امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۷:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42519
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۴
تعداد بازدید: 67
به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، نشست خبری هفتمین جشنواره موسیقی جوان صبح امروز با حضور علی ترابی مدیرعامل انجمن موسیقی و دبیر اجرایی جشنواره موسیقی ...

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، نشست خبری هفتمین جشنواره موسیقی جوان صبح امروز با حضور علی ترابی مدیرعامل انجمن موسیقی و دبیر اجرایی جشنواره موسیقی جوان، هومان اسعدی دبیر جشنواره و نمایندگان رسانه‌های جمعی در تالار وحدت برگزار شد.

بنا بر این گزارش، اسعدی در این مراسم گفت: یکی از اهداف اصلی ما از برگزاری این جشنواره شناسایی استعدادهای جوان است و امسال جشنواره موسیقی جوان با تمرکز روی موسیقی ایرانی برگزار شد و امیدواریم در دوره‌های بعدی بتوانیم این جشنواره را با پوشش بیشتری برگزار کنیم.

وی ادامه داد: هر نوع خلاقیت در موسیقی مستلزم این است که خلاقیت را در خود داشته باشد. در دوره نخست 749 اثر به دبیرخانه رسید و 8 کمیته تخصصی با به طور متوسط 3 داور آثار را بررسی کردند که در نهایت 149 اثر برای ورود به مرحله نهایی انتخاب شدند. امیدوارم برگزاری هفتمین جشنواره موسیقی جوان گامی در جهت اعتلای موسیقی کلاسیک ایرانی باشد.

به گزارش فارس، در ادامه مراسم ترابی گفت: بعد از 6 سال وقفه این جشنواره برگزار می‌شود و در حقیقت دلایلی باعث شد در این سال‌ها این جشنواره برگزار نشود ما را به تکاپو انداخت که جای جشنواره جوان با هیچ چیز پرشدنی نیست. برخی جوان‌های ما شاید در این 6 سال محل بروز و ظهور خود را از دست دادند به همین دلیل ما امسال رده سنی شرکت‌کنندگان را بازتر کردیم تا کسانی که طی این 6 سال این امکان برایشان مقدور نبود، بتوانند در جشنواره امسال شرکت کنند. امیدوارم در دوره‌های بعدی بتوانیم این جشنواره را در حوزه‌های کلاسیک ایرانی و کلاسیک غیرایرانی برگزار کنیم.

همچنین اسعدی درباره گروه‌های سنی شرکت کننده در جشنواره جوان توضیح داد: سه رده سنی برای بخش تک نوازی در نظر گرفته شده که عبارت از 10 تا 15 سال، 16 تا 21 سال و 22 تا 27 سال است. در دوره‌های قبلی تا 24 سال می‌توانستند در جشنواره شرکت کنند ولی امسال به دلیل همان وقفه 6 ساله‌ای که اشاره شد، شرط سن شرکت کنندگان را تا 27 سال قرار دادیم. ضمن اینکه بخش تک خوانی را به خاطر تغییراتی که سن بلوغ در صدا ایجاد می‌کند؛ در دو گروه سنی 15 تا 21 سال و 22 تا 27 سال این بخش را برگزار می‌کنیم.

ترابی نیز اظهار داشت: تفکری که باعث شد دامنه جشنواره فجر گسترده‌تر شود و حوزه‌های تخصصی آن کمرنگ‌تر شود، همان هم باعث شد جشنواره جوان برگزار نشود ضمن اینکه جشنواره جوان تک‌نوازی است ولی جشنواره فجر گروهی است و امیدوارم از افزایش بی‌رویه و کمیتی جشنواره‌ها کاسته شود و ما شاهد رخدادهای بیشتر تخصصی با دورخیز لازم و تفکر لازم پشت این جشنواره‌ها باشیم.

وی افزود: متوقف کردن هر جریانی به راحتی اتفاق می‌افتد ولی راه اندازی مجدد آن به زحمت زیادی احتیاج دارد و برگزاری دوباره این جشنواره پس از 6 سال کار ما را سخت‌تر کرده است همان‌طور که می‌داند اتفاقات چند سال اخیر حوزه موسیقی، دامنگیر کل حوزه‌های موسیقی شده و البته دامنگیر ما هم شده است.

اسعدی هم عنوان داشت: علی‌رغم علاقه من به بخش پایان نامه و البته زمان کمی که برای برنامه‌ریزی داشتیم، این دوره صرفا متمرکز روی تک‌خوانی و تک‌نوازی شدیم و پیشنهادم این است که اگر امکانش باشد، ما می‌توانیم سی‌دی‌هایی از آثار منتخبین جشنواره را منتشر کنیم که به معرفی هنرمندان به جامعه موسیقی می‌انجامد.

ترابی درباره تعداد آثار ارسالی به جشنواره هفتم موسیقی جوان نیز گفت: امسال 749 متقاضی برای حضور در جشنواره داشتیم. برای سازهایی نظیر شنتور 270 متقاضی داشتیم ولی سازهایی انند عود و قانون آمار نگران‌کننده‌ای برای آینده داشتند و این نشان می‌دهد که ما هنوز نتوانسته‌ایم سازهای خودمان را به خوبی به نسل جوان معرفی کنیم و به همین دلیل سازهای غیرایرانی در جذب مخاطب جوان ما پیش دستی کرده‌اند.

وی افزود: در این دوره از جشنواره برای ساز نی، 30 نفر، عود 21 نفر، قانون 23 نفر، تار 146 نفر و سه تار 122 نفر شرکت کرده اند.

اسعدی نیز در توضیح داوری آثار جشنواره عنوان داشت: برای هر ساز 3 داور داشتیم که در مجموع 20 داور مرحله اول را بررسی کردند.

ترابی نیز در تکمیل توضیحات اسعدی گفت: اصلی‌ترین جایزه و معتبرترین هدیه گرفتن تاییدیه و مهر اعتباری است که از این اساتید معتبر دریافت می‌کنند. علاوه بر آن تندیس جشنواره و لوح و هدایای نقدی نیز خواهیم د اشت.

به گزارش فارس، هفتیمن جشنواره موسیقی جوان طی روزهای 22 تا 25 شهریورماه در سالن رودکی برگزار خواهد شد و اختامیه آن نیز روز 27 شهریورماه در تالار وحدت برگزار می‌شود.
انتهای پیام/  
 
   
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها