امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۱۶:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4264
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۲۸
تعداد بازدید: 122
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی افراشته معاون اجرایی رئیس مجلس امروز چهارشنبه طی سخنانی در مراسم تقدیر ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی افراشته معاون اجرایی رئیس مجلس امروز چهارشنبه طی سخنانی در مراسم تقدیر کارکنان زن قوه مقننه اظهار داشت: تاکنون حتی یک پرونده در هیئت تخلفات اداری قوه مقننه از کم کاری یا کوتاهی در انجام وظیفه در حوزه خواهران نداشتیم و این حکایت از آن دارد که خانم‌ها با احساس مسئولیت کارشان را انجام می‌دهند.

به گزارش فارس در ادامه این نشست علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی طی سخنانی اظهار داشت: گزارشی که آقای افراشته ارائه داد بسیار امیدوارکننده بود و نشان می‌دهد همکاران خانم در مجلس از یک همت خوب برای کار برخوردارند و مسئولیت‌شناس هستند.

لاریجانی در ادامه سخنانش گفت:‌مسیری که انقلاب اسلامی برای حضور زنان در حوزه‌های گوناگون تدارک دیده مسیری درست و سنجیده است.

وی ادامه داد: برخورد جوامع غربی با زنان از یک ظلمی در طول تاریخ برخوردار بوده؛ چه در غرب و چه در شرق رفتار با زنان همواره با ظلم و ستم بوده و در چند قرن گذشته که شرایط تغییر کرد یک نگاه افراطی دیگر هم به وجود آمد. تا جایی که حتی شاهد بودیم در برخی کشورها زنان حق رای هم نداشتند.

لاریجانی گفت: در طول تاریخ همواره دو نگاه در مورد زنان مطرح بوده؛ یک نگاه این بود که زنان در حوزه خانواده مسئولیت سنگینی دارند و اداره زندگی بر عهده آنان است لذا باید پرده نشینی کنند و در اجتماع نباشند. اما بر اساس دیدگاه دیگر حضور زنان در اجتماع باید بدون توجه به شرایط آنان باشد و در واقع یک برابری افراطی بین زنان و مردان در این نگاه وجود دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: گروه نخست مورد اشاره حضور زنان در اجتماع را نفی می‌کردند و گروه دوم هم منزلت زن را نادیده میگرفتند که در نتیجه آسیب‌های مختلفی در حوزه اجتماع و خانواده به وجود می‌آ‌مد.

وی با اشاره به اندیشه‌های شهید مطهری گفت: شهید مطهری همواره معتقد بود که زنان باید در یک عرصه سالم در اجتماع حضور داشته باشند یعنی باید برای حضور آنان یک بسترسازی فراهم شود و وی نگاه افراط  تفریط را نادرست می‌دانست.

لاریجانی ادامه داد: شهید مطهری معتقد بود که حوزه مسئولیت زنان تنها نباید به خانواده محدود شود و از سوی دیگر اعتقاد داشت حضور زن در اجتماع نباید سبب غفلت خانواده شود و خانه‌نشین کردن زنان را اشتباه می‌دانست.

لاریجانی اضافه کرد: شهید مطهری بحث مدیریت مرد در خانواده را به عنوان وجه مصلحتی می‌دانست نه اینکه مرد در برابر زن جنبه فرماندهی داشته باشد.

وی با اشاره به سیره ائمه اطهار گفت: حضرت زهرا (س) در نهایت ادب و مدیریت از مقام ولی و حکومت هم دفاع کرد که این نشان می‌دهد آنچه در فقه اسلام و سیره بزرگان ما وجود دارد این است که زنان در مدیریت خانه و تربیت فرزند نقش اصلی دارند و از طرفی هم در مسائل مهم اجتماعی حضور می‌یابند.

لاریجانی افزود: شهید مطهری نگاه افراطی غرب که سبب از هم پاشیده شدن خانواده می‌شود را یک ضرر بزرگ می‌داند چرا که خانواده بنیان ساز اجتماع است.

وی ادامه داد: زنان یک مسئولیت بزرگ و مهم در خانواده دارند که مدیریت و سازندگی آن است؛ زنان در اجتماع هم نقش غیرمستقیم و هم مستقیم دارند و نقش مستقیم آنها این است که در سرنوشت سیاسی خود حق رای داشته باشند و روش غیرمستقیم هم این است که اگر در مسائل سیاسی و اجتماعی حضور نداشته باشند مردان قدرت حرکت جدی ندارند چنانچه در سال‌های دفاع مقدس اگر زنان تعلق خاطر نداشتند مردان نمی‌توانستند در صحنه‌ها سلحشوری کنند.

وی با بیان اینکه باید برای حضور زنان در اجتماع مدل عفیفانه طراحی کرد، گفت: حضوری که در جمهوری اسلامی برای زنان در نظر گرفته شده یک حضور نجیبانه و عفیفانه است؛‌گاهی می‌شنویم که برخی سیاستمداران به فراخور زمان نکاتی را در این باره مطرح کردند که سخنان آنها به اعتقاد ما از سر تحلیل نیست بلکه آنها یک تحلیل مبنایی را کنار گذاشتند.

لاریجانی گفت: بحث ما این نیست که اگر موی زنان بیرون باشد، ثلمه‌‌‌ای به اسلام وارد می‌شود بلکه بحث بر سر یک وظیفه مهم است؛ اگر زنان در مدل عفیفانه حضور داشته باشند و بتوانند کانون خانواده و اجتماع را با آراستگی دنبال کنند مد نظرند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها