امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۲:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42719
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۴:۰۲
تعداد بازدید: 204
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، خبرگزاری بلومبرگ، طی مصاحبه‌ای با برخی از اعضای کنگره در تیتر یک گزارش مفصل خود نوشت: ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، خبرگزاری بلومبرگ، طی مصاحبه‌ای با برخی از اعضای کنگره در تیتر یک گزارش مفصل خود نوشت: «کنگره‌ی درگیر اختلاف، در باب رد استفاده از زور نظامی [در سوریه] تأمل می‌کند. »

رئیس‌جمهور آمریکا چند روز پیش در سخنرانی کاخ سفید اعلام کرد اگرچه می‌تواند بدون مجوز کنگره به سوریه حمله کند اما تصمیم دارد برای اقدام نظامی در سوریه از کنگره اجازه بگیرد.

این اظهارات رئیس جمهور آمریکا در حالی مطرح شد که رأی کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل درباره استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه هنوز اعلام نشده است.

خبرگزاری بلومبرگ می‌نویسد تا کنون کنگره آمریکا دست رد به سینه هیچ رئیس جمهوری که خواهان استفاده از زور نظامی بوده نزده است و اوباما دوست ندارد اولین رئیس جمهوری باشد که چنین اتفاقی برایش می‌افتد.

این گزارش می‌نویسد: «اوباما برای اینکه چنین اتفاقی برایش نیفتد باید رأی مثبت دموکرات‌های خسته از جنگ، اعضای حزب چای که منافع ملی آمریکا را در خطر نمی‌بینند و سایر قانونگذارانی را به دست آورد که خواهان دریافت جزئیات بیشتر و زمان بیشتر هستند.»

اوباما در مجلس سنا که به رأی تعداد زیادی از جمهوری‌خواهان نیاز دارد حامیانی در هر دو جناح دارد؛ با این حال در مجلس نمایندگان، مسیر او سخت‌تر است، چرا که در این مجلس اعضای حزب چای و عده‌ای از دموکراتهای متمایل به چپ، با یکدیگر هم‌پیمان شده‌اند تا به استفاده از زور نظامی در سوریه رأی منفی بدهند.

با این حال، رهبران کنگره، امروز، سه‌شنبه در دیدار با رئیس جمهور آمریکا در کاخ سفید به وی اطمینان داده‌اند از طرح اقدام نظامی او حمایت خواهند کرد.

با این حال، با آنکه «جان بینر»، رئیس مجلس نمایندگان و اریک کانتور، یکی از نمایندگان جمهوری‌خواه ایالت ویرجینیا گفته‌اند سناتور باب کروکر از جمهوری‌خواهان ارشد عضو در کمیته روابط خارجی سنا گفته است او و باب منندز، رئیس این کمیته تقریباً به توافق رسیده‌اند که به قطعنامه را طوری تنظیم کنند که محدودتر از آن چیزی باشد که اوباما به دنبال آن است.

بلومبرگ می‌نویسد اوباما تا کنون برای همگرا کردن کنگره‌ای متزلزل و دارای نوسان در موضوعات مختلف موفقیتی به دست نیاورده است. قانونگذاران کنگره با درخواست او برای وضع قوانین سخت‌گیرانه‌تر در زمینه فروش سلاح موافقت نکردند و تا کنون درباره تغییرات سیاست‌های مهاجرتی که او خواستار آن بوده است توافقی با یکدیگر نداشته‌اند.

بلومبرگ می‌افزاید اگر قانونگذارن آمریکایی درخواست اوباما برای استفاده از روز نظامی در سوریه را رد کنند، لحظه‌ای تاریخی رقم خواهد خورد زیرا که کنگره هرگز درخواست یک رئیس جمهور برای استفاده از زور نظامی را رد نکرده است.

بلومبرگ می‌نویسد: «شک اصلی که فعلاً در میان اعضای کنگره وجود دارد این است که آیا استفاده از سلاح‌های شیمیایی ضرورت توسل به اقدام نظامی را توجیه می‌کند یا خیر و آیا چنین کاری بشار اسد را از استفاده مجدد از آن سلاح‌ها بازخواهد داشت یا خیر.»

طبق این گزارش، برخی از قانونگذاران، به رهبری سناتور ران پاول خواهان اجتناب از مداخله در جنگ‌های خارجی هستند. سناتورهای دیگر، از جمله جانیس هان، گفته‌اند  درگیری‌های جاری در سوریه تهدید خاصی علیه آمریکا به شمار نمی‌رود.

جانیس هان که از جمله مخالفان قطعنامه اقدام نظامی در سوریه است، می‌گوید: «از این سلاح‌های شیمیایی در موارد دیگر هم استفاده شده است اما ما دست به اقدام نظامی نزده‌ایم.»

یک نگرانی دیگر قانونگذاران کنگره، به زعم خبرگزاری بلومبرگ، این است که رأی‌های آنها ممکن است برای انتخابات کنگره که قرار است در سال 2014 برگزار شود، عاملی برای ایجاد اخلال در کمپین‌های انتخاباتی آنها تبدیل شود.

سناتور کامینگز، یکی از دموکرات‌های ایالت مریلند و از سرسخت‌ترین طرفداران اوباما گفته که مردان و زنان بعد از خروج وی از کلیسا، در چند روز پیش او را احاطه کرده و از وی خواسته‌اند از جنگ در سوریه جلوگیری کند.

وی می‌گوید: «مردم از جنگ خسته‌اند؛ من هم همینطور».

بلومبرگ به دلایل دیگری از اعضای کنگره برای مخالف بودن با موافقت با قطعنامه اقدام نظامی در سوریه هم اشاره کرده است. دیدگاه‌های ضد جنگ برخی از کمیته‌های پارلمانی و کاهش هزینه‌های نظامی که چندی پیش به تصویب رسیده و دست آمریکا برای جنگ‌های بیشتر بسته است برخی از دیگر دلایلی هستند که به زعم این خبرگزاری، اختلاف در بین اعضای کنگره برای رأی مثبت به این قطعنامه را بیشتر و بیشتر می‌کند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها