امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۲۲:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42793
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۳
تعداد بازدید: 115
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، به نقل از خبرگزاری «اکی‌پرس»، «ژانتارا ساتی‌بالدیف» نخست وزیر قرقیزستان در دیدار با «چونی سیان» دبیرکل ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، به نقل از خبرگزاری «اکی‌پرس»، «ژانتارا ساتی‌بالدیف» نخست وزیر قرقیزستان در دیدار با «چونی سیان» دبیرکل حزب کمونیست چین ضمن اعلام این مطلب، حضور وی را در نمایشگاه سیاسی– اقتصادی که قرار است در ماه سپتامبر در «بیشکک» برگزار شود، مغتنم دانست و اظهار داشت که این نمایشگاه در راستای ساخت جاده در قرقیزستان است.

دبیرکل حزب کمونیست چین نیز با توجه به سیاسی- اقتصادی بودن این نمایشگاه، تصریح کرد که حضور در این نمایشگاه با توجه به افزایش حجم تعاملات تجاری بین قرقیزستان و چین، بر اهمیت ساخت راه‌آهن چین- ازبک- قرقیز تأکید کرد.

این در حالی است که چین و روسیه در حوزه اقتصادی برای نفوذ در منطقه رقیب هم می‌باشند و بازسازی فرودگاه ماناس توسط چین اقدامی از سوی دولت قرقیزستان در جهت برقراری توازن بین چین ور وسیه با توجه به ساخت پایانه حمل‌ونقل جاده‌ای و هوایی توسط روسیه در این کشور است.

از سوی دیگر، با توجه به تصویب پارلمان قرقیزستان برای خروج پایگاه آمریکا از خاک این کشور و همچنین امضای این سند توسط «الماس‌بیک آتامبایف» رئیس جمهور قرقیزستان، برخی دیگر از کشورها نیز برای در اختیار گرفتن این فرودگاه با عنوان بهره‌برداری تجاری اعلام آمادگی کرده‌اند که در این بین ترکیه یکی از گزینه‌های مطرح در این زمینه می‌باشد.

پایگاه هوایی ایالات متحده در ماناس قرقیزستان که در زمان «باقی‌اف» رئیس جمهور سابق این کشور به مرکز حمل‌ونقل، تغییر نام یافت، در دسامبر سال 2001 ایجاد شد.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها