امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۹:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42785
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۳
تعداد بازدید: 66
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، بان‌کی‌مون درباره تحولات سوریه اظهار نظر کرد. دبیر کل سازمان ملل متحد تأکید کرد استفاده ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، بان‌کی‌مون درباره تحولات سوریه اظهار نظر کرد.

دبیر کل سازمان ملل متحد تأکید کرد استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی توسط هر طرفی که صورت گرفته باشد، نقض قوانین بین‌المللی است.

وی تأکید کنفرانس ژنو، راه حل بحران سوریه است.

بان‌کی‌مون اضافه کرد حمله آمریکا به سوریه برای تنبیه این کشور به خاطر استفاده از سلاح‌های شیمیایی، تنها هرج و مرج در سوریه را بیشتر می‌کند.

دبیر کل سازمان ملل گفت استفاده از زور نظامی تنها با مجوز شورای امنیت یا برای دفاع از خود قانونی است. 

وی از کشورها خواست زمان‌بندی لازم برای آزمایش نمونه‌های جمع‌آوری شده از مناطقی در سوریه که ادعا می‌شود در آنها از سلاح‌های شیمیایی استفاده شده را مخدوش نکنند.

رئیس‌جمهور آمریکا چند روز پیش در سخنرانی کاخ سفید اعلام کرد اگرچه می‌تواند بدون مجوز کنگره به سوریه حمله کند اما تصمیم دارد برای اقدام نظامی در سوریه از کنگره اجازه بگیرد.

این اظهارات رئیس جمهور آمریکا در حالی مطرح شد که رأی کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل درباره استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه هنوز اعلام نشده است. 

لفاظی‌های جنگ‌طلبانه در سوریه پس از آن بالا گرفت که مقامات کشورهای غربی ادعا کردند در منطقه غوطه‌الشرقیه از حمله شیمیایی علیه مخالفان استفاده شده است.

استفاده از سلاح‌های شیمیایی در حالی صورت گرفت که بازرسان سازمان ملل به درخواست دولت سوریه به دمشق سفر کرده بودند تا درباره یک حمله شیمیایی دیگر که چند ماه پیش در منطقه خان‌العسل صورت گرفته بود، تحقیق کنند.

دولت سوریه هر گونه استفاده از سلاح‌های شیمیایی را رد کرده و به بازرسان سازمان ملل اجازه داده در مناطقی که ادعا می‌شود دولت سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کرده تحقیق کنند.

علی‌رغم این، دولت آمریکا ضمن کوبیدن بر طبل جنگ در سوریه گفته دولت سوریه برای اعتمادسازی دیر وارد عمل شده است.

سوریه از سال 2011 صحنه ناآرامی و خشونت‌های مرگبار بوده است. بسیاری از مردم و مأموران امنیتی در درگیری‌های این کشور از آن زمان کشته شده‌اند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، قدرت‌های غربی و متحدان آنان در منطقه به ویژه قطر، عربستان سعودی و ترکیه از شبه‌نظامیان معارض دولت در سوریه حمایت می‌کنند.
انتهای پیام/ص 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها