امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۰۲:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42716
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۰۳
تعداد بازدید: 129
رضا اسماعیلی در گفت‌و گو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از چاپ دوم مجموعه شعر عاشورایی « ناگهان دریا » خبر ...

رضا اسماعیلی در گفت‌و گو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از چاپ دوم مجموعه شعر عاشورایی « ناگهان دریا » خبر داد و گفت: این مجموعه شعر که دربردارنده  23 غزل، یک مثنوی بلند، 11 دوبیتی، یک ترکیب بند عاشورایی (در 18 بند) و 14 شعر سپید است، به تازگی توسط انتشارات تجلی مهر به چاپ دوم رسیده است.

این شاعر درباره موضوعات و مضامین شعرهای عاشورایی این کتاب اظهار داشت: نگاه من در شعرهای این کتاب به مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله (ع)، نگاهی آسیب شناسانه و اصلاح‌گرانه است. این نگاه آسیب شناسانه مُلهم از شعارهای حماسی و اصیل امام حسین (ع) و یارانش در روز عاشورا است. وی افزود: نگاه من در اشعار، نگاه به شعارهایی است که حضرت در آن به تبیین و تحلیل اهداف و فلسفه قیام حسینی می‌پردازد. شعارهایی چون: « اِنی لا اَرَی المَوتَ إ لا سَعادَةً وَ الحَیاةَ مَعَ الظالِمینَ إ لابَرَما » (خطاب به یارانش در کربلا) .

یا شعار « هَیهاتَ مِنا الذلَةُ ، یأبَی اللهُ ذلِک لَنا وَ رَسُولُهُ وَ المُؤمِنُونَ ... » (در خطاب به سپاه دشمن فرمود ، پس از آنکه خود را سرِ دو راهی ذلت و شهادت مخیر دید.)

اسماعیلی اظهار داشت: همچنین شعارهای مَوتٌ فی عِز خَیرٌ مِنْ حَیاةٍ فی ذُل  (که مرگ سرخ ، به از زندگی ننگین است) یا مَوْتٌ فی عِزٍّ خَیْرٌ مِنْ حَیاة فی ذُلٍّ  (مرگ با عزّت بهتر از زندگى با ذلّت است!) یا «اگر دین محمد جز با کشته شدن من استوار نمى‏گردد، پس اى شمشیرها ! بیایید و مرا در آغوش خویش گیرید.» یا

(إِنْ لَمْ یَکُنْ لَکُمْ دینٌ  فَکُونُوا أَحْراراً فِی دُنْیاکُمْ  اگر دین ندارید ، لااقل ازاده باشید.) از شعارهای عاشورا و کربلا بودند که الهام بخش من در سرودن این اشعار شدند.

**نگاه شاعران به عاشورا باید معرفت شناسانه باشد

این شاعر آیینی همچنین با اشاره به جمله معروف حضرت زینب (س) در مجلس ابن زیاد در تبیین رسالت شاعران امروز در قبال واقعه عاشورا گفت: حضرت زینب بعد از واقعه عاشورا وقتی به مجلس ابن زیاد وارد شدند ، در پاسخ به سوال طعنه آمیز ابن زیاد که گفت: دیدی خدا با برادرت چه کرد؟ فرمودند : «ما رأیت الا جمیلا»؛ من چیزی جز زیبایی ندیدم . ما شاعران آیینی و مرثیه خوانان نیز با اقتدا به پیام آور نهضت کربلا حضرت زینب کبری (س)، باید نگاهی معرفت شناسانه و زیبا بین به عاشورا و قیام حسینی داشته باشیم.

وی افزود: این سخن به این معنا است که نگاهمان در کربلا نباید فقط به سرهای بر آمده بر نیزه، اجساد افتاده بر خاک، خیمه‌های آتش گرفته، در به دری کاروان اسیران، و خون و آتش و عطش باشد، چون نگاه‌هایی از این جنس که صرفا برای گریاندن کاربرد دارد، با ماهیت و ذات حماسی این واقعه تقابلی غیر قابل انکار دارد. رسالت شاعران و مداحان آیینی این است که با نگاهی زینبی و بر گرفته از سیرت زیبای دین، ظرافت‌ها و زیبایی‌های این مینیاتور بی بدیل الهی را در اشعار عاشورایی خویش به تصویر بکشند .

وی در ادامه افزود: متاسفانه در سال‌های اخیر بعضی از شاعران آیینی و مرثیه خوانان، کربلا و عاشورا را در سوگ و مرثیه و عطش خلاصه کرده و از پرداختن به سایر ابعاد این نهضت انسان ساز غافل مانده‌اند . نیاز امروز جامعه ما توجه به این ابعاد مغفول مانده است.

رضا اسماعیل وجوهی چون حماسه، عرفان، پیام و زیبایی‌های نامکشوف و معنوی عاشورا را از وجوهی خواند که باید بیشتر در اشعار عاشورایی به آنها توجه شود و گفت: ما نباید به عاشورا به چشم یک حادثه نگاه کنیم ، نگاه ما به عاشورا باید نگاهی برگرفته از آموزه‌های دینی باشد، نگاهی عزت مدارانه و حرکت آفرین و انسان ساز، چون عاشورا یک فرهنگ متعالی و انسان ساز است، نه یک حادثه معمولی.

در ادامه دو شعر زیر از این مجموعه می‌آید:
-1

تو زنده‌ای ، برای خودم گریه می‌کنم

در مجلس عزای خودم گریه می‌کنم

پیچیده بانگ سرخ و رسای تو در زمین

بر مرگ بی صدای خودم گریه می‌کنم

تو سربلند و سرخ و رها ایستاده ای

بر قامت دو تای خودم گریه می‌کنم

نفرین به شمر و ابن زیاد درون من

شرمنده! از بلای خودم گریه می‌کنم

آتش پرست افعی روح خودم شدم

از نیش اژدهای خودم گریه می‌کنم

« از دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست »

انسان ... ؟! و با دعای خودم گریه می‌کنم
 
-2
ما حسین را

با طبل‌ها و سنج‌ها

عَلم‌ها و کتل‌ها

قیمه‌ها و قورمه‌ها

می‌شناسیم.
ما حسین را
نمی شناسیم!

چاپ دوم «ناگهان دریا» با شمارگان  2700 نسخه و در 102 صفحه با قیمت 4هزار تومان توسط انتشارات «تجلی مهر» منتشر شده است.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها