امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۱۷:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42472
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۴
تعداد بازدید: 151
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، شماره بیست‌ویکم مجموعه «نیمه پنهان ماه» به همسر شهید محلاتی اختصاص دارد. این اثر به قلم ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، شماره بیست‌ویکم مجموعه «نیمه پنهان ماه» به همسر شهید محلاتی اختصاص دارد. این اثر به قلم معصومه شیبانی و مشاوره تالیف فرهاد خضری منتشر شده است.

کتاب «نیمه پنهان ماه: محلاتی به روایت همسر شهید» متنی مشابه با بخش اول کتاب «از چشم‌ها» از شهید محلاتی دارد. در این بخش زندگی شهید محلاتی از نگاه همسرش اقلیم سادات شهیدی بازگو شده است.

فرهاد خضری درباره تفاوت متن این اثر با اطلاعاتی که در کتاب «از چشم‌ها» آمده است، گفت: متن تحقیق نگارش هر دو کتاب یکی است به همین دلیل محتوای دو متن را مشابه می‌بینید.

وی در این باره که برای تفاوت در محتوا چرا به سراغ راوی نرفته است تا اطلاعات جدیدی در کتاب «نیمه پنهان ماه» به مخاطب منتقل شود، افزود: به نظر من متن تحقیق کامل بود و نیازی به مصاحبه مجدد نبود. اگر به کتاب نگاه دقیق‌تری داشته باشید می‌بیند که کتاب نیمه پنهان ماه شهید محلاتی کاملا در نوع روایت متفاوت است. حتی نوع روایت آن با دیگر کتاب‌های منتشر شده این مجموعه هم تفاوت دارد.

خضری ادامه داد: خاطرات اقلیم در این کتاب به صورت راوی دوم شخص بازگو می‌شود و به تناسب آن مخاطب تفاوت کتاب، در نوع روایت می‌یابد. محتوای اثر بر اساس مستندات است. به همین دلیل سعی کردیم بخش‌های خواندنی متن تحقیق که سندیت هم دارد انتخاب شوند. در روایت ماجرای کتاب برخی موقعیت، زمان و مکان‌ها نیز جابه جا شده است و مطالب در پاره¬ای موارد کم یا زیاد شده‌اند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا فقط تغییر نوع روایت یک کتاب برای چاپ دوباره آن در کتابی دیگر با عنوانی متفاوت کافی است، گفت: این اتفاق بر اساس مخاطب سنجی انجام شده است. زیرا ممکن است یک مخاطب تنها علاقه‌مند به مطالعه زندگی همسر شهدا باشد و مخاطب دیگری بخواهد در جریان کلیت ماجرای زندگی یک شهید قرار بگیرد. به اعتقاد من انتشار دو کتاب با موضوع مشابه منافاتی با هم ندارد. تیراژ کتاب‌ها نشان می‌دهد که کتاب‌های این مجموعه از دیگر آثار انتشارات فروش بیشتری داشته‌اند. 

خضری در این باره که چرا برای تکراری نبودن محتوای اثر بخشی از خاطرات کتاب «از چشم‌ها» حذف نشد تا کتاب دارای محتوای جدیدی در نیمه پنهان ماه باشد گفت: همسران شهدا یکی از آیتم‌های اصلی در روایت ماجرای زندگی شهداند. بنابراین اگر بخشی از این خاطرات حذف شود مطلب چاپ شده دچار کاستی است.

وی ادامه داد: کتاب‌های زیادی به این شیوه در روایت فتح چاپ شده است. البته باید این را در نظر داشت که انتشارات بر اساس نیاز سنجی مخاطبان، کتاب‌ها را در قالب‌های مختلف چاپ می‌کند.در کتاب نیمه پنهان شهید چمران روایت زندگی زن لبنانی شهید چمران به دلیل مخالفت خانواده شهید حذف شد. این خلاء به خوبی در این کتاب به چشم می‌آید یا در کتاب «از چشم‌ها»ی بروجردی. همسر وی در آن دوران حاضر به مصاحبه نشد و اکنون بعد از گذشته دو دهه خاطرات خود را برای ما بازگو کرد. متن این خاطرات قرار است در مجموعه کتاب‌های نیمه پنهان چاپ شود و در چاپ‌های بعدی به متن کتاب «از چشم‌ها» شهید بروجردی اضافه شود.

کتاب «نیمه پنهان ماه: محلاتی به روایت همسر شهید» در قطع پالتویی و 111 صفحه با شمارگان3300 و بهای 30000 ریال منتشر شد. 
 
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها