امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۲:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42589
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۱
تعداد بازدید: 76
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سردار سعید منتظرالمهدی در مراسم امضای تفاهم نامه معاونت اجتماعی ناجا با معاونت اجتماعی و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سردار سعید منتظرالمهدی در مراسم امضای تفاهم نامه معاونت اجتماعی ناجا با معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با بیان اینکه در جای جای نیروی انتظامی پیشگیری اجتماعی بر امور انتظامی رجحان دارد، تصریح کرد: در حال حاضر در ناجا بیش از 80 درصد مسائل با مد نظر قرار دادن پیشگیری اجتماعی انجام می‌شود.

منتظرالمهدی ادامه داد: در ناجا روش‌های اقناعی، ترغیبی و تشویقی در دستور کار قرار دارد و اقدامات انتظامی صرفا برای تعداد معدودی از افراد که اصرار به انجام اعمال منافی قانون دارند، اعمال می‌شود.

این مقام ارشد انتظامی معاونت اجتماعی را بعنوان چشم و دیده بان ناجا معرفی کرد و اذعان داشت: با رصد آنی جامعه نیازها و آسیب‌ها، احصاء شده و این موجب تصمیم سازی در حوزه مدیریتی نیروی انتظامی می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر برای اتخاذ تصمیم‌ها در هر پلیس تخصصی و معاونت، ابتدا نظر معاونت اجتماعی خواسته شده و برآوردهای اجتماعی در برنامه‌ریزی‌های این سازمان تاثیر مستقیم دارد.

معاون اجتماعی ناجا در این خصوص، مسئله عفاف و حجاب را مطرح و خاطرنشان کرد: در این حوزه ناجا و قوه قضاییه نهادهایی هستند که علاوه بر اقدامات سلبی به فعالیت‌های ایجابی نیز می‌پردازد؛ ما معتقدیم آخرین برخورد باید سلبی باشد و به حوزه‌های پیشگیرانه توجه بیشتری شود.

وی افزود: استفاده از نظریات صاحب نظران هنر، رسانه و صاحبان عقل می‌تواند ما را در این راه یاری می‌نماید و ما به این تفاهم نامه که شروعی دوباره و مجدد برای روابط معاونت اجتماعی ناجا و معاونت پیشگیری از جرم قوه قضاییه است، خوش بین هستم.

منتظرالمهدی اظهار داشت: این نوع تعاملات نیز در استان‌ها آغاز شده و تفاهم نامه‌هایی بین نیروی انتظامی استان و دادگستری‌های آن استان منعقد شده که در این خصوص از ما پیشی گرفته‌اند.

این مقام ارشد انتظامی در ادامه با اشاره به بحث آموزش همگانی در ناجا، گفت: این موضوع در دبیرستان‌ها، بسیج، مساجد و دیگر مکان‌های عمومی مورد توجه قرار گرفته است.

وی با اشاره به موضوع مشاوره و مددکاری در نیروی انتظامی، گفت: در حال حاضر علاوه بر 10 مرکز مستقل مشاوره و مددکاری که در تهران فعال بوده، تمام کلانتری‌ها، واحد مشاوره دارند و فعالیت این واحدها باعث شده تا 67 درصد پرونده هایی که به کلانتری ها ارجاع می شود وارد فرآیند انتظامی و قضایی نشود.

در ادامه منتظرالمهدی در پاسخ به سوالی مبنی بر هدف و مفاد تفاهم نامه امضا شده با معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، گفت: این تفاهم نامه با هدف توسعه ظرفیت های مشارکت پذیر این دو سازمان در راستای توسعه نظم و امنیت جامعه و پیشگیری از آسیب های اجتماعی و وقوع جرم از طریق اجرای برنامه های مشترک علمی، تجربی، آموزشی، فرهنگی، تحقیقاتی، پژوهشی و تبادل اطلاعات و آمار به امضا رسید.

معاون اجتماعی ناجا ادامه داد: همکاری در زمینه پیشگیری از آسیب های فضای سایبر، تعامل در رصد، پایش و تبادل آمار و اطلاعات، حمایت از ایجاد، گسترش و بهره برداری از ظرفیت های مشاوره ای و مددکاری از جمله مفاد موجود در این تفاهم نامه است.

منتظرالمهدی خاطرنشان کرد: مزیت تفاهم نامه مذکور در این است که مفادش، موضوعاتی عملیاتی و نه انتزاعی هستند که این امر ما را نسبت به آینده و استفاده از ظرفیت های دو سازمان در پیشگیری از جرائم و افزایش امنیت و احساس آن، امیدوار می کند.

شکل گیری دبیرخانه مشترک ناجا و قوه قضاییه

در ادامه علی محمد زنگانه، مدیر کل همکاری های فرهنگی و اجتماعی و مشارکت های مردمی قوه قضاییه با اشاره به اینکه طی سالیان گذشته در دفاع مقدس قرار داشتیم و هم اکنون در عرصه دفاع مطهر هستیم، اذعان داشت: هرکدام از ما در قرارگاه هایی با وظایف مشخص در این جبهه حضور داریم و پیشگیری از وقوع جرم یکی از ماموریت هایی است که باید در عرصه جنگ نرم به آن پرداخته شود.

وی افزود: پیشگیری امری فرا قوه ای است که خوشبختانه نیروی انتظامی در این عرصه به خوبی ظاهر شده و با ادارت مختلف خود همواره در این موضوع فعال عمل کرده است.

زنگانه به شکل گیری دبیرخانه مشترک معاونت های اجتماعی ناجا و قوه قضاییه اشاره و خاطرنشان کرد: تصمیم داریم از ظرفیت های مختلف نیروی انتظامی و قوه قضاییه در راستای پیشگیری از جرم استفاده کنیم، یکی از آن موارد بحث مشاوره و مددکاری است که ناجا به خوبی در این عرصه ورود یافته است.

در ادامه این مراسم، حجت الاسلام مصطفی قاضوی مشاور عالی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، با اشاره به اینکه امور فرهنگی ظرافت های خاص خود را دارد، گفت: خوشبختانه نیروی انتظامی به خوبی وارد بحث های اجتماعی و فرهنگی شده و توانسته با تاکید بر برخوردهای فرهنگی در جامعه اثرگذار باشد.

در پایان مراسم، تفاهم نامه ای بین معاونت های اجتماعی نیروی انتظامی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با رمز «یا امام جعفر صادق» به امضای طرفین رسید.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها