد: برخی از روسای دانشگاه‌ها حدود 8 سال است که در این سمت باقی مانده‌اند. که به هر حال طبیعی است رنجش‌هایی نیز در طول این مدت به وجود بیاید و ما امروز شاهد درخواست‌هایی از سوی اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها از سوی وزارتخانه علوم هستیم و قطعا اگر چنین فضایی وجود نداشت سرپرست وزارت علوم تغییراتی را صورت نمی‌داد.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم گفت: آقای توفیقی رسما تاکید کرده که در حال حاضر تصمیم بر تغییرات گسترده در دانشگاه‌ها ندارد و غیر از این دو مورد تا قبل از رای اعتماد در مجلس تغییراتی انجام نخواهد شد.

نصیری قیداری افزود: اینکه گفته می‌شود تغییرات در دانشگاه‌ها گسترده است و "قلع و قمع" صورت می‌گیرد منصفانه نیست چراکه دانشگاهیان متوجه این فضاسازی‌ها هستند و می‌فهمند.

وی در پاسخ به این پرسش که مگر قرار است آقای توفیقی به عنوان وزیر پیشنهادی علوم به مجلس معرفی شود؟ گفت: حال هر کسی معرفی شود. این جزو اختیارات آقای روحانی است.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه اگر احتمالاً آقای توفیقی به عنوان وزیر پیشنهادی علوم به مجلس معرفی شود شما رایزنی‌هایی را با نمایندگان صورت می‌دهید، یاخیر؟ تصریح کرد: من با تعداد قابل توجهی از نمایندگان آشنا هستم چون یک سوم نمایندگان فعلی در مجلس هشتم حضور داشتند و اغلب نمایندگان می‌گویند آقای توفیقی با سابقه وزارت و متین هستند اما برخی از نمایندگان هم شناخت کافی از ایشان ندارند.

نصیری قیداری در پاسخ به پرسشی بر این اساس که مجلس نشان داد نسبت به فتنه 88 حساس است در حالی که فیلم‌هایی از آقای توفیقی منتشر شده که سخنانی درحمایت از فتنه سال 88 گفته است، نظر شما در این مورد چیست، گفت: آقای توفیقی فردای انتخابات یعنی 25 خرداد در آن فضایی که در مسجد دانشگاه تهران که فضای ملتهبی نیز بود حضور پیدا کرد.

وی مدعی شد که اگر شخصی به غیر از توفیقی در مسجد دانشگاه تهران حضور می‌یافت، فضا بحرانی‌تر می‌شد و آقای توفیقی با سخنان خود آبی را بر آتش پاشید.

این نماینده سابق مجلس ادامه داد: توفیقی فردی ولایت مدار، علاقمند و دوستار نظام است و بعد از فرمایشات مقام عظمای ولایت در 29 خرداد کوچکترین حرکتی بر علیه فرمایشات معظم له نداشت و از آن زمان به بعد با حرکات معتدل و کارهای علمی در خدمت نظام و انقلاب بوده است.

نصیری قیداری در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آقای توفیقی بعد از سخنان تند خود در جمع دانشجویان تهران طی هیچ سخنرانی رسمی از مواضع خود کوتاه نیامده و از فتنه برائت نجسته است، تصریح کرد: ایشان فردی رسانه‌ای نیست و در فضاها زیاد ظاهر نمی‌شود.

وی با بیان اینکه توفیقی را 18 سال است که می‌شناسم، گفت: من بعد از فتنه 88 با آقای توفیقی در کنفرانس‌ها و مجامع مختلف در ارتباط بودم و از مواضع ایشان باخبر هستم بنابراین معتقدم ایشان بعد از فرمایشات رهبری به هیچ وجه حرکتش در راستای صحبتی که در دانشگاه تهران کردند نبود اما فردی نیستند که در رسانه‌ها جلوه داشته باشد و حرفش را به مجامع از طریق رسانه‌ها منتقل کند.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم تاکید کرد: آقای توفیقی در محافل، کنفرانس‌ها و در صحبت با دوستان همواره مواضع مقام عظمای ولایت را تایید کرده و بر آن تاکید داشته است.

نصیری قیداری در پاسخ به این پرسش که اگر آقای توفیقی به مجلس معرفی شود آیا حاضر است در مقابل نمایندگان مردم از فتنه برائت بجوید؟، گفت: من مطمئن هستم که اگر ایشان به مجلس معرفی شود از فتنه 88 برائت می‌جوید.

وی در پایان گفت: بنده شخصی نیستم که آخرت خود را به آقای توفیقی بفروشم و به خاطر این مسئولیت پذیرفتم که آقای توفیقی را فردی معتقد به ولایت فقیه، نظام، قانون اساسی می‌دانم که از جایگاه بالای علمی و اخلاق برخودارند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها