امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۲:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42588
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۱
تعداد بازدید: 31
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، آئین تحلیف چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تهران صبح امروز با حضور مرتضی تمدن (استاندار تهران)، عیسی فرهادی(فرماندار ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، آئین تحلیف چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تهران صبح امروز با حضور مرتضی تمدن (استاندار تهران)، عیسی فرهادی(فرماندار تهران)، محمد باقر قالیباف(شهردار تهران) و حسین طلا (نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی) برگزار شد.

* در این مراسم حسن بیادی نایب رئیس شورای سوم، رسول خادم رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای سوم، حمزه شکیب رئیس کمیسیون عمران شورای سوم نیز بعنوان مهمان حضور داشتند و در این مرایم خبری از خسرو دانشجو ، پروین احمدی نژاد، معصومه ابتکار نبود.

*مراسم تحلیف رأس ساعت 10 صبح با تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید  توسط رحیم خاکی کاندیدای شورای چهارم آغاز شد.

* مهدی چمران، علیرضا دبیر، حسین رضا زاده، احمد مسجد جامعی، حبیب کاشانی، هادی ساعی، مرتضی طلایی،پرویز سروری، رضا تقی‌پور، عباس شیبانی، الهه راستگو، اسماعیل دوستی، احمد دنیا مالی ، محمد مهدی تندگویان، محمد سالاری، فاطمه دانشور، احمد حکیمی‌پور، رحمت‌اله حافظی، مجتبی شاکری، محمد حقانی، اقبال شاکری، ابوالفضل قناعتی، عبدالحسین مختاباد، معصومه آباد، ولی الله شجاع‌پوریان، عباس جدیدی، عبدالمقیم ناصحی، مسعود سلطانی‌فر، محسن پیرهادی و محسن سرخو 31 عضو شورای شهر بودند که در این جلسه حاضر شدند.

* پس از تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید، عیسی فرهادی (فرماندار تهران) بعنوان اولین سخنران پشت تریبون قرار گرفت.

*فرهادی تصریح کرد: کارنامه درخشان شورای سوم که توفیق 6 ساله‌ای  براساس اصلاح در قانون یافته بر کسی پوشیده نیست و تلاش‌های فراوانی که در پایتخت جمهوری اسلامی امروز بخشی از گره‌هایی که در گذشته در تهران بود با درایت و پیگیری شورا و نظارت و همچنین فعالیت شهرداری تهران رفع شده است.

*وی بیان داشت: براساس ارتباطی که شورا طبق قانون با فرمانداری دارد در شورای سوم یک هزار و 414 مصوبه تصویب شد که این تعداد 163 مصوبه در کمیته تدقیق به فرمانداری مورد اعتراض قرار گرفت که در نهایت 101 مصوبه را مجددا شورا اصلاح و به تصویب فرمانداری رساند و 61 مصوبه باقی مانده به شورای حل اختلاف ارجاع داده شد.

*فرماندار تهران ادامه داد: از 61 مصوبه باقی مانده که به شورای حل اختلاف داده شد، 19  مصوبه براساس نظر فرمانداری عمل شد و 15 مصوبه بر اساس نظر شورا به تصویب رسید و کمتر از 25 مصوبه هنوز جوابی از شورای حل اختلاف وصول نشده است که این نشانگر ارتباط تنگاتنک شورا و فرمانداری برای کمک به شهرداری است

* در ادامه مراسم مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران در دوره سوم پشت تریبون قرار گرفت و  اظهار داشت: دوره سوم شوراهای شهر دوره استثنایی بود زیرا شرایط خاصی در کشور حاکم بود و اتفاقات خاصی در این 6 سال رخ داد. اما به رغم همه اینها شورای شهر تهران در همه ایام وظایف خود را به خوبی انجام داد و توانست در بین شوراهای کشور به خوبی بدرخشد و این مایه افتخار ما است امیدوارم خداوند و مردم هم از ما راضی باشند.

رئیس شورای شهر سوم تهران افزود: در دوره جدید شورا هم اگر برای رضای الهی و خدمت به خلق کمر همت ببندیم قطعا خدا به ما کمک می‌کند و باز هم توفیقی بر موفقیت‌ها می‌افزاییم. وی ادامه داد: این مهم تنها در صورتی محقق می‌شود که همه با هم متحد و متفق باشیم و به دور از تفکرات سیاسی و جناحی تنها به خدمتگزاری مردم بپردازیم.

چمران در ادامه گفت: نیازی نیست من از شخص خاصی برای تشکر اسم ببرم همه اسامی را می‌دانند من صرفاً به نمایندگی از اعضاء دوره سوم شورای شهر تهران برای اعضاء شورای چهارم آرزوی موفقیت می‌کنم. چمران در پایان تأکید کرد: تهران شهر خاصی است و همه کشور و جهان به ما چشم دوخته‌اند بنابر این مدیریت شهری پایتخت مسئولیت سنگینی برعهده دارد که امیدواریم خداوند کمک کند تا از عهده آن بربیاییم.

* مرتضی تمدن سومین سخنران برنامه  امروز بود که پشت تربیون قرار گرفت و گفت: انتخابات اقتدار و عزت مردم را به زیباترین شکل ممکن به نمایش گذاشت و از محضر مردم که در این حماسه عظیم حضور ارزشمند داشته‌اند صمیمانه سپاسگزارم. شوراهای اسلامی جایگاه بالایی دارند و براساس اصل هفتم قانون اساسی حدود 100 تا 106 تکلیف در چارچوب وظایف شوراها مشخص شده است.

*وی افزود: حدود 8 هزار نفر در استان تهران برای رقابت در شوراها داوطلب شده‌اند و امروز غریب به 2 هزار نفر کار خود را در استان تهران آغاز می‌کند. 

*استاندار تهران با بیان اینکه هیئت نظارت بر انتخابات شوراها به خوبی فعالیت خود را آغاز کرده‌اند گفت: کار در تهران بسیار سخت بود ولی حضور باشکوه مردم تلاوت و شیرینی این کار سخت را از بین برد. 6 هزار شعبه اخذ رأی در شورای اسلامی و با اکتساب انتخابات ریاست‌جمهوری 12 شعبه اخذ رأی در استان تهران باید نظارت می‌شد.

*تمدن خاطر نشان کرد: در انتخابات گذشته ما کمترین میزان شکایت را پس از انتخابات داشته‌ایم و رضایتمندی مردم نشان داد انتخابات در اوج سلامت برگزار شده است.

*وی با بیان اینکه بدون حضور و مشارکت مردم اداره امور تهران عملاً امکان‌پذیر نیست گفت: در راستای تدبیر اعضاء شورا و جاهایی که نیاز به حضور مردم است مشارکت‌هایی بهتری انجام می‌شود. بند 17 ماده 71 قانون به محیط شهری و زیست‌محیطی توجه بسیاری شده است که یکی از مسائل مهم شهری، محیط‌زیست است.

*تمدن خاطر نشان کرد: در روند بهداشت عمومی و شهری کارهای زیادی باید در شهر تهران صورت بگیرد. وی به پروژه فاضلاب شهری تهران اشاره کرد و گفت: فاضلاب شهری حدود 60 درصد شهر را پوشش می‌دهد و باید در این زمینه اقدامات بیشتری صورت گیرد.

*پس از اتمام سخنرانان مراسم، قالیباف و تمدن قبل از آغاز رای گیری جلسه را ترک کردند.
 
*در ادامه آئین تحلیف چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تهران، اعضاء هیئت رئیسه سنی را برای شورای چهارم برگزیدند که مسن‌ترین عضو یعنی عباس شیبانی و دو عضو جوان دیگر (حسین رضا زاده و محسن پیرهادی) بعنوان هیئت رئیسه سنی انتخاب شدند.

* تعیین رئیس شورای شهر تهران یکی از موضوعات مهم جلسه امروز بود که در نهایت و پس از کاندیداتوری دو عضو شورای شهر تهران(مهدی چمران) و (احمد مسجد جامعی)، اعضای شورای شهر احمد مسجد جامعی را به عنوان رئیس شورای چهارم انتخاب کردند.

* پس از انتخاب احمد مسجد جامعی بعنوان رئیس شورای شهر، برخی از اعضاء به شمارش آراء انتقاد داشتند که در ادامه اعضای هیئت رئیسه سنی و همچنین حسین طلا بعنوان ناظر دو بار آرای مآخوذه را شمارش کردند.

* در نهایت احمد مسجدجامعی با کسب 16 رأی توانست ریاست شورای شهر در دوره چهارم را به دست بگیرد و مهدی چمران پس از دو دوره متوالی از این سمت خداحافظی کرد.

* انتخاب نایب رئیس شورای شهر موضوع دیگر جلسه امروز بود که در نهایت پس از کاندیداتوری احمد حکیمی پور و مرتضی طلایی و انصراف حکیمی‌پور در ادامه مرتضی طلایی بعنوان نایب رئیس شورای چهارم انتخاب شد.

* پس از تعیین رئیس و نایب رئیس شورای چهارم، اعضای شورای شهر انتخاب منشی و هیئت رئیسه شورای شهر را در دستور کار خود قرار دادند که در نهایت الهه راستگو و هادی ساعی توانستند با کسب رأی اعتماد از اعضای شورا بعنوان هیئت رئیسه انتخاب شوند.

* در ادامه جلسه انتخاب سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران در دستور کار اعضای شورا قرار گرفت که در این راستا رضا تقی‌پور توانست با کسب رأی اعتماد از سوی اعضای شورا بعنوان سخنگو انتخاب شود.

به گزارش فارس پس از انتخاب رئیس و هیئت رئیسه شورای شهر، هیئت رئیسه سنی شورا جای خود را به اعضای اصلی (رئیس و هیئت رئیسه) دادند و احمد مسجد جامعی سرانجام با کسب 16 رأی بر کرسی ریاست شورا نشست و هادی ساعی عضو هیئت رئیسه سابق شورای شهر و الهه راستگو در کنار وی نشستند.

در ادامه این مراسم، احمد مسجد جامعی در نخستین سخنرانی خود اظهار داشت: تنوع کمتر بود و موفقیت کمتری داشتیم.

رئیس شورای شهر ادامه داد: در دوره سوم با مدیریت برادرم (چمران) این تنوع حول محور به وحدت و خدمت به شهر و شهروندان و توجه به کیفیت زندگی منجر به خدمات زیادی شد به طوری که در انتخابات دوستان عزیزم از همه گروه‌ها مشارکت کردند.

مسجد جامعی افزود: تهران یک ایران کوچک است که گروه‌ها، زبانها، دین‌ها و فرهنگ‌های مختلف در آن هستند و در عین حال یک وحدتی دارند و شرایط ما طوری است که برای اداره شهر حتماً باید بر فرهیختگی و فرزانگی توجه کنیم و زمینه برنامه‌سازی با فرهیختگان را فراهم کنیم.

وی خاطرنشان کرد: ما برای اداره شهر نیاز به نظر صاحب‌نظران و فرهیختگان داریم که امیدواریم شورای چهارم در این زمینه راه شورای سوم را ادامه دهد.

وی تصریح کرد: بر اساس برنامه انجام شده امروز رأس ساعت 15 تمامی اعضای شورای شهر دیداری با سیدحسن خمینی نوه حضرت امام (ره) در مرقد امام خواهند داشت و پس از آن با حضور در مرقد حضرت امام (ره) با آرمان‌های ایشان تجدید میثاق خواهد کرد.

مسجد جامعی در ادامه سخنانش خاطرنشان کرد: لازم می‌دانم از همه شوراهای کشور تشکر کنم، در شورای سوم دوستان بسیار ارزشمندی بودند از جمله  نجفی که خوشبختانه در جای دیگری منشأ خدمات هستند و با ما ارتباط نزدیکی دارد.

وی ادامه داد: در دوره قبل از ظرفیت دستگاه‌های اجرایی برای اداره شهر استفاده نشد که امیدوارم تعامل دوره چهارم با دولت بیشتر باشد.

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: خانم ابتکار دیگر عضو سابق شورای شهر در دوره گذشته توجه ویژه‌ای به محیط زیست داشتند و چراغ این راه را روشن نگه داشتند و این برای ما مناسب نیست که صرفاً یک روز هوای پاک داشته باشیم و نباید شهری مثل تهران اینگونه آلوده باشد.

مسجد جامعی افزود: سرکار خانم احمدی‌نژاد هم حضور مؤثری داشتند و با ما را در شورایاری‌ها کمک می‌کردند چرا که شورایاری‌ها از مهمترین دستاوردهای نظام شورایی است و در واقع خانم احمدی‌نژاد هماهنگی‌های لازم را با دولت انجام داده است که صمیمانه از وی تشکر می‌کنم.

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: باید از حمزه شکیب نیز تشکر کنم و بنده از وی مطالب زیادی آموختم به طوری که آقای شکیب در یک مورد هم از حقوق مردم نمی‌گذشتند و به جد پیگیری می‌کردند.

رئیس شورای شهر تهران افزود: دیگر عضو شورای شهر آقای خادم در دوره قبلی بودند که باید از زحمات وی نیز تشکر کنم که با صبوری و بردباری به سؤالات خبرنگاران پاسخ می‌دادند.

مسجد جامعی خاطرنشان کرد: بیادی نایب رئیس شورای سوم نیز شجاعت و درایت پیگیر مسائل و کمک آقای چمران بود و ارتباط نزدیکی بین این دو بزرگوار بود ضمن اینکه ارتباط من و آقای چمران خیلی قدیمی است و ما در دو کوچه روبروی هم زندگی می‌کردیم و در روابط خانوادگی ما روایت خاطرات تهران قدیم و صفا و صمیمیت است و ما در خدمت ایشان هستیم و انشاءالله از تجربیات آقای چمران استفاده می‌کنیم.

مسجد جامعی تأکید کرد: در انتخابات شوراها من فکر می‌کردم تعداد خانم‌ها بیش از دو برابر می‌شود یعنی حداقل 10 نفر اما این اتفاق نیفتاد و ما به حفظ مادرانه در اداره شهر نیازمندیم و امیدواریم شاهد رشد بیشتر تفکر شورایی باشیم که امام (ره) پایه‌گذار آن بود.

رئیس شورای شهر تهران تأکید کرد: ما در جلسه آینده شهردار تهران را انتخاب خواهیم کرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها