امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۹:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42715
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۰۳
تعداد بازدید: 126
 گروه کتاب و ادبیات _ رقیه عزیزی شیرکوهی: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، حوزه هنری استان تهران، مؤسسه «روشنای زندگی» و بسیاری دیگر از نهادها و ...

 گروه کتاب و ادبیات _ رقیه عزیزی شیرکوهی: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، حوزه هنری استان تهران، مؤسسه «روشنای زندگی» و بسیاری دیگر از نهادها و سازمان‌های دولتی و غیردولتی امسال دست در دست هم گذاشته تا بازار لوازم‌التحریر و نوشت‌افزار کشور را متحول کرده و با ورود به کویر بی‌بندو باری غرب با ارائه تمثیل‌هایی از شهدا و اسطوره‌های ایرانی _ اسلامی بازار محصولات فرهنگی را به معنای تمام فرهنگ، فرهنگی _ اسلامی کنند.

علی‌رغم اینکه بسیاری از فروشگاه‌ها و فروشنده‌های لوازم‌التحریر قبل از رسیدن ماه شهریور، لوازم مورد نیاز دانش‌آموزان و دانشجویان را خریداری کرده بودند، اما در اقدامی بی‌سابقه مردم شریف ایران که همچنان همانند گذشته کشور خود را در رشد تولیدات و پیشرفت جهانی تشویق و ترغیب می‌کنند، با استقبال بی‌نظیر خود اکثر نوشت‌افزارهای ایرانی _ اسلامی را خریداری و اکنون تولیدکنندگان طی تدابیری به تولید انبوه آن اقلام پرداخته‌اند.

دراین راستا با امیر الله‌ورن، مدیر تولید نوشت‌افزارهای ایرانی _ اسلامی روشنا درباره چگونگی تولید، توزیع و مشکلات پیش تولید نوشت‌افزارهای ایرانی _ اسلامی به گفت‌وگو نشستیم که در ذیل از نظرتان می‌گذرد: 

* تصاویر کالاهای مصرفی، می‌تواند سبک زندگی ایرانی _ اسلامی را تحت‌الشعاع قرار دهد  

 آقای الله‌ورن تبلیغات به ویژه تبلیغات تصاویر روی جلد تا چه اندازه در تغییر ذائقه مخاطب تأثیرگذار است؟

کالای مصرفی که ما در طول شبانه‌روز از آنها استفاده می‌کنیم بر روی فرهنگ ما مؤثر و تأثیرگذار است و این تأثیرگذاری در حدی است که می‌تواند سبک زندگی را تحت الشعاع قرار داده و خوبی‌ها را بدی و بدی‌ها را خوبی جلوه دهد.

امروز با حجم عظیمی از این نوع تبلیغات مواجه هستیم که مروج افکار سازندگان این محصولات است. میزان تأثیرگذاری محصولات هم به عواملی همچون نوع مخاطب و نیز میزان استمرار در استفاده از آنها باز می‌گردد. لذا مصرف مداوم این محصولات و همچنین مخاطب کودک و نوجوان که در حد زیادی با کارکترهای روی این محصولات همزاد پنداری می‌کند سبب این می‌شود که لوازم‌التحریر از جمله استراتژیک‌ترین محصولات این حوزه به شمار آید.

* نیاز تولید لوازم‌التحریر اسلامی به حمایت ویژه و برنامه‌ریزی کلان مسئولان کشور

علت اینکه سال‌ها تولید نوشت‌ افزارهای ایرانی _ اسلامی در کشور مغفول مانده بود، چیست؟ آیا این مهم به غفلت مسئولان در این حوزه مربوط می‌شود و یا اینکه تولیدکنندگان نسبت به این موضوع بی‌اهمیت بوده‌اند؟

برای تولید نوشت افزار اسلامی - ایرانی زیرساخت‌هایی لازم است که از جمله این زیر ساخت‌ها می‌توان به حمایت ویژه و برنامه‌ریزی کلان مسئولان، هماهنگی بین هنرمندان، سرمایه‌گذاران، تولیدکنندگان، و توزیع‌کنندگان اشاره کرد.

در واقع همه این گروه‌هایی را که نام بردم، به شکل یک زنجیر عمل می‌کنند و عملکرد هر کدام بر دیگری تأثیر دارد. علاوه بر این موضوع سیاست‌گذاری‌های دولتی نیز در این بخش تأثیر بسزایی دارد؛ چراکه تصمیم‌گیری‌های نادرستی که در این حوزه صورت گرفته است و همچنین بی‌توجهی‌هایی که به تولیدات این حوزه شده، منجر به تولید انبوه نوشت‌افزارهایی شده است که با فرهنگ ما مغایرت دارد.

در واقع به خاطر این کم‌توجهی‌ها، این عرصه خالی از نیروهای دلسوز و دغدغه‌مند بوده و فضا در اختیار رقبا و دشمنان قرار گرفته است. به طوری که به جای اینکه ما انقلاب و مفاهیم والای دینی خود را صادر کنیم، آنها مفاهیم و فرهنگ خود را به فضای فرهنگی کشور ما وارد کردند.

* با تولید انبوه و تبلیغات مؤثر می‌توان مردم را به سمت استفاده محصولات بومی سوق داد

از آنجایی که نوشت‌افزار توانسته مروج فرهنگ غرب باشد، چقدر در نهادینه کردن فرهنگ ایرانی _ اسلامی می‌تواند، مؤثر باشد؟

سنین کودکی و نوجوانی زمانی است که شخصیت انسان‌ها شکل می‌گیرد و همچنین اثرپذیری روح آدمی در این سنین از عوامل اطراف و موضوعاتی که آنها را در پیرامون خود می‌بینید، بسیار بیشتر است. حال با توجه به اینکه کودکان و نوجوانان در این سن به طور مستمر و مداوم یعنی در انسان‌ها با لوازم‌التحریر مواجه هستند اما متأسفانه همه کاراکترها لوازم‌التحریر غربی هستند.

در سال‌های گذشته کارهایی برای تولید لوازم‌التحریر ایرانی _ اسلامی انجام شد اما در سال‌های اخیر تقریباً تمام فضای لوازم‌التحریر به کارکترهای غربی اختصاص پیدا کرده است که با تولید انبوه و تبلیغات خوب می‌توان خانواده‌ها را نسبت به مضرات تصاویر غربی آشنا و فرهنگ استفاده از محصولات فرهنگی ایرانی _ اسلامی را در کشور ترویج و نهادینه کرد.

* فقدان سازمانی ویژه برای نظارت بر تولید لوازم‌التحریر اسلامی در کشور

آیا این صنعت به کمک مسئولان دولتی نیازمند است؟ حمایت‌ها تا چه اندازه در پیشرفت این مهم تأثیرگذار خواهد بود؟

با اینکه مرکز «روشنا» به عنوان یک مرکز مستقل و بدون کمک‌های دولتی در حال فعالیت است، ولی مطمئناً جای خالی مسئولان دولتی در این حوزه خالی و نبود آنها احساس می‌شود.

در واقع یکی از مطالبات اصلی ما در این حوزه این است که با توجه به مصوبه‌ای که نزدیک به 13 سال پیش در شورای عالی انقلاب فرهنگی در رابطه با تولید نوشت‌افزار با طرح‌ها و نقوش ایرانی _ اسلامی به تأیید و تصویب این شورای رسیده است، پس چرا هنوز هم هیچ ارگان و سازمان ویژه‌ای در این زمینه تأسیس نشده است. سازمانی که به طور تخصصی بر موضوع تولید لوازم‌التحریر با طرح‌های ایرانی و اسلامی نظارت کند.

همچنین حالا که گروه‌های مختلف دولتی و غیردولتی در این حوزه مشغول به تولید آثاری شده‌اند، وظیفه ارگان‌های دولتی حمایت از تولیدکنندگان ایرانی است تا با کمک آنها در عرصه تبلیغ و توزیع، تولید نوشت‌افزار و لوازم‌التحریر ایرانی _ اسلامی در کشور گسترش یابد.

* سازمان‌ها با اتحاد از ورود محصولات فرهنگی با برند غربی به کشور جلوگیری کنند

واردات نوشت‌افزار در کشور رو به افزایش است، آیا تولیدکنندگان ایرانی هم خواهند توانست با تولید انبوه بازار لوازم‌التحریر را با دفاتر ایرانی _ اسلامی قبضه کنند؟

در رابطه با این موضوع دو بحث مهم مطرح است، یکی بحث سلبی و دیگری بحث ایجابی است. بحث اول که همان بحث سلبی است، موضوع  نظارت بر واردات این حوزه توسط نهادها و سازمان‌هایی همچون وزارت بازرگانی، نیروی انتظامی و دیگر سازمان‌های مسئول است که با نظارت خود بر این بخش می‌توانند مانع از ورود کالاهایی نامناسب و غربی شوند.

بحث ایجابی در رابطه با این موضوع، همان زنجیره‌ای است که خدمتتان عرض کردم، که در واقع شامل مسئولان، هماهنگی بین هنرمندان، سرمایه‌گذاران، تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان می‌شود که هماهنگی و همراهی همه عناصر این زنجیر منجر به هر چه بهتر شدن تولید نوشت‌افزارها و دیگر اقلام مناسب برای کودکان و نوجوانان می‌شود و همچنین قابلیت مقابله و توزیع گسترده این محصولات را افزایش می‌دهد و انشاءلله منجر به تسخیر بازار نوشت‌افزار داخلی و در مراحل بعدی بازار کشورهای منطقه شود.

* این نوشت‌افزارها باید متناسب با قدرت خرید مردم و قابل رقابت با نمونه‌های خارجی باشد

 مردم در این زمینه چه نقشی دارند، آیا نباید خودشان تو این زمینه احساس نیاز کنند؟  

وقتی مردم کالایی جز کالای غربی که منقش به شخصیت‌های غربی و غیر بومی است، نداشته باشند،  نمی‌توان به آنها خرده گرفت که چرا کالاهای غربی می‌خرند.

در واقع بیشتر وظایف مربوط به این حوزه، بر عهده مسئولان فرهنگی کشور است. هم افراد و گروه‌هایی همچون «روشنا» که درگیر کار تولید و توزیع نوشت‌افزارهایی مناسب و متناسب با سبک زندگی ایرانی و اسلامی هستند و هم سیاست‌گذاران کلان فرهنگی و اجتماعی کشورمان و همچنین نهاد‌ها و سازمان‌های دولتی که همگی می‌توانند به نوعی در این عرصه اثرگذاری داشته باشند.

زمانی می‌توان از مردم در این زمینه انتظار داشت، که هم تولید نوشت‌افزارهایی با طرح‌های ایرانی و اسلامی به اندازه کافی در داخل کشور صورت بگیرد و هم قیمت‌های ارائه شده برای این محصولات متناسب با قدرت خرید مردم و قابل رقابت با نمونه‌های خارجی به ویژه تولیدات چینی که وارد بازار می‌شود، باشند.

امیدوارم توزیع این محصولات در سراسر کشور به صورت خوب و به موقع انجام شود تا همه بچه های ایران، به این نوشت‌افزارها دسترسی داشته باشند.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها