امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۱۹:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42564
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۲
تعداد بازدید: 166
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «جیمز استاوریدیس» فرمانده سابق ارشد نیروهای ائتلافی ناتو در سرمقاله روزنامه آمریکایی «نیویورک ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «جیمز استاوریدیس» فرمانده سابق ارشد نیروهای ائتلافی ناتو در سرمقاله روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» بر ضرورت کمک این سازمان ائتلافی به «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا در حمله به سوریه تاکید کرد و نوشت که اوباما به شیوه ای معقولانه تصمیم گرفته است که به دنبال حمایت کنگره آمریکا در قبال سوریه باشد و این تصمیم فرصتی را ایجاد می کند تا دولت آمریکا بتواند حمایت یک سازمان دیگر را به دست آورد؛ آن سازمان، ناتو است.

بر اساس ادعای طرح شده در این مقاله، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی باید بخشی از تلاش بین المللی برای پاسخگویی به بحران سوریه باشد و بتواند بعد از استفاده احتمالی دولت سوریه از تسلیحات شیمیایی، سریعا حملات بازدارنده و توان فرسای خود را عملی کند؛ این حملات باید نه تنها با هدف ارسال پیام قاطعانه ای مبنی بر غیر قابل قبول بودن تسلیحات شیمیایی عملی شوند، بلکه باید بخش های کلیدی زیرساخت های نظام سوریه را نیز نابود کنند.

در این بین، رئیس جمهور، وزرای خارجه و دفاع این کشور و رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا باید همگی مطمئن شوند که همتایان آنها در ناتو، اقدام این سازمان علیه سوریه را تضمین می کنند.

بر اساس این مقاله، اقدام ناتو علیه سوریه را می توان با توجه به اینکه تهدیدی علیه ترکیه به عنوان یکی از اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی محسوب می شود، با عنوان اقدامی در دفاع از خود، توجیه کرد؛ این در حالیست که دولت آنکارا حمایت خود را از طرح نظامی دولت آمریکا علیه سوریه اعلام کرده است.

فرمانده سابق نیروهای ناتو در ادامه مقاله خود آورده است که این سازمان ائتلافی تاکنون به دلیل عدم وجود قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل علیه سوریه که مجوز اقدام نظامی را صادر می کند، چندان پیشرفتی نداشته است اما با این حال، وجود مجوز شورای امنیت برای حمله به سوریه، تحت قوانین ناتو ضرورتی ندارد و ناتو در حقیقت پیشتر نیز بدون مجوز این شورا به خصوص در سال 1999 میلادی و در کوزوو، وارد عمل شده است.

بر اساس این مقاله، درحالیکه ناتو در سال 2011 میلادی با مجوز شورای امنیت سازمان ملل علیه لیبی اقدام کرد، اما این ائتلاف در قبال کوزوو بدون مجوز این شورا وارد عمل شد؛ ممکن است که این اتفاق در قبال سوریه نیز بیفتد آن هم با وجود اعمال فشار شدید آمریکا و متحدان واشنگتن از جمله فرانسه و ترکیه که وعده حمایت از مداخله نظامی در سوریه را به آمریکا داده اند.

در این مقاله آمده است که همانطور که در حمله به لیبی نیازی به حضور نیروهای تمام کشورهای عضو ناتو به وجود نیامد و تنها نیمی از کشورهای عضو این سازمان ائتلافی علیه لیبی وارد عمل شدند، در مورد سوریه نیز همین اصل وجود دارد البته مادامی که تمام کشورهای عضو این سازمان، از اصول اساسی برای مداخله در سوریه حمایت کنند.

استاوریدیس در ادامه مقاله خود مدعی شده است که اجماع برای اقدام ناتو علیه سوریه حتی بدون رای مثبت روسیه و چین به عنوان اعضای دائمی شورای امنیت با حق وتو نیز امکان پذیر است؛ بر اساس ادعای این فرمانده سابق ناتو، در شرایط فعلی فرانسه و آمریکا از مداخله در سوریه اعلام حمایت کرده اند و آلمان مخالفت خود را با اقدام نظامی علیه سوریه اعلام کرده است؛ از طرف دیگر انگلیس از عدم حمایت نظامی خود علیه سوریه خبر داده است. این شرایط شبیه همان شرایطی است که ناتو در قبال لیبی با آن مواجه شد.

ناتو در قبال لیبی نیز با حمایت انگلیس و فرانسه برای مداخله روبرو شد و از طرف دیگر لهستان و آلمان خود را عقب کشیدند و آمریکا نیز در این بین میانه رو بود. با این حال، ناتو به سرعت در رابطه با ضرورت حمله به لیبی به اجماع رسید.

در انتهای این مقاله آمده است که اوباما باید به همان اندازه که تلاش می کند تا حمایت کنگره آمریکا علیه سوریه را به دست آورد، برای جذب دخالت ناتو در سوریه نیز تلاش کند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها