امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۶:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42550
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۳
تعداد بازدید: 170
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، هیئتی از پارلمان فرانسه در دیدار با «امامعلی رحمان» رئیس جمهوری تاجیکستان ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، هیئتی از پارلمان فرانسه در دیدار با «امامعلی رحمان» رئیس جمهوری تاجیکستان مسائل همکاری‌های دوجانبه، توسعه روابط بین‌ مجالس و وضعیت افغانستان را بررسی کردند.

این هیئت که در رأس آن «اندری دیوله» قرار دارد، روز گذشته (11 شهریور) وارد این کشور شده و در مذاکراتی با «امامعلی رحمان» از جمله در زمینه توسعه همکاری‌های سیاسی، امنیت منطقه‌ای، اقتصاد، سرمایه‌گذاری، علم و فناوری و همچنین گسترش روابط بین‌ پارلمانی تبادل نظر کردند.

رئیس جمهور تاجیکستان با مهم خواندن روابط با فرانسه، سطح مناسبات دوجانبه را در مدت چند سال اخیر رو به توسعه و بر پایه رشد ارزیابی کرد.

دیوله که رهبری گروه دوستی «فرانسه و آسیای مرکزی» در پارلمان این کشور را بر عهده دارد، دیدگاه و پیشنهادات رئیس جمهور تاجیکستان در زمینه‌های مختلف را مورد بحث و قابل توجه دانست.

بنابراین گزارش، رهبر هیئت پارلمانی فرانسه نیز همکاری‌های «پاریس» و «دوشنبه» را در حال پیشرفت عنوان کرد و افزود: پارلمان فرانسه آماده است از روند توسعه باثبات اجتماعی و اقتصادی تاجیکستان به طور پیگیرانه و مداوم پشتیبانی کند.

وی با اشاره به حضور چندین شرکت‌ فرانسوی در تاجیکستان از جمله فعالیت‌های مؤثر «توتال»، «ونسی» و «آلستوم» شرکت‌هایی با شهرت جهانی در این کشور را بیانگر روند مطلوب همکاری‌های متقابلا سودمند اقتصادی، سرمایه‌گذاری مناسب و همکاری در زمینه فناوری‌های معاصر ذکر کرد.

به گفته وی در حال حاضر شرکت‌های دیگر فرانسوی نیز برای همکاری در بخش اقتصاد تاجیکستان به خصوص در زمینه استخراج معادن توجه زیادی نشان می‌دهند.

بازدید این هیئت پارلمان فرانسه از تاجیکستان درحالی صورت می‌گیرد که «پاریس» براساس یک توافقنامه همکاری با سرمایه حدود 30 میلیون یورو به ساخت یک باند پرواز و ترمینال بین‌المللی در فرودگاه «دوشنبه» اختصاص داده است.

فرانسه این طرح را در پاسخ به حضور پایگاه نظامی خود در فرودگاه «دوشنبه» توسط شرکت ساختمانی «ونسی» به اجرا می‌رساند.

نیروهای نظامی فرانسه از دسامبر سال 2001 میلادی و در پی آغاز عملیات نیروهای ائتلاف بین‌المللی در افغانستان با ایجاد پایگاهی در گوشه‌ای از فرودگاه دوشنبه مستقر شده‌اند.

نیروهای وزارت دفاع فرانسه از این پایگاه به عنوان یک مرکز فرعی برای انجام عملیات حمل‌ونقلی نظامیان فرانسوی مستقر در خاک افغانستان استفاده می‌کنند.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها