امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۸:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42720
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۷:۰۲
تعداد بازدید: 227
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا امروز، چهارشنبه درباره سوریه تشکیل جلسه داد و ساعاتی پیش ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا امروز، چهارشنبه درباره سوریه تشکیل جلسه داد و ساعاتی پیش به کارش پایان داد. مقامات آمریکایی در این جلسه بارها از سناتورها خواستند مجوز حمله به سوریه را صادر کنند و حتی گفتند رأی حمله به سوریه به منزله اعلان جنگ نیست.

در این جلسه که برای شنیدن سخنان مقام های ارشد دولت اوباما درباره سوریه تشکیل شده بود آقایان «جان کری»، «چاک هیگل» و ژنرال «مارتین دمپسی»، وزیران خارجه، دفاع و رئیس ستاد کل ارتش آمریکا از طرف دولت سخن گفتند.

مطالبی که در زیر می‌آید خلاصه‌ای از مهم‌ترین محورهای مورد بحث در جلسه کمیته روابط خارجی مجلس سنا پیش از نشست کنگره در روز نهم سپتامبر است که قرار است درباره تصمیم اوباما به اقدام نظامی در سوریه بحث و رای گیری کند.

* جان کری: اوباما جنگ نمی‌خواهد

جان کری، وزیر خارجه آمریکا به کمیته روابط خارجی سنا گفت که اوباما «خواهان ورود به جنگ» با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه و نیروهای وی نیست؛ بلکه اوباما خواستار مجوز آغاز «حملات محدود» است تا نشان دهد «آمریکا به وعده‌هایش عمل می‌کند.»

ژنرال مارتین دمپسی خطاب به این کمیته گفت طرح اقدام نظامی رئیس جمهور طرحی برای «بازداری و کاهش» توانایی بشار اسد برای استفاده مجدد از سلاح‌های شیمیایی است.

سناتور جان مک‌کین در این لحظه با لحنی کنایه‌آمیز پرسید آیا از پنتاگون خواسته شده گزینه‌های نظامی‌ای را بررسی کند که روند کار در جنگ داخلی سوریه را به نفع مخالفان سوریه تغییر دهد؟

ژنرال دمپسی گفت: «به من هرگز گفته نشده جریان کار را تغییر دهم. به من گفته شده، بازداری کنم و توان (استفاده از سلاح‌های شیمیایی) را کاهش دهم.»

رابرت منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنا که پس از آنکه کاخ سفید قطعنامه زور نظامی را تقدیم کنگره کرده تلاش‌های زیادی برای ایجاد تغییراتی در آن برای در نظر گرفتن نگرانی‌های متعدد اعضای کنگره آغاز کرده است، در این لحظه آنچه که گفته می‌شد سندی از کاخ سفید است را قرائت کرد.

«حمله به سوریه اعلان جنگ نیست، اعلان ارزش‌های ما به جهان است»

منندز گفت: «چیزی که مقابل ما است یک درخواست است و من آن را نقل می‌کنم: ... برای پیشگیری یا بازداری استفاده و تکثیر سلاح‌های شیمیایی در درون سوریه، به آن یا از آن و به منظور محافظت از آمریکا و متحدانش در برابر تهدیدی که آن سلاح‌ها ایجاد می‌کنند.»

وی سپس گفت: «این اعلان جنگ نیست بلکه اعلانیه‌ای است از ارزش‌های ما به جهان. اعلامیه‌ای که می‌گوید ما تمایل داریم در مواقع لزوم از قدرت نظامی‌مان علیه هر کسی که جرأت می‌کند از این سلاح‌های شنیع برای کشتن غیرنظامی‌های بی‌گناه استفاده کند، استفاده کنیم.»

جان کری که بیش از دیگر مقامات آمریکایی طرفدار زور نظامی بود گفت استفاده از اقدام نظامی مهم است تا ما به دنیا درباره استفاده از مرگبارترین سلاح‌های کشتارهای جمعی دنیا پیام بفرستیم؛ وی گفت ما باید این پیام را به تنها به اسد بلکه به رهبران ایران و کره شمالی هم بفرستیم.

وزیر خارجه آمریکا گفت: «اگر ما پاسخ ندهیم، در همین‌جا درجا خواهیم زد.»

چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا هم در این جلسه بارها ادعا کرد که این قطعنامه تنها بر آنچه به گفته وی سلاح‌های شیمیایی بشار اسد بوده، متمرکز است.

* تردید نمایندگان 2 حزب از جنگ‌افروزی در خاورمیانه

سناتورهای هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات آمریکا درباره جنگ‌افروزی در یک کشور دیگر خاورمیانه ابراز تردید کردند. برخی از آنها به نظرات کارشناسان، مقامات و قانونگذارانی اشاره کردند که جنگ عراق را از جمله ناکامی‌های آمریکا می‌دانند.

سناتور ریچارد داربین، از سناتورهای دموکرات، سوالات سختی درباره این پرسید که اگر کنگره مجوز اقدام نظامی را صادر کند چه تضمینی وجود دارد که آمریکا وارد مأموریت‌هایی بزرگتر از حمله‌های موشکی صرف نشود. جان کری در پاسخ به او  گفت: «این اتفاق نمی‌افتد.»

* جان کری ابتدا استفاده از نیروهای زمینی را رد نکرد

مقامات آمریکایی پیش از این احتمال فرستادن نیروهای زمینی آمریکا به سوریه را رد کرده بودند؛ با این حال، جان کری،در بخشی از اظهاراتش استفاده از نیروهای نظامی در مداخله نظامی علیه سوریه را رد نکرد، اما سپس مجبور شد بخش‌های دیگری به اظهاراتش اضافه کند.

وزیر خارجه آمریکا درباره استفاده احتمالی از نیروهای زمینی آمریکا گفت: «من نمی‌خواهم این گزینه که ممکن است برای رئیس جمهور فراهم باشد و می‌تواند کشور ما را ایمن کند را از روی میز بردارم.»

کری  این اظهارات را در پاسخ به سناتور رابرت منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنا مطرح کرد که از وی پرسیده بود آیا کاخ سفید با گنجاندن ماده‌ای در قطعنامه جنگ در سوریه موافقت خواهد کرد که استفاده از نیروهای زمینی را ممنوع می‌کند.

این سخنان کری باعث شد در جلسه همههمه و شلوغی‌هایی به نشانه اعتراض آغاز شود که وی را مجبور کرد این سخنان را بر زبان آورد:

«کاری که من کردم این بود که یک مسئله فرضی را درباره برخی احتمال‌ها برای چگونگی محافظت از منافع آمریکا گفتم.»

جان کری سپس افزود: «ما از نیروهای زمینی آمریکایی استفاده نخواهیم کرد؛ البته در جنگ داخلی سوریه.»

اعضای دموکرات هیئت 18 عضوی سنا حمایت کامل خود را از طرح مداخله نظامی کاخ سفید حمایت کردند.

* حمله تا ایران واشنگتن را ببر کاغذی نبیند

سناتور باربارا باکسر ادعا کرد که اگر آمریکا حمله نکند، «ایران واشنگتن را ببر کاغذی خواهد دید» و این باعث خواهد شد که تهران به اسرائیل حمله کند.

سناتور مارکو رابیو یکی دیگر از سناتورهای جمهوری‌خواه بود که ضمن حمایت از طرح حمله نظامی گفت انجام ندادن این کار، ایران و کره شمالی را جسورتر خواهد کرد و حتی ممکن است باعث ایجاد یک مسابقه تسلیحات هسته‌ای در سر تا سر خاورمیانه و شمال آفریقا شود.

* چرا کاخ سفید دنبال براندازی بشار اسد نیست؟

سناتور ران جانسون از دیگر حامیان طرح اقدام نظامی بود. او این سوال را مطرح کرد که چرا کاخ سفید به جای اینکه به دنبال تصویب مأموریتی با دامنه‌ای محدود به حمله‌های موشکی باشد، قصد براندازی بشار اسد را ندارد؟

بین جان کری و این سناتور تا دقایقی جدال‌های لفظی جریان داشت تا اینکه جان کری پرسید آیا کنگره، در صورتی که طرح تغییر رژیم در دستور کار قرار می‌گرفت، تمایلی به صدور مجوز برای آن داشت؟ منظور جان کری به صورت غیرمستقیم این بود که چنین طرحی با تصویب کنگره روبرو نمی‌شد اما جانسون به این سوال جان کری پاسخ نداد.

* هدف از جنگ، کاهش توان بشار اسد در نبرد با شورشی‌ها

ران جانسون و چند نماینده جمهوری‌خواه دیگر این پرسش را مطرح کردند که آیا مأموریت محدود در نظر گرفته شده توسط کاخ سفید، توازن قدرت را به سمت شورشی‌ها تغییر خواهد داد؟

مقامات آمریکایی پاسخ دادند کاستن از سلاح‌های شیمیایی بشار اسد گزینه‌های نظامی رئیس جمهور سوریه را کاهش داده و دست و بال وی در جنگ داخلی کشورش را خواهد بست.

منندز که با سناتورهای دیگری مانند باب کورکر در تلاش بوده تغییراتی در قطعنامه کاخ سفید به وجود آورد گفت ممکن است کمیته روابط خارجی، همین چهارشنبه نسخه تجدید نظر شده‌ای از طرح کاخ سفید را ارائه کند.

روز چهارشنبه قرار است نمایندگان دولت آمریکا در مقابل مجلس نمایندگان حاضر شوند. به نظر می‌رسد نمایندگان دولت اوباما در مصاف با مجلس نمایندگان که جمهوری‌خواهان کنترل آن را بر عهده دارند، دشواری‌های بیشتری داشته باشند.

سناتور ران پاول گفت خیلی بعید است که قانونگذاران آمریکایی به قطعنامه استفاده از زور در سوریه رأی منفی بدهند.

* اعتراضات ضد جنگ

از جمله اتفاقات حاشیه‌ای این جلسه، این بود که دو بار جلسه به خاطر اعتراض تظاهرات‌کنندگان ضد جنگ به هم ریخت.

بار اول، چند نفر از مخالفان مداخله نظامی در سوریه هنگام سخنرانی وزیر خارجه آمریکا در جلسه استماع کمیته روابط خارجی سنا به سخنان وی اعتراض کردند. یکی از معترضان فریاد زد: «مردم آمریکا این جنگ را نمی‌خواهند.» چند مأمور این معترضان را از جلسه به بیرون هدایت کردند.

ساعتی بعد، فردی در حالی که به بیرون از جلسه هدایت می‌شد گفت: «آمریکا در عراق از گاز فسفر استفاده کرد. پس اخلاق ما کجا رفته است؟»
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار