امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۲۳:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42532
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۱
تعداد بازدید: 253
به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور صبح امروز (سه‌شنبه) در نشست خبری خود که ...

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور صبح امروز (سه‌شنبه) در نشست خبری خود که همزمان با مراسم تحلیف و آغاز به کار چهارمین دوره شورای اسلامی شهر و روستای سراسر کشور، بود به نقش و اهمیت شوراها اشاره و اظهار کرد: شوراها از مهمترین نمادهای مشارکت هستند که به برکت جمهوری اسلامی، خون شهدا و امام راحل(ره) مردم توفیق یافتند که با انجام انتخابات در امور اداری شهر و روستای خود مؤثر باشند.

وی افزود: ما به خاطر لطف و محبت خداوند او را شکر می‌کنیم و در عمل به گونه‌ای رفتار خواهیم کرد که همین شکر مصداق عملی پیدا کند.

وزیر کشور با بیان اینکه امروز، روز شروع کار رسمی شوراهای اسلامی شهر و روستا است، گفت: مقرر شده بود که یک ماه بعد از انجام انتخابات ریاست جمهوری آغاز به کار و روز تحلیف شورای اسلامی شهر و روستا و روز انتخاب هیئت رئیسه این شوراها باشد.

رحمانی فضلی ابراز امیدواری کرد: انشاءالله اعضای شوراهای جدید با مسئولیت‌پذیری، دلسوزی و با تدبیر و درایت و برنامه‌ریزی سعی در انجام مطالبات مردم داشته باشند و بتوانند پاسخگوی این مطالبات در عمل باشند.

وی با بیان اینکه مردم‌سالاری در ایران به عنوان یک ایده، نظر و دیدگاه اسلامی مطرح است، خاطرنشان کرد: این مردم‌سالاری می‌تواند الگوی خوبی برای آنان که بحث مشارکت و حضور مردم در صحنه‌های مادی و معنوی را جستجو می‌کنند، باشد و این عمل می‌تواند الگویی مبنایی برای جهان باشد.

وزیر کشور به بیداری اسلامی اشاره و تصریح کرد: یقینا الگوی جمهوری اسلامی و توفیقاتی که به همراه داشته  می تواندنمونه خوبی برای کشورهای جهان که از الگوهای مرسوم غربی و شرقی که ناکارآمدی خود را در عرصه آزادی و عدالت نشان داده‌اند، باشد.

رحمانی فضلی تاکید کرد: مدل‌های جمهوری اسلامی به آزادی، عدالت و مشارکت مردم اهمیت می‌دهد.

رحمانی‌فضلی در پاسخ به این سؤال که مهمترین دغدغه شما چیست و اولویت کاری‌تان را چه چیزی قرار می‌دهید، اظهار‌داشت: مهمترین دغدغه ما که در واقع دغدغه مقام معظم رهبری و تمام مسئولان و دولت است، در حوزه داخلی مباحث اقتصادی و توسعه است.
 
وزیر کشور تصریح‌کرد: تمام تلاش خود را به کار می‌گیریم تا با استفاده از ظرفیت‌ها و منابع داخلی کشور رشد اقتصادی را که در شرایط نامناسب‌ است، به شرایط مطلوب که در برنامه پیش‌بینی شده برسانیم و این با مشارکت همه مردم به ویژه بخش خصوصی در حوزه اقتصاد میسر است.
 
وی اضافه کرد: اولویت اول ما در وزارت کشور تغییر ساختار وزارت کشور متناسب با این رویکرد است که آن را برای دولت فرستادیم تا به تصویب برسد و در گام دوم انتخاب مدیرانی با همین نگاه در حوزه معاونان و استانداران است که با ارزیابی دقیق عملکرد آنها دست به انتخاب و تغییر و جابه‌جایی خواهیم زد.
 
رحمانی‌فضلی در پاسخ به سؤالی درباره تقسیمات کشوری و تشکیل برخی استان‌ها گفت: تقسیمات کشوری از موضوعات مهم و وظایف اصلی وزارت کشور به شمار می‌رود.
 
وی یادآور شد: با توجه به عملکرد این چند سال و تصمیماتی که صورت گرفته بنا داریم برای اینکه به تصمیم جامعی برسیم با توجه به عملکردی که در این چند سال بوده و تقسیماتی صورت گرفته نیاز است لایحه‌ای برای ارائه به مجلس آماده شود و طرح جامع تقسیمات کشوری با نیاز روز داشته باشیم.
 
وزیر کشور ادامه داد: در وزارت کشور از گذشته زحماتی کشیده شده بود و ما با بازنگری و مطالعه دقیق‌تر برای ارسال به مجلس آماده و متناسب با آن تصمیم‌گیری خواهد شد.
 
رحمانی فضلی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه یکی از اهداف دولت تدبیر و امید تقویت جایگاه احزاب در کشور بود، در این راستا چه اقدامی خواهید داشت؟ گفت: ما نشاط سیاسی در کشور و مشارکت واقعی و همراهی مردم را در عرصه‌های مختلف خواستاریم که می‌تواند در قالب رفتارهای حزبی تجلی یابد و در جهت افزایش فعالیت‌های احزاب گام‌های مؤثری برمی‌داریم و همانطور که در برنامه‌های بنده اعلام شد وزارت کشور در جایگاه مدیریت سیاسی خواهد بود.
 
وی اظهار داشت: تلاش می‌کنیم با شفاف سازی، پاسخگویی و قانونمند کردن رفتارهای حزبی بتوانیم در تعمیق بینش سیاسی مردم و عملکرد مناسب حزبی در کشور گام‌های مؤثری برداریم و برنامه‌های تدوین شده را معاونت سیاسی در دستور کار خود قرار می‌دهد.
 
وزیر کشور تاکید کرد: ما نشست‌های دوره‌ای را حتماً با افراد، اشخاص و صاحبان اندیشه سیاسی و دبیران احزاب مختلف داریم که به مرور به مرحله اجرا می‌رسد.
 
رحمانی‌فضلی درباره انتخاب استانداران نیز یادآور شد:در این راستا جلساتی با نمایندگان مجلس داریم، بنا شد بر اساس شاخص‌ها و معیارهای وزارت کشور یعنی بحث اعتدال، سابقه مفید داشتن، نگاه اقتصادی و قبول داشتن دولت تدبیر و امید نمایندگان افرادی را از باب مشورت معرفی و خود وزارت کشور با شناختی که از افراد ی که صلاحیت دارد، آنها را بررسی کند.
وی اضافه کرد: در مدت تعیین شده که بیش از یک ماه نیست در جابه‌جایی استانداران تلاشرا شروع می‌کنیم این بررسی‌ها صورت گیرد و در برخی استان‌ها به نتایج مناسب‌تری رسیده‌ایم که مقدمات را برای معرفی به دولت انجام می‌دهیم.
وزیر کشور با بیان اینکه در ستاد اولین تغییر در معاونت سیاسی انجام شد و تغییر دوم در حوزه امور مجلس، معاونت اقتصادی، معاونت عمرانی، مطالعات لازم را انجام و تغییرات ایجاد می‌شود،‌ گفت: دوستانم در وزارت کشور، استانداری، معاونت‌ها با نگاه تکلیف‌مدارانه و از سر دلسوزی در این جایگاه هستند و اعلام آمادگی در جابجایی‌ها داشتند و تا آخرین لحظه تلاش خود را به خوبی انجام می‌دهند.
رحمانی‌فضلی در پاسخ به این سؤال که آیا برای انتخاب استانداران با رئیس‌جمهور مشورت کردید، گفت: بنده قبل از اعلام شاخص‌ها با رئیس‌جمهور مشورت کردم و در واقع قبل از تعیین و معرفی بنده به عنوان وزیر با وی در این خصوص مشورت کردم و بعد از این نیز از نظرات رئیس‌جمهور استفاده و آنها را اعمال می‌کنم.
وی درباره تکلیف خانه احزاب نیز اظهار داشت: خوشحال می‌شویم خانه احزاب با جدیت، دقت و تلاش بیشتر و مبتنی بر قانون و اساسنامه خود احزاب کار خود را شروع کند و در سال 72 تا 83 تاریخ اعتبار آن بود و بعد باید تمدید می‌شد انتخابات مختلف و کنگره‌های 4 گانه برگزار شد اما نسبت به تمدید آن اقدامی صورت نگرفته و خوشحال می‌شویم اگر اعضا خانه احزاب جلسات خود را بگذارند و اقدامات قانونی را طی کنند با تکیه بر قانون کار خود را انجام دهند.
وزیر کشور در پاسخ به پرسشی بر این اساس که شنیده شده برخی لابی‌ها در تعیین استانداران، فرماندار و بخشداران صورت گرفته است، آیا این لابی‌ها می تواند موثر باشد یا خیر، گفت: من که خوشحال می‌شوم چرا که این کارها، کار خوبی است و بالاخره نشان از نشاط سیاسی در کشور است.
رحمانی‌فضلی ادامه داد: ما حتما نظر همه افراد و نه تنها لابی‌های کوچک، حتی افراد مستقل را هم می‌شنویم و اگر متناسب با همین خصوصیاتی که اعلام کرده‌ایم باشد در کمیته مربوط بررسی خواهیم کرد.
وی گفت: این لابی‌ها، لابی‌های جریانات، افراد و گروه‌ها نمی‌توانند تعیین کننده نهایی باشند و ما به عنوان بازوان مشورتی خود همه ملت ایران را مشاور خود قلمداد می‌کنیم. حال اینکه این مشورت‌ها در قالب جریانات، گروه‌ها و تشکلات مختلف باشد.
وزیر کشور تاکید کرد: نباید نوع مشورت دادن جریانات، گروه‌ها و تشکل‌ها و معرفی‌های آنان در عمل موجب اختلاف، دو دستگی و یا چند دستگی در بین افراد باشد.
خبرنگار دیگری از رحمانی فضلی پرسید طی چند سال گذشته فضای امنیتی در کشور حاکم بوده، بنابراین شما چه راهکاری برای عبور از فضای امنیتی سیاسی دارید، که وی پاسخ داد:در فعالیت‌های سیاسی یقینا برنامه‌هایمان اجرای قانون است و در حوزه سیاسی متناسب با شرایطی که قانون تعیین می‌کند، رفتار خواهیم کرد.
وی اضافه کرد: بحث آزادی‌ها، بسترهای اجتماعی، فرهنگی و تعاملات بین گروه‌ها، افراد و اشخاص که در حوزه سیاسی وجود دارند، امری لازم و پذیرفته شده است. بنابراین ما با رعایت قانون و مقررات و دستورالعمل‌ها و اساسنامه‌های خود احزاب و گروه‌ها تلاش خواهیم کرد که هر کدام از حوزه‌ها در چارچوب فعالیت و مسئولیت‌های خود ایفای نقش کنند.
وزیر کشور با تاکید بر اینکه یقینا در حوزه سیاسی عملکرد وزارت کشور براساس رفتارهای سیاسی پیش‌بینی شده در قانون است، خاطر نشان کرد: در حوزه امنیتی دقیقا رفتارها متناسب با همان قوانینی خواهد بود که در حوزه امنیتی الزامی است و بستر مناسبی برای فعالیت‌های سیاسی است نه بازدارنده، بلکه کنترل کننده و یا هدایت کننده این گونه رفتارها است.
رحمانی فضلی معتقد است که اگر ما فضای امنیتی مناسبی را فراهم کنیم که افراد در آن فضا در چارچوب آزادی‌های قانونی و رفتارهای مناسب به فعالیت خود بپردازند امری خوب و مناسب است.
وی به تشریح نگاه دولت تدبیر و امید به موضوع امنیت سیاسی پرداخت و گفت: اگر بحث امنیتی به عنوان کنترل کننده، هدایت کننده و یا بازدارنده در عرصه سیاسی باشد، یقینا دولت تدبیر و امید چنین برنامه‌ای را نخواهد داشت و به آن نمی‌پردازد.
وزیر کشور اظهار امیدواری کرد: انشاالله با عقلانیت، رشد و آگاهی‌های سیاسی و تجربه‌هایی که در دوره سی و چند سال انقلاب به دست آورده‌ایم، فعالیت‌های سیاسی را ادامه دهیم.
رحمانی فضلی با تاکید بر اینکه ما در برخی مواقع شاهد تندروی‌ها و افراطی‌گری‌هایی بودیم، تصریح کرد: در بعضی موارد تخاصم و تندروی‌هایی در بین گروه‌های سیاسی بوده که نظام بابت آن هزینه‌های زیاد و بالایی پرداخت کرده است. بنابراین باید همه تلاش کنیم که قانون محور فعالیت‌ها و عقل هدایت‌گر این گونه فعالیت باشد، همین امر سبب ارتقا و افزایش سطح بینش و آگاهی سیاسی می‌شود.
وی اضافه کرد: به هر حال پس از 32 سال فعالیت مستمر همه را به یک نقطه رسانده که اعتدال، عقلانیت می‌تواند محوری خوب در رفتارهای سیاسی باشد.
وزیر کشور در پاسخ به پرسشی درباره حقوق شهروندی نیز گفت: ما بالاتر از قانون نیستیم و بالاتر از قانون نیز نمی‌توانیم ادعایی داشته باشیم، بنابراین فصل 3 قانون اساسی تاکیدات زیادی بر حقوق شهروندی دارد.
رحمانی فضلی افزود: فصل سه قانون اساسی تمام راهکارهای حقوق شهروندی را برای ما مشخص کرده و قوانین نیز به این موضوع پرداخته اند، اما با برخی از اقدامات و عملکردها که گاها از سر ناآگاهی و بعضی مواقع  دخالت عناصر غیر مسئول بوده توانسته فضایی را ایجاد کند که این فضاها برخی موانع را در سیر کار ایجاد کرده است.
وی معتقد است که امام راحل (ره) با بیانات و رهنمودهای خود فضایی را در جامعه ایجاد کرد که متاسفانه برخی از گروه‌ها اشخاص با دخالت نیروهای خارجی شرایطی را به وجود آوردند که سبب شد مسئولان ما در شرایط خاصی قرار بگیرند.
وزیر کشور ادامه داد: در اوایل انقلاب مسئولان و مردم با هم زندگی می‌کردند که این ارتباط می‌توانست قدرت تعامل را بیشتر کند اما فضا وقتی به صورت امنیتی تغییر جهت داد، فاصله‌ها ایجاد شد البته سوءاستفاده‌هایی که برخی نشریات و مطبوعات در قالب گروه‌هایی که بعدا وابستگی‌ آنها مشخص شد در شکل گرفتن این فاصله‌ها موثر بود.
رحمانی فضلی عملکردهای نامناسب را علت اصلی برخی از محدودیت‌ها عنوان کرد وتصریح کرد: ما در دوهه اخیر یعنی بعد از هشت سال جنگ تحمیلی شاهد فضای مناسب‌تر و مطلوب‌تری هستیم.
وی خاطر نشان کرد: سیر مسئله در حوزه قانونی حاکمیت فردی، اجتماعی و فرهنگی به گونه‌ای رقم خورده که بنده احساس می‌کنم که دولت تدبیر و امید وارث یک مسیر تکامل یافته و رشد یافته مناسب حقوق شهروندی است. بنابراین باید تلاش کنیم که کاستی‌ها را جبران و قوت‌ها را تقویت تا بتوانیم الگوی مناسبی به دنیا ارائه دهیم.
وزیر کشور در مورد کمیته سه نفره برای انتخاب استانداران نیز به ارائه توضیحات پرداخت و گفت: در خصوص کمیته سه نفره و هر کمیته مشابه دیگری نگاه دکتر روحانی با سخنانی که در جلسات هیات دولت و صحبت‌های فردی با همه اعضا داشته الزاما اعتقادشان این است که هر یک از افرادی که در حوزه‌‌ای متولی هستند خودشان مسئولیت‌های خود را به نحو احسن انجام دهند.
رحمانی فضلی تاکید کرد: تعیین کمیته‌های افراد، اشخاص و یا جایگاهی که این مسئولیت‌ها را خدشه‌دار کند و اختیارات مسئولان در حوزه‌های مختلف را زیر سوال ببرند و یا مداخله‌ای پیش بیاید یقینا جزو برنامه‌های آقای روحانی نیست.
وی به تشریح برنامه‌ها و دفاعیه خود در مجلس شورای اسلامی پرداخت و خاطر نشان کرد: بنده به نمایندگان نیز گفتم که وزارت کشور تمام فعالیت‌های خود را در مسیر تعیین شده قانونی انجام خواهد داد، بنابراین ما مشورت‌ها را از همه می‌پذیریم ولی مداخله‌های بیرون از چارچوب وزارت کشور را نخواهیم پذیرفت.
وزیر کشور به روند تعیین استانداران پرداخت و اظهار کرد: ما استانداران را تعیین و با ریاست جمهوری مشورت می‌کنیم و سپس پرونده هر یک از استانداران را به دولت تقدیم و در دولت از آن دفاع خواهیم. بنابراین رای دولت تعیین کننده نهایی استانداران خواهد بود.
رحمانی فضلی در مورد زمان ابقای شهرداران و فعالیت آنان نیز گفت: شهرداران براساس بقای حکومت‌ها و دولت‌ها تا زمانی که فرآیند جدیدی تعیین نشده کار خود را ادامه می‌دهند اما وقتی فرآیند جدیدی تعیین شد این جابه‌جایی‌ها به صورت طبیعی صورت خواهدگرفت.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها